Abone Ol!
Ülkemizin Kaybolan Ekonomik Ve Çağdaş İnsan Yapısı Geriye Dönüyor
Gündem
2019-02-02 20:20

Ülkemizin Kaybolan Ekonomik Ve Çağdaş İnsan Yapısı Geriye Dönüyor

 

BİTLİS, CUMHURİYET’İN KURULUŞUNDAN SONRAKİ MODERN, HALİNE YENİDEN KAVUŞUYOR

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Bitlis iş insanları ve yöneticilerinin ortak girişimi ile kurulanBETAV Vakfı, Kent’te Modern Hayatı ve Ticareti canlandırmaktadır. Eren kurduğu, Bitlis Eren Üniversitesi’nin de %50 hissesini Devlete bağışlamıştır.

 

Ülkemizde Anadolu’dan büyük şehirlere göçle birlikte, Cumhuriyetin kuruluşundaki çağdaş insan ve ticaret yapısı da çöküntüye uğramıştır.

Son yıllarda doğduğu ve yaşadığı kentine sahip çıkan duyarlı iş insanları, faydalı projelerle memleketine sahip çıkmaktadır.

BETAV Vakfını kuran; Ahmet Eren, Bitlis İş İnsanları ve Yöneticileri her türlü maddi ve manevi güçlerini vakfa adamış ve geçtiğimiz hafta Modern BETAV Binasında, Vakıf üyeleri ve konuklarına düzenlenen yemekte, eski Bitlis’i yaşatmışlardır.

Hazırladıkları ansiklopedi değerindeki ‘’Osmanlı Belgeleri’nde Bitlis’’ ve ‘’Bitlis Salnameleri’’ kitaplarında Bitlis’in çağdaş insan ve iş hayatı ayrıntıları ile anlatılmaktadır. Cumhuriyet dönemi Bitlis halkı giyim kuşamından ticaret hayatına kadar bugünkü çağdaşlığından daha ilerisinde görülmektedir. 

BETAV (Bitlis Eğitim ve Tanıtım Vakfı)’ın hazırlattığı ‘’Unutma Arkadaşım Bitlis’’ adlı belgeselde de, tüm ayrıntıları ile dünden bugüne Bitlis’i görmek mümkündür. “Toprak insana ait olmaz insan toprağa aittir “ temasıyla hazırlanan ve Sabite Müftügil tarafından sunulan belgeselde Bitlis ‘in tarihsel, sosyolojik, kültürel, geleneksel ve coğrafi yapısı ele alınıyor. Binlerce çalışanı olan fabrikaların yeniden hizmete açılış ışığı ve kuyumculuk sanatını ülkeye yayan insanların başarı öyküsü BETAV’ın yaktığı ışığın radarına girmiş durumda. Görünen o ki, duyarlı iş insanları sayesinde göçten geri dönüş başlıyor.

Dernek Merkezinde düzenlenen kahvaltı öncesinde yaptığı açılış toplantısında ülkedeki yoğun gündeme rağmen Türkiye’nin her yanından gelen üyelere teşekkür eden BETAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, vakfın çalışmalarına ilişkin bilgiler vermiştir.

Eren, önemli bir projelerinin de Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Bitlis Evleri’ni yeniden ayağa kaldırmak olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etmiştir:

 ‘’Bitlis’in gelişmesi için hemşerilerimiz seferber oldu. BETAV lokomotifimiz. Gelişme yolumuz açıktır. Eğitim, sağlık, sosyal yapı, tarım, hayvancılık, el sanatlarının geliştirilme gayretleri çoğaldı. Üniversitemizde her projeye destek veriliyor. Bu çalışmalar hepimizi mutlu ediyor’’ demiştir.

BETAV’ın Bugüne Kadar Hayata Geçirdiği Projeler

Bitlis Eren Üniversitesi

Nurullah Eren Anadolu Öğretmen Lisesi ve pansiyonu

Tatvan Hüsamettin Peker ilköğretim Okulu

İsmail Eren Spor Kompleksi

Sadullah Gencer Anadolu Lisesi

Hikmet Kiler Fen Lisesi ve 300 öğrenci kapasiteli pansiyon

Cemil Özgür Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve 300 öğrenci kapasiteli pansiyon

Tatvan Sadullah Gencer Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Eren Holding Merkez Eğitim ve Uygulama Okulu

Necibe Gencer Kız Meslek Lisesi

Tatvan Mesut Peker İlköğretim Okulu

BETAV Mesut Peker Kültür ve Taziye Evi

BETAV Adilcevaz Kültür ve Taziye Evi

Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi


Bu haber 571 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 4 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994