Abone Ol!
Çin'in önünde beş ana ekonomik görev var
Dış
2016-12-20 09:45

Çin'in önünde beş ana ekonomik görev var

 

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi (ÇUKRK) Başkanı Xu Shaoshi, 2017 yılında arz yanlı yapısal reform ekseninde önemli görevlerin icra edileceğini söyledi.

Beijing'de haftasonu düzenlenen ÇUKRK Çalışma Toplantısı'nda konuşan Başkan Xu Shaoshi, arz yanlı yapısal reformda bu yıl sağlam ilerleme kaydedildiğine dikkat çekti.

Bu alanda üstlenilen görevlerin ilk etapta yerine getirildiğini belirten Xu, piyasa beklentilerinin iyileştiğini ve işletme verimliliğinin yükseldiğini söyledi.

Xu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl 5 ana görevin icrasında ilk etkin sonuçlar alındı. Aşırı üretim kapasitesinin giderilmesi hususunda; çelik sektöründe 45 milyon ton, kömür sektöründe 250 milyon tonluk fazla kapasitenin giderilmesiyle hedeflere erkenden erişildi. Stokların giderilmesi hususunda; hazır konut yüzölçümü Mart'tan başlayarak üst üste 9 ay boyunca azaldı. Kaldıraç faktörünün hafifletilmesi hususunda; borçların menkul kıymetleştirilmesi projeleri bazı bölgelerde başarıyla uygulandı. Maliyetlerin azaltılması hususunda; işletmeler toplam 300 milyar yuanlık maliyetten kurtarıldı. Bu kapsamda bürokrasi sadeleştirildi, vergi masrafları azaltıldı. Elektrik, lojistik, demiryolu taşımacılığı, gümrük maliyetleri düşürüldü. Sosyal yükümlülüklerin yerine getirilmesi hususunda; yoksulluğun giderilmesi politikasında kararlılık sürdürüldü. Afet bölgelerinin yeniden inşasında büyük başarı sağlandı. Bu yıl kırsal kesimde 10 milyon kişinin yoksulluktan kurtarılması hedefi muhtemelen tutturulacak."

Aynı zamanda, "Bir Kuşak-Bir Yol" girişimi ekseninde Çin'in dışa açık ekonomik gelişme seviyesi durmaksızın yükseldi. "Bir Kuşak-Bir Yol" inşası hızla ilerledi ve beklentileri aşan sonuçlar elde edildi.

Xu Shaoshi'ya göre, 100'den fazla ülke ya da uluslararası örgüt Bir Kuşak-Bir Yol girişimine destek verdiklerini veya katılmak istediklerini açıkladı. Bu girişim çerçevesinde, 40'tan fazla işbirliği sözleşmesi imzalandı.

Xu, bu konuda şunları söyledi:

"Genel tasarım tamamlandı. Çok sayıda koridor, yol, ülke ve limanı kapsayan bir ana iskeletin inşası istikrarlı biçimde sürüyor. Şu ana kadar 40'tan fazla ülke ve bölge Bir Kuşak-Bir Yol işbirliği sözleşmesi gerçekleştirdi. Uluslararası örgütleri içine alan, çok taraflı ve ikili projeler sorunsuz biçimde ilerliyor. Örneğin, Çin ile Avrupa arasında bugüne kadar 2500 tren seferi gerçekleştirildi."

Öte yandan, 2017 yılında Çin, arz yönlü yapısal reform ekseninde yukarıda bahsedilen 5 ana vazifede öze ilişkin gelişmelerin kaydedilmesini planlıyor. Aynı zamanda sürdürülebilir ve sağlıklı ekonomik gelişmeye devam edilmesi, hem yurt içi ve dışında yeni gelişme alanlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Xu Shaoshi, bu alanda şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bir taraftan, küresel ekonomide istikrarsız ve belirsiz faktörler önümüzdeki yıl daha da belirginleşecek. Bu faktörler yatırım, ticaret, sermaye akımı gibi kanallarla Çin'de ekonomik ve finansal istikrara tesir edecek. Diğer taraftan, dünya ekonomik sistemindeki reform ve düzenlemeler Çin'in kalkınması için fırsatlar da yaratacak. Bir Kuşak-Bir Yol inşasının ilerlemesi ekonomik küreselleşmeye, yatırımların kolaylaşmasına ve ticaretin serbestleşmesine katkıda bulunacak. Endüstriyel fazlanın yurtdışında değerlendirilmesi, Çin ekipmanı, teknik standartları ve hizmetlerini yurtdışına aktaracak."

Xu'ye göre, bir sonraki aşamada Çin'in ana hedefinde dışa açılma ve ekonomik işbirliğini geliştirmek yer alıyor. Kritik önem taşıyan büyük projelerin hayata geçirilmesi önem taşıyor. Üretim fazlasının, üstün ekipmanların ve altyapı tesislerinin yurtdışında değerlendirilmesi suretiyle uluslararası üretim kapasitesinin geliştirilmesi gerekiyor. Yabancı yatırım ve işletmeler için yurtiçinde koşulların daha da iyileştirilmesi de ehemmiyet arz ediyor. Çin Uluslararası Radyosu (CRI)


Bu haber 993 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 8 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

CUMHUR BAŞKANI KİM OLUR

Avrasya Haber Ajansı © 1994