Abone Ol!
Ünlülerin Doktoru Osmanbey'de Yeni yerinde...
Sağlık
2019-04-01 20:03

Ünlülerin Doktoru Osmanbey'de Yeni yerinde...

Ünlülerin Cerrahı Kulak, Burun Boğaz Mütehassızı Prof.Dr. Bayram Veyseller, Hastaları için Osmanbey’de muayenehanesini açtı

 

 • 1970 yılında İstanbul’da doğan Prof.Dr. bayram Veyseller, 1987 yılında Pertevniyal lisesinden mezun oldu. 1987 yılında İstanbul üniversitesi, İstanbul tıp fakültesini 1993 yılında tamamladıktan sonra ,aynı yıl tıpta uzmanlık sınavını (TUS) kazanarak 1993-1997 yılları arasında İstanbul üniversitesi, İstanbul tıp fakültesi, kulak-burun-boğaz hastalıkları anabilim dalında ihtisas eğitimini aldı.

  Prof.Dr. Bayram Veyseller, 1997-1999 yıllarında Kastamonu/Taşköprü devlet hastanesinde kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanı olarak çalıştı. 1999-2000 yıllarında vatani görevini İzmir mevki askeri hastanesinde tamamladı. 2000-2002 yıllarında tekrar Taşköprü devlet hastanesinde çalışmayarını sürdürürken,  Mayıs 2002’de haseki eğitim ve araştırma hastanesi kulak-burun-boğaz kliniğinde başasistan oldu ve 2010 yıl kasım ayına kadar bu görevde çalıştı. 

  Prof.Dr. bayram Veyseller, 2007 yılında 2 ay süre ile İtalya, Milano instituto europa di oncologia ‘da baş boyun cerrahisi kliniğinde görev aldı.

  İyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Prof.Dr. bayram Veyseller ‘in 47 ulusal ve 15 uluslar arası makale ve araştırma yazısı mevcut.

  Prof.Dr. bayram Veyseller, 2010 yılının  Kasım ayında Haseki eğitim ve araştırma hastanesinden ayrılarak, kasım 2010’de Bezmialem vakıf üniversitesi, tıp fakültesi, kulak-burun-boğaz anabilim dalına geçti.

  KULAK-BURUN-BOĞAZ HASTALIKLARINDAKİ ÖZEL İLGİ ALANLARI:

  baş boyun kanserleri
  tükrük bezi hastalıkları
  gırtlak kanserleri ve ameliyatları
  geniz eti ve tonsil hastalıkları
  koku fizyolojisi ve koku fonksiyon bozuklukları
   
 • "Bezmiâlem vakıf üniversitesi tıp fakültesi öğretim üyesi iken  Prof.Dr. Bayram Veyseller, Amerika'dan getirilerek uygulanması 100 liraya mal olan koku testini 1 liraya mal etti. Amerikan testindeki domuz ve alkol kokusu Türkiye'de yanlış teşhise yol açarken, yerli TESTTE TANIDIK KOKULARLA DOĞRU TEŞHİS İMKÂNI DA ORTAYA ÇIKTI.

  Yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın sonunda bezmiâlem vakıf üniversitesi tıp fakültesi kulak burun boğaz kliniği'nde uygulanmaya konulan çalışma uluslararası makalelerde yerini aldı. Söz konusu test çalışması Türkiye'de bir ilk olması ile gündeme gelirken aynı zamanda Türk halkının yeme-içme özelliklerine göre hazırlanmasıyla da bilim dünyasında da büyük yankı uyandırdı.

