Abone Ol!
MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ’NE ADAY PLAJ VE MARİNALARI BELİRLEYEN JÜRİ, 15 OCAK’TA ANKARA’DA TOPLANDI
Turizm
2019-01-17 12:00

MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ’NE ADAY PLAJ VE MARİNALARI BELİRLEYEN JÜRİ, 15 OCAK’TA ANKARA’DA TOPLANDI

 Jürinin belirlediği plaj ve marinalar Kopenhag’da bulunan Ulusal Jüri’nin değerlendirmesine sunulacaktır. Mayıs 2019’de tüm Dünyadaki plaj ve marinaların sıralaması belirlenerek açıklanacaktır.

 

Türkiye’nin 2019 yılı için Mavi Bayrak Ödülü alacak plaj ve marinaları değerlendirecek olan Ulusal Jüri, 15 Ocak 2019 Salı günü Anadolu Hotels Downtown Ankara’da toplandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından kriterlere uygun bulunan dosyaların Jüri tarafından, ulusal boyuttaki nihai değerlendirmesi yapıldı.

 

 

Mavi Bayrak kuralları kapsamında, başvurular Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na yapılmaktadır. TÜRÇEV, dosyaları Mavi Bayrak kriterleri açısından değerlendirerek uygun olan plaj ve marina dosyalarını Ulusal Jüriye sunmaktadır. Ulusal Jüri tarafından uygun görülen aday plaj ve marinalara ilişkin bilgi ve belgeler daha sonra merkezi Kopenhag’da olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’na (FEE) gönderilmektedir. Uluslararası koordinasyon gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, Nisan 2019 ayının üçüncü haftasında toplayacağı “Uluslararası Jüri” ye sunmakta ve böylece 2019 yılı için ödüle hak kazanan plaj ve marinalar belirlenerek Mayıs ayının ilk haftasında açıklanmaktadır.

 

Toplantı ile ilgili TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen aşağıdaki açıklamayı yaptı:

‘’Mavi Bayrak uluslararası bir ödül olarak diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de aranan bir marka özelliğini her geçen yıl arttırarak korumaktadır. Tur Operatörlerinin yanında tatil programı yapanlar da Mavi Bayraklı plajları daha çok tercih eder duruma gelmişlerdir.’’

 

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2018 yılı itibariyle 459 plaj ve 22 marina, 10 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye 2018 yılında 53 ülke arasında Dünya 3.sü olarak ülkemiz tanıtımına önemli bir katkı sağlamıştır. Plaj ve marina toplamında Dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık  %11’i ülkemizde dalgalanmaktadır.


Bu haber 773 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   6 + 3 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994