Abone Ol!
KANSERDE YERLİ İLAÇ İÇİN, ACT’DAN BOĞAZİÇİ’NE 1.1 MİLYON EURO DESTEK
Sağlık
2017-06-07 12:10

KANSERDE YERLİ İLAÇ İÇİN, ACT’DAN BOĞAZİÇİ’NE 1.1 MİLYON EURO DESTEK

 

 

ACT VC Fonu, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rana Sanyal’ın liderliğinde sağlık alanında yerli ilaç için çalışma yapan ve kanser tedavisinde yan etki profili iyileştirilmiş, hedefe yönelik ilaç adayı moleküller geliştirmeye başlayan sağlık girişimi RS Research’e 1,1 milyon Euro yatırım yaptı. 

 

Avrupa Yatırım Fonu (EIF) olan teknoloji temelli risk sermayesi fonu ACT’ın, RS Research’e 1,1 Milyon Euro’luk yatırım yapmasına ilişkin protokol Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Klinik Araştırmalar Daire Başkanı Dr. Ecz. Nihan Burul Bozkurt ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tören ile imzalandı.

 

"Tamamen milli imkânlarla kanser tedavisinde yan etki profili iyileştirilmiş, hedefe yönelik ilaç için önemli adım"

RS Research, Türkiye’de sağlık alanında Ar-Ge odaklı faaliyetler yürüten kuruluşlara destek vermek ve

kamu – özel sektör – üniversite işbirliği projeleri geliştirmek amacıyla 2015 yılının Mart ayında Doç. Dr

Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından kuruldu. Tamamen milli imkânlarla sağlık sektörüne katkıda

bulunmayı hedefleyen şirket, kanser tedavisinde yan etki profili iyileştirilmiş, hedefe yönelik ilaç adayı

moleküller geliştirmeye başladı. Portföyünde bulunan ilaç adaylarının devam eden preklinik çalışmalarında aldığı etkileyici sonuçlar ile yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan RS Research, ilk yatırım için ACT VC Fonu ile anlaşmaya vardı.

 

Türkiye’nin bilimsel çalışmalar ve kalifiye iş gücü potansiyeli ile sağlık sektöründe takipçi değil inovasyon lideri olarak konumlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Doç. Dr. Rana Sanyal şöyle konuştu: “90’lı yıllarda sıralarında oturduğum ve gelecek hayalleri kurduğum Boğaziçi Üniversitesi’nde bugün hem bir öğretim üyesi hem de bir girişimci olarak yeni ortaklarımızla bir araya gelmek gurur verici. RS Research, Türkiye’nin her alanda girişim potansiyeliyle yatırımcılar için bir hedef olma yolunda hızla ilerlediğinin somut bir kanıtı oldu. Önümüzdeki 3 yıl içinde farklı işbirlikleri ve yatırımlar ile portföyümüzü genişleterek, global anlamda yenilikçi tedavileri insanlık ile buluşturmayı hedefleyecek; bu sayede Türkiye’de milli ilaç endüstrisinin gelişimine de katkıda bulunmaya devam edeceğiz”.

ACT Yönetici Ortağı Okan Kara ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Hedefe özel geliştirilmiş ve yaşam kalitesinin artmasını sağlayacak tedavi çözümlerinin gelecek nesillere ulaşmasına aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu doğrultuda iki yılda çok ciddi bir yol alan ve başarıları artarak devam eden RS Research’e yatırım kararı aldık. Çok değerli paydaşları bir araya getiren ve bilimsel çalışmalarla üniversitenin işbirliğini aynı potada buluşturan bu örnek şirketin, yatırımımızla birlikte daha da ivmeleneceğine ve yakın zamanda küresel bir oyuncu olacağına inanıyoruz.”

 

RS Research ; RS Araştırma Eğitim Danışmanlık İlaç Sanayi Ticaret A.Ş., 2015 yılının Mart ayında Doç Dr. Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından Teknopark İstanbul’da kuruldu. Şirket, Türkiye’de Ar-Ge odaklı ilaç firmalarına ve ilaç alanında araştırma yapan akademisyenlere preklinik aşamada çeşitli hizmetler sunarken, kendi portföyünde bulunan ilaç adayı molekülleri de 2018 yılından itibaren klinik faza taşımayı hedeflemektedir. RS Research, polimer teknolojisiyle hazırlanan dokuya hedefli nanoyapılara öncü bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu öncü ilaç taşıyıcı platform, ayarlanabilir polimer ve biyobozunur ilaç bağlantılarından oluşmakta ve biyolojik moleküllerin eklenebildiği tasarımlara olanak tanımaktadır. RS Research geliştirdiği hedefleyici ilaç taşıyıcı platform teknolojisi için potansiyel işbirlikleri ile de ilgilenmektedir.

 

Doç. Dr. Rana Sanyal, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Boston

Üniversitesi Kimya Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Daha sonra Kaliforniya’da, bir biyoteknoloji şirketi olan

Amgen’de araştırmacı olarak çalıştı. 2004 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim üyesidir. Uluslararası bir cazibe merkezi olan Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi’nin müdürlüğünü yürütmektedir. Sanyal, kurucu ortağı olduğu RS Research’te Bilimsel Araştırmalar Direktörü (CSO) olarak görev yapmaktadır.

 

Sena Nomak, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu, aynı

Üniversite’de doktora çalışmasını sürdürmektedir. Farklı sektörlerde 15 yıl yöneticilik ve girişimcilik tecrübesi

bulunan Nomak, kurucu ortağı olduğu RS Research’te Operasyon Direktörü (COO) olarak görev yapmaktadır.

 

ACT VC FonuAccelerating the Commercialization of Technology (ACT) bir teknoloji temelli risk sermayesi fonu olarak Temmuz

2015’te kuruldu. ACT’in ana yatırımcısı Avrupa Yatırım Fonu (European Investment Fund - EIF) ve ayrıca özel

yatırımcıları da bulunuyor. ACT Türkiye’de geliştirilen ve küresel büyüme potansiyeline sahip teknoloji temelli

girişimlere erken aşama yatırımları yapıyor. Toplam fon büyüklüğü 22,5 Milyon Euro olan ACT, girişim başına en fazla 2,5 Milyon Euro’ya kadar yatırım yapabiliyor. Özellikle üniversiteler, araştırma merkezleri, teknoparklar ve girişimcilik ekosistemindeki paydaşlarla yakın işbirlikleri kuran ACT kurulduğu günden itibaren 1500’e yakın girişimi ve teknolojiyi değerlendirdi. Halihazırda 6 start-up ve 10 kavram ispatı projesine yatırım yapan ACT’in 2017 sonu itibariyle 20-25 civarında proje ve girişime yatırım yapması planlanıyor.


Bu haber 1242 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 8 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994