Abone Ol!
Gençliği yeteri kadar yönetemezsek, yönlendiremezsek, eğitemezsek hedefe ulaşamayız…
Oda ve Borsa
2017-10-12 18:11

Gençliği yeteri kadar yönetemezsek, yönlendiremezsek, eğitemezsek hedefe ulaşamayız…

Gençliği yeteri kadar yönetemezsek, yönlendiremezsek, eğitemezsek hedefe ulaşamayız…

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,  İstanbul Ticaret Odası (İTO) meclis toplantısına katılarak, Bakanlığın hedeflerini işaret ederek,  gençleri uyuşturucudan korumak için, önleyici rol üstlenmeye ihtiyaç olduğunu, bunu yapabilmek için sporu ve sivil toplum kuruluşlarının yardımcı olması gerektiğini anlattı

"Uyuşturucu ile mücadele bizim Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak birinci önceliklerimizin başında geliyor”diyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Uyuşturucu ile mücadele bizim Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak birinci önceliklerimizin başında geliyor. Sokaklardaki tabloları görüyoruz. Bizim ülke olarak en büyük gücümüz, gençliğimiz ve insan kaynağımız. Biz bu insan kaynağını ve gençliği yeteri kadar yönetemezsek, yönlendiremezsek, eğitemezsek 2023 hedeflerine, ortaya koyduğumuz 2053 hedeflerine ulaşmakta çok zorlanırız." dedi.

Bakan Bak, Yerel yönetimlerle gençlerin faydalanması için  sokak basket  alanları  oluşturulduğuna dikkat çekerek, “Spor alanları olmadığında çocukların Yalnız kaldığı zaman kiminle beraber olduğunu bilemiyorsunuz. Onu etkileyen, bu sürece sürükleyen etkenler var. Dolayısıyla biz Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tüm gücümüzle tüm paydaşlarımızla sivil toplum kuruluşlarıyla amatör spor kulüpleriyle sahada ve sokakta olacağız. Sokakları uyuşturucu satıcılarına, bu yapı içindekilere bırakmayacağız. Burada işadamlarımızdan, sosyal sorumluluk çerçevesinde kendi semtlerindeki, bölgelerindeki spor kulüplerine destek olmalarını bekliyoruz.Bu konuda yerel yönetimler  sokak basket alanları ve mini spor alanları yaratıyorlar"dedi.

Ailelerden çocuklarından sevgiyi esirgememelerini de isteyen Bak, kendisinin 4 çocuğu olduğunu, yoğun çalışma gününün ardından eve gittiğinde onlarla tek tek ilgilenerek sorunları olup olmadığını sorduğunu aktardı.

Gençlerin uyuşturucunun pençesinden kurtarılması gerektiğini kaydeden Bakan Bak, "Genci spora yönlendirdiğiniz zaman sağlıklı oluyor, çevresine huzur veriyor, çevresine zarar vermiyor, içkiden, kötü alışkanlıklardan uzak durunca evinde, çevresinde huzur oluyor. Toplumla entegrasyonu kolay oluyor. Sağlık açısından bakınca az doktora gidiyor, az ilaç kullanıyor, az film çektiriyor. Dolayısıyla spora yatırım yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da sporun içinden gelmiş olması dolayısıyla spora büyük miktarlarda yatırım yapılması konusunda öncülük ettiğinin altını çizen Bakan, ancak bu yatırımların içinin doldurulması gerektiğini, spor salonları ve sahaların sayısının yanında niteliğinin de artırılmasının önemine işaret etti.

“Çocukları bu salonlara taşımamız lazım” diyen Bakan Bak,  “Burada hem milli eğitime hem spor kulüplerine hem de bakanlık olarak bizlere görev düşüyor. Bunu başarmak için de en önemli aracımız mahalli idareler. Mahalli idarelerin yer alması, onlarla beraber çalışılması gerekiyor. Biz bu noktada gerekli girişim ve çalışmaları yürütüyoruz." diye konuştu.

“Spor sahalarında yaşanan şiddet olaylarına da dikkati çeken Bakan Osman Aşkın Bak, zaman zaman hoşa gitmeyen tabloların yaşandığını ifade ederek, “ Sporda şiddetin önlenmesi için yasanın gerektirdiği önlemleri aldıklarını ifade eden Bak, ancak bunların uygulanmasında sorunlar yaşandığını vurguladı. Bunları gidermek için İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak çalışmalar yürüttüklerini belirten Bak, "Sporun ortak dilini, birleştirici gücünü hep beraber kullanmalıyız. Bir proje çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, mahalle sahaları, basketbol sahaları, küçük alanlarda sahalar oluşturmak için bir seferberlik başlatıyoruz” dedi.

Ampute Futbol Milli Takımı'nı da başarısından dolayı tebrik eden Bak, "Aslan yürekli sporcularımız, herkese şunu gösterdiler: Hayatta mücadelenin ne kadar önemli olduğu, hayattaki en önemli şeyin, kendisinin hayatı sevmesi ve mücadeleden kopmaması. Hepimiz engelli adayıyız. Bunların hepsi bizim başımıza gelebilir. Bir kısmı trafik kazasından, bir kısmı çalışırken yaşadıkları sorunlardan engelli haline gelmiş. Ama onlar yılmamış, hayattaki mücadeleye devam etmişler. Bizi gururlandırdılar. Stattaki seyircileri, televizyon başında izleyenleri gururlandırdılar. Bir destan yazdılar. Orada ortaya koydukları tablo çok muhteşemdi" .

İTO üyelerinin sektörlerinde yaşadıkları sorunların çözümü için her zaman destek olmaya açık olduğunu da belirten Bak, kapısının her zaman açık olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun da kendilerine bağlı olduğuna işaret eden Bak, kurumun üniversitelerdeki 620 bin gence hizmet verdiğinin altını çizdi.

Ülkenin geleceği olan gençlerin yetişmesi için bu görevi üstlendiklerini ifade eden Bak, sözlerini, "Hedefimizde