Abone Ol!
İTO Meclisinden…
Oda ve Borsa
2017-09-15 07:59

İTO Meclisinden…

İTO Meclisinden…

 

İstanbul Ticaret Odası’nın Eylül ayı meclis toplantısında, Arakan’da yaşananlar kınandı.

Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İTO olarak oda seçimlerini uygun bir tarihte yapacaklarını belirterek , bu tarihin en geç gelecek hafta içinde seçim takviminin kamu oyu ile  paylaşacaklarını ifade etti.

Çağlar ayın ekonomik konuları konusunda yaptığı konuşmada,Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve sağlam birlikteliğinin tüm dünyadaki mazlum milletler için önemli bir dayanak noktası olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin her noktada büyümesi sadece bu ülkeyi değil, ezilenlerin umutlarını da büyüttüğünü  kaydetti.

 

Çağlar, alınan önlemler ile ,TÜİK’in açıkladığı  ikinci çeyrek büyüme rakamının  yüzde 5,1.  Orta Vadeli programda belirlenen yüzde 4,4 hedefinin de ötesine geçtiğini belirterek, “ TÜİK'in açıklamasına göre bu büyümede, en yüksek pay yatırımlara ait. Ben ticari faaliyet endeksimize, sanayi üretim endeksine ve piyasadaki güz hareketliliğine baktığımda, üçüncü çeyrekte yüzde 6'lık büyüme rakamını aşacağımızı tahmin ediyorum. Zaten Uluslararası Derecelendirme kuruluşları da hemen Türkiye'nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiler." Dedi.

 

Çağlar, Moskova'daki C6 toplantısına davet dildiklerini ifade ederek, “ Dünyanın 7 kıtasında lobi ve tanıtım çalışması gerçekleştirilmesi sonucu, diklerini,  dünyanın en büyük altı ticaret odasının bir araya geldiği Moskova'daki C6 toplantısına katıldık, İTO'nun da bu önemli platforma yedinci üye olarak davet edildi, meclisin onayı ile de platforma üye olacağız” .

 

Çağlar, konuşmasına son günlerin En çok konuşulan konusu olan Sanayi devrimi sayılan 4.0 ile devam ederek, “  Dünyayı çok daha köklü şekilde değiştirecek bir sürecin eşiğinde bulunuyoruz. Makinelerin birbiriyle robotlarla yönetilmesi, interneti öğrenen makineler, yapay zeka, sürücüsüz araçlar, 3D yazıcılar, sanal para birimleri ve artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi konuların tıpkı internet gibi hayatımızın değişmez birer parçası olacağı kaçınılmaz. Geleceğin ortak dili İngilizce değil, geleceğin dili, kod yazmak, bilgisayar programı yazmak, platform oluşturmak. Güvenlik meselesini, hava, kara ve deniz güvenliğimiz olarak ele almak yetmiyor, artık siber güvenlik en az diğerleri kadar önemli hale geldi. Bu yüzden, değişimin farkında olmak ve şimdiden gerekli yatırımları yapmak önemli. Almanya gibi ülkelerde hazırlık başlamış durumda. Almanya, 4. Sanayi Devrimi için 10 yılda 250 milyar dolar yatırım planlıyor. Oda olarak büyük teknoloji firmalarının katılımıyla 27 Eylül'de Zorlu Center’da Sanayi 4.0 semineri düzenliyoruz. Teknolojinin ve kültürün gücünü ortak bir potada eritip ekonomik açıdan dimdik bir Türkiye haline gelmenin bugünden atılacak  adımlar bu gibi çalışmalara bağlı “ dedi.

 

İbrahim Çağlar, İstanbul'un geleceğinin konuşulduğu, geleceğe yön verilen bir platforma dönüştürmek için de 11 Ekim'de "Futuristanbul" projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

 

Servis Taşımacılığında Kriterler…

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalarla İstanbul'da servis taşımacılığı yapabilmek için artık Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi'nin zorunlu hale geldiğini belirten İbrahim Çağlar , “ bu belgeyle kriterler belirlendi ve sektöre ciddi bir standart getirildi. İşte bu uygulama ile birlikte inanıyorum ki bu işi layığıyla yapmayanlar çok kısa süre içerisinde sektörden temizlenip gidecek. Bu can damarı sektörümüzü ve bizi üzen olaylar son bulacak." ifadesini kullandı.

İbrahim Çağlar, konuşmasında  kuyumculuk sektöründeki sertifikaların yüzde 90'ının sahte olduğuna dair medyada yer alan yanlış ifadelerden fazlasıyla rahatsız olduklarını kaydederek, “ Söz konusu ifadelerin kullananlar medyada yer almak için bu demeci verdiğini belirtmesinin ayrıca üzüntü verici buluyorum. Geçmişinden bugüne güvene dayalı olan kuyumculuk sektörümüzle ilgili konuşurken daha özenli olmamızda yarar var. Bizlerin kuyumculuk sektörüne güvenimiz tamdır. Sizlerin de iyi bildiği gibi ticarette itibar her zaman paradan daha değerlidir" .

 

İTO üye sayısı hızla artıyor… Üye sayısı 404 bin

 

Çağlar, göreve başladığı gün 338 bin olan üye sayısının 404 bine ulaştığını, 191 milyon liralık bütçelerinin 277 milyona liraya çıktığını hatırlatarak, “Türkiye'nin son çeyrekte kaydettiği yüzde 5,1'lik büyüme rakamında, her yıl ortalama yüzde 5 büyüyen İTO'nun çalışmalarının önemli bir payı olduğu inkar edilemez.  Üçüncü çeyrekte  üyelerimizin katkıları ile büyümenin yüzde 6 olacağını tahmin ediyorum. İstanbul Ticaret Üniversitesi  ile birlikte yaptığımız , Meclis  ve Komite Üyelerimiz arasında yapılan anketler de bunu gösteriyor. Üretim bazında Eylül ayı yüzde 55.8, Kasım ayı beklentisi 58.7, Ticaret endeksi Eylül ayı yüzde 55.6, Kasım ayı beklentisi 59.5, Hizmet endeksi, Eylül ayı yüzde 50.2, Kasım ayı beklentisi 53.2, Genel Ticari Faaliyet endeksi, Eylül ayı yüzde 54.8, Kasım ayı beklentisi 58.4, olarak tahmin edilmesi bu ön görümü desteklemektedir” dedi.

 

Çağlar, yılın ilk 8 ayına bir önceki yılın aynı dönemine göre  kurulan firma sayısının yüzde 13.7 artarak  32991’e, yabancı şirket kuruluşlarının da yüzde 10.9 artışla 2724’e ulaştığını ifade etti. Böylece Odanın son dakika olarak üye sayısı 404.161 olarak ilan edildi.

 

 

Geçen ay KHK ile TOBB organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacağını hatırlatan Çağlar,İTO seçimlerini uygun bir tarihte ve uygun mekanda yapacaklarını belirterek, en geç gelecek hafta seçim takvimini paylaşacaklarını söyledi.

 

Yapılan oylamada İTO'nun Berlin, Londra, Paris, Pekin, Sao Paulo ve Moskova ticaret odalarının üye olduğu C6 platformu üyeliği teklifi oy birliği ile kabul edildi.


Bu haber 1368 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 10 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994