  Bu özel çalışmanın mimarı  Prof.Dr. bayram Veyseller, Amerikalı firma tarafından üretilen testlerin müslüman ülkelerde yaşayan kişilere uymadığını, bu yüzden şimdiye kadar etkili sonuç alınmadığını açıkladı. Çünkü Amerikalıların hazırladığı 40 kokuyu barındıran testin içinde domuz ve çeşitli alkollerin kokusu da bulunuyor. Müslümanlar tarafından tüketilmeyen bu yiyecek ve içecekler doktor tarafından sorulduğunda 'bilmiyorum' cevabı alınıyordu. Bu yüzden de çoğu soru cevapsız kalıyor ve kişiye sağlıklı bir teşhis konulamıyordu. Ancak şimdi Türk doktorlar tarafından hazırlanan testte portakal, limon gibi bu coğrafyada yetiştirilen ve tüketilen ürünlerin kokuları soruluyor. ayrıca mevcut testin fiyatı Amerika'dan getirtildiğinde, 100 TL'yi bulurken, yerli testin fiyatı sadece bedeli  1 TL oldu..

  Beynin, parkinson ve alzheimer’den etkilenen bir numaralı bölümlerinden biri koku alma duyusundan sorumlu bölge. nöroloji doktorları böyle bir durumdan şüphelendiğinde kbb uzmanlarıyla birlikte koku testine başvuruyor. 50 yıldır gelişmiş ülkelerde mevcut olan koku testleri ve koku laboratuvarlarındaki teknoloji de her geçen gün gelişiyor. ancak türkiye'de şu ana kadar herhangi bir poliklinik ya da laboratuvar olmadığı için bu test, doktorun uygun görmesi halinde yurtdışından temin edilerek hastaya uygulanıyordu.

  ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR
  Prof.Dr. bayram Veyseller ve beş kişilik bir ekip, istanbul'un çeşitli yerlerinde kurdukları stantlarda vatandaşlara test uyguladı. Bunun sonucunda da belli bir koku profili çıkarıldı. çalışmanın halen gelişme aşamasında olduğunu belirten Veyseller, Amerika ve Avrupa'da yılda 1 milyon kişiye bu testin uygulandığını söyledi. Veyseller, parkinson ve alzheimer hastalarında zamanla koku alma duyusunun zayıfladığını ve erken teşhis açısından testin önemli olduğunu belirtti.

  Veyseller, kafa travması geçirmiş kişilerde koku alma duyusunu geri getirmenin zor olduğunu ama gribal enfeksiyonlar sonucunda kaybedilmiş duyunun bu test ile altı aylık bir tedavinin sonucunda tekrar geri kazanıldığını belirtiyor.

  Bezmiâlem üniversitesi tıp fakültesi'nin ardından bu çalışmayı iki üniversite daha başlattı. Bezmiâlem'deki kbb kliğini bünyesinde koku polikliniği açılarak geliştirilen test hastalara uygulanıyor. Veyseller, poliklinik öncesinde Almanya ve Brüksel'de bazı hastanelerde incelemelerde bulunarak ön çalışma da yaptı.

  "AMERİKA GERİ ÇEVİRDİ, TIP CAMİASINDA SES GETİRDİ"
 • "Biz 5 yıldır, onlar 50 yıldır koku ile ilgileniyorlar. bizden çok ilerideler. bu yüzden laboratuvarları ve poliklinik çalışmalarını yerinde incelemek daha doğru olacak" diyen Veyseller, test pazarının Amerikalı bir firmanın tekelinde olduğunu, türk doktorlar tarafından yapılan testin Amerika tarafından geri çevrildiğini belirterek şunları söyledi: "biz ABD menşeli olan testin müslümanlar için yetersiz olduğunu belirttik. onlar da makalelerimizi yayınlamak istemedi. ancak internetten yayınladığımız makale tıp camiasında çok ses getirdi ve avrupalı birçok laboratuvar bizimle çalışmak istediğini bildirdi."
 • En son Acıbadem hastanelerinden görev alan Prof. Dr .Veyseller, Valikonağ Caddesinde açtığı muayene hane ile, hastalarına hizmet vermeyi amaçlı
  r.
 • Avrasya Haber Ajansı ailesi olarak en içten duygularımızla, hayırlı uğurlu olmasını ve başarılarının devamını diliyoruz.


Bu haber 351 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 2 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994