Abone Ol!
Oda seçimlerinin Tarihi Belli Oldu…
Ekonomi
2017-08-10 20:59

Oda seçimlerinin Tarihi Belli Oldu…

 

İTO’nun Ağustos Ayı Meclis Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, “Gümrük ve Ticaret Bakanımız  Bülent Tüfenkçi, Oda seçimlerinin Ekim ve Kasım aylarında tamamlanacağını söyledi”dedi.

Çağlar, Ağustos ayı meclis toplantısının açılış konuşmasında Bakanın açıklaması ile oda ve borsa seçimlerine ilişkin takvimin ortaya çıktığını belirtti. Çağlar, Meclis üyesi bile olmayan kişilerin kendisiyle ilgili bazı yakışıksız  ithamlarda bulunduklarına dikkat çekerek, “ Ellerinde belge varsa, gelip buradan  kürsüden açıklasınlar. Dedikodu  ile karalamakla bir yere varılmaz. Bizim anlayışımızda makamlara aday belirlerken kapalı kapılar arkasında iş çevirmek yoktur. Meclis üyeleriyle istişare etmeden adaylığım konusunda bir ifade ağzımdan çıkmamıştır. Çünkü, benim  yeni dönemde seçilecek meclis  üyelerinin adına  bir karar almam mümkün değildir, bu kararı verecek olan yine seçilecek  meclis üyeleridir. Yani oluşacak olan bu meclistir”dedi.

Yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönemde onuruyla çalıştığını belirten Çağlar, "Bir seçimi onurunuzla kazanabilirsiniz, onurunuzla kaybedebilirsiniz de. İkisi arasında yüksek değerlilik açısından bana göre hiçbir fark yoktur. Bir seçimi arkadan dolanarak, türlü kurnazlıklarla, dava arkadaşlarına kumpas kurarak da kazanabilirsiniz. Kirli oyunlarla girdiğiniz seçimi kaybedebilirsiniz de. Bu ikisi arasında da bana göre değersizlik açısından hiçbir fark yoktur." diye konuştu.

Çağlar, iman ve inançlarının bir yansıması olarak her zaman "Yapacağımız tüm seçimler adil ve temiz olsun. Adaylarımız istişare ile belirlensin. İstişare süreçleri açık ve dürüst olsun. Yeter ki hak edenler, haksızlık etmeyenler, o koltuğun hakkını onuruyla verenler kazansın" .
2013'te de aday olmadığını, meclis üyelerinin aday göstermesi ile Seçildiğini Hatırlatan Çağlar, "Dünyada bulup dünyada bırakacağımız bu mevkilere bizim dünya görüşümüz çerçevesinde sadece ve sadece bir şekilde aday olunur. O da tabi olduğumuz iradenin, yani sizlerin oluşturduğu bu Meclisin iradesiyle gerçekleşir. Bizim anlayışımızda, makamlara aday belirlerken kapalı kapılar arkasında iş çevirmek yoktur. Dava arkadaşlarınızın arkasından dolanmak yoktur. Devre dışı bırakmak istediğiniz kişiler hakkında iftira atmak yoktur. Tüm bunlar imanımıza göre ölmüş kardeşinin etini yemek gibidir. Bu, benim çok hassas olduğum bir konudur. Dolayısıyla, sizlerle İTO meclis üyeleriyle istişare etmeden adaylığım konusunda bir ifade ağzımdan çıkmamıştır. Çünkü benim sizler adına ne yapacağıma karar verecek olan yine sizlersiniz, yine bu Meclis'tir."

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, "İbrahim Çağlar, sizlerin oluruyla dört yıl başkanlık etmiş, sizlerin güvenini zedeleyecek tek bir işe imza atmadan dört yıllık dönemini yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte tamamlamak üzeredir. Bu süreçte, içinizde gerçekleştirdiğimiz icraatlardan memnun olanlarınız oldu, olmayanlarınız oldu. Ama hiçbiriniz 'İbrahim Çağlar, sen kararlarında şeffaf olmadın, hesap vermedin, haksızlık ettin' diyemez. Çünkü, bu süre içerisinde savunamayacağım, arkasında duramayacağım tek bir işe imza atmadım. Buna rağmen hakkımda gerçekle ilgisi olmayan ithamlarda bulunanlar oldu. Onlar bu seçim sürecinde, faal olarak rol alanlar arasında."

Çağlar, "Bu iftiraları yayanlar, benim akçeli işlere girdiğimi iddia edenler de aynı kişiler. Ben bu konuda bir tek şey söylerim. Her kim ki iftira atar, o müfteridir. Belgeleriyle konuşması gerekir." ifadelerini kullandı.

Koltuk derdine düşüp kendisi hakkında yalan haber yayanların hesabını bu dünyada da öbür dünyada da vereceğini belirten Çağlar, "MÜSİAD'ın temiz, ilkeli, dürüst üyelerinin çirkin bir oyuna çekilmelerine benim gönlüm asla razı olmaz, olamaz. Bu değerli Meclis önünde ifade ediyorum ki, mertlikle gelmeyen hiçbir makam varsın gelmesin."

Ekonominin Yaz aylarının sakin temposunun geride bıraktığını kaydeden Çağlar, “Rakamlar bugünlerde küresel büyümede bir toparlanma dönemine girildiğini Toparlanmanın dünya deniz ticaretinin seyrinden, emtia fiyatlarından ve gelişmekte olan ülkelerdeki yükselen büyüme rakamlarından anlayabiliyoruz. Biliyorsunuz aynı ivme Türkiye için de geçerli. 2017'ye yüzde 5 büyüme ile başladık. Bu rakam genel beklentilerin üzerindeydi. İkinci çeyrekte de beklentileri aşacağımızdan eminim.

Yurt içi verilere baktığımızda da bir boğa piyasasına girdiğimiz anlaşılıyor. Yani, fark edilir bir yükseliş yaşanıyor. Otomotiv ihracatında, geçen yılın aynı dönemine göre   yüzde 41'lik bir artış var. Keza denizcilik sektöründe gemi ve yat ihracatında geçen yıla göre artış yüzde 86 bir artış yaşandı."

Bir yandan Türkiye'yi karalayıp, bir yandan da Bodrum'a tatile gelen bakanlar olduğunu hatırlatan Çağlar, “ihracat rakamlarına bakıldığında kimya sektöründe de bir ivme görülüyor. Siyası  dalgalanmaya rağmen, temmuz ayındaki artışın geçen yıla göre yüzde 24 seviyesinde oldu. Kimya sektörünün Temmuz'da en çok Almanya'ya ihracat yaptı. Birkaç gün önce dev bir rüzgar enerji tesisi ihalesini de Almanya'dan bilinen bir firma aldı. Yani Türkiye ile Almanya ticari ilişkileri son derece rayında ilerliyor, Alman siyasiler bir korku iklimi yaymaya çalışıyorlar ama anlaşılan o ki Alman iş dünyası buna itibar etmiyor. Hatta bir yandan Türkiye'yi karalayıp, bir yandan da Bodrum'a tatile gelen bakanları bile var."

Turizmin Türkiye ekonomisinin refahı için önemine dikkati çeken Çağlar, dünyada turizm alanında oluşan fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında üyelerden Çin'li turisti çekecek özel projeler beklediklerini ifade eden Çağlar, “Çin, 2018 yılının "Türkiye Turizm Yılı" ilan etti.  Her yıl yurt dışına çıkan 30 milyon Çinli turistten en az 1 milyonunun Türkiye'yi tercih etmesinin bekliyoruz.
Çinli turistler, geçen yıl dünyada 261 milyar dolarlık harcama yaparak, dünya turistleri arasında harcama lideri oldular. Bu rakamın 100'de 1'i bile 3 milyar dolara yakın bir tutara tekabül ediyor. İşi turizm olan tüm üyelerimizden Çinli turisti çekecek özel projeler bekliyoruz. Biz yönetim olarak her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Çağlar, İTO'da yılın ilk 7 ayında açılan firma sayısının geçen yıla göre yüzde 12 artışla 29 bin 103'e ulaştığı bilgisini vererek, "Aynı sürede açılan yabancı firma sayısı da yüzde 4,4 artışla 2 bin 271'e ulaştı. Toplam üye sayımız 401 bin 039. Bu rakamların tümü Türkiye'nin cazibesini teyit ediyor." değerlendirmesini yaptı.

İTO'nun dünyaca ünlü futuristleri, 11 Ekim'de, Futurİstanbul'da ağırlayacağını açıklayan Çağlar, bu etkinliği her yıl düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

Çağlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte meclis üyeleri ve komite  üyelerinden gelen değerlendirmelerin düzenlenmesiyle ortaya çıkan   Endekslere de değinerek, Üretim endeksi  Ağustos ayında 53.9 Ekim ayında 58.3 Ticaret Endeksi, Ağustos ayında 52.3 Ekim ayında 58.7, Hizmet endeksi Ağustos ayında 45.4 Ekim ayında ise 47.9, Genel Ticaret Faaliyet endeksi ise Ağustos ayında 51.5, Ekim ayında ise  57.4 olarak gerçekleştiğini  anlattı.


Bu haber 1053 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 1 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994