Abone Ol!
Katar Meselesi Ortak akıl ile çözülmeli
Oda ve Borsa
2017-06-09 09:45

Katar Meselesi Ortak akıl ile çözülmeli

İTO Meclisinden…

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Haziran ayı Meclis toplanışının açılışında konuşan yönetim kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Katar sorununun ortak akılla çözülmesi gerektiğini belirterek, “Yedi ülkenin Katar'la diplomatik ilişkileri kesmesini ortak akıl çerçevesinde itidalli bir şekilde çözüme ulaşılması çok önemlidir. Hükümetimizde bu konuda üzerine düşeni yapmaktadır " dedi.

AK Parti Genel Kuruluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığına geri dönmesinin hayırlara vesile olmasını temenni eden Çağlar, "Vizyonuyla ve duruşuyla ülkenin ufkunu açan Cumhurbaşkanının, AK Partiyle yaşadığı bu vuslatın ülke için önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.

Çağlar,  Siyasette son derece sert bir uluslararası iklim kuşağına girildiğini kaydederek, bugünlerde hemen her konuda hızlı ve net bir devlet refleksinin zaruri hale geldiğini ve sabit bir denge durumundan söz etmenin imkânsız olduğunu kaydetti.

Suriye’de başlayan Rakka operasyonu basit bir operasyon olmadığına dikkat çeken Çağlar, çok yakından takip edilmesi gerektiğini, Trump’ın NAFTA müzakerelerini yeniden başlatması ve yedi Müslüman ülkenin Katar’a karşı takındığı ortak tavır da günümüzün önemli gündem başlıkları." Olduğunu hatırlattı

 

Çağlar, Katar'ın dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu kaydederek,  "Dünyadaki teröristlere Müslüman diyenler ve bir Müslüman İslam bir ülkesine 'teröristleri destekliyorsun' diyenler, bir operasyon başlattılar. Müslüman terörist olmaz. Yedi Müslüman ülkenin Katar’a karşı tavır almasını çok yanlış buluyoruz. Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bir diplomasi var. Bize düşen bu fotoğrafları ticari bir bakış açısıyla yorumlamak. Bölgemizde farklılıkları bir yana bırakıp benzerliklerimiz üzerinde kafa yormak. Özellikle bu Katar meselesinde ortak akıl çerçevesinde itidalli bir şekilde çözüme ulaşılması çok önemlidir. Ülkemizin tavrı da bu yönde. Ülkemizin öz güvenli tutumu bölgemiz ülkelerine de örnek olursa, temiz ticaretle bölge barışı, giderek de dünya barışı gerçekleşebilir. Biz iş dünyasının mücadele göstereceği cephe de elbette ekonomi cephesi. Bu mücadelede, bazılarımız bileğiyle, bazılarımız zekâsıyla, bazılarımız da servetiyle yapabileceklerini yapmalıdır, üretime, yatırıma, istihdama katılmalıdır."

Çin 'in önderliğindeki Modern İpek Yolu projesinin büyük bir fırsat kapısı olduğunu bildiren İTO Başkanı İbrahim Çağlar, işadamlarının önündeki fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini hatırlatarak, “ Bu Projeyle dünya nüfusunun yüzde 70’nin yaşadığı 60 ülkenin birbirine bağlanacak, Türkiye, projenin en stratejik noktası. Çünkü Çin, Afrika ve Avrupa’ya Türkiye üzerinden açılacak. Güney Afrika pazarı ayrı bir fırsat kapısı. Yine Amerika kıtası zengin bir pazar. Dünya ile siyasi ve diplomatik olarak ilişkiler güçlendirilirken bizler de firmalarımız bazında, kişisel ilişkilerimiz bazında ve sivil toplum ayağıyla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Devlet eliyle atılan adımlarla birlikte serbest piyasa elinin gereken köprüleri kurması önemli. Her arz kendi talebini doğurur. İşte o nedenle biz Çin’e, Güney Amerika’ya, Afrika’ya gereken arzı yapalım, Talep mutlaka gelecektir. Buna inanıyorum" Dedi.

 

İTO'nun çalışmalarını yurt dışında yoğunlaştırdığını belirten Çağlar, 2017’de ihracatı yeniden 150 milyar dolar seviyelerine ulaştıracaklarını kaydederek, Ekonomiye ilişkin veri akışının da olumlu bir süreçtedir. Dışarıda Dünya Bankası ve birçok uluslararası kuruluş ülkemiz ekonomisiyle ilgili büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Dünya Bankasının 2017 yılı için büyüme tahmini yüzde 3,5. Bu bizim için şaşırtıcı değil, Hatta daha önce de söylediğim gibi benim 2017 yılı büyüme beklentim yüzde 4’ün üstü olarak hedeflemiştik. İçerideki veriler de bunu doğruluyor. Borsa İstanbul yeni rekorlara imza atarak tarihi zirveleri yakaladı. Yine ihracatta yılın ilk 4 ayında geçen yıla göre yüzde 8,7 artış var. Keza Ticari Faaliyet Endeksi sonuçlarımız gayet olumlu. Bu endeks iş dünyasının bire bir temsilcisidir. Sizlerin  ortaya çıkardığı beklenti anketine göre üretimde Haziran  yüzde 55,7 Ağustosta 55.7, biliyorsunuz bizim beklentimiz yüzde 50 nin üzerinde olduğu zaman" yüzümüz gülüyor. Ticaret endeksimiz Haziran 49.8 ağustos, 54.4, Hizmet endeksimiz Haziran  51.5, Ağustos 54.6 Genel ticaret endeksi de  Haziran beklentisi 52.5, Ağustos beklentisi ise yüzde 55.1, bu endeksler işaleminin geleceği planlamasında faydalı olduğunu belirteyim ve bu anketleri tüm komitedeki arkadaşların doldurmasını istiyorum” dedi.

Açılan şirket sayılarına da değinen Çağlar, bir önceki yıla göre 22109’a ulaştığını hatırlatarak ,”Yabancı firma sayısı 1707’ye ulaştı bu da yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini göstermektedir” şeklinde konuştu.


Bu haber 1114 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 7 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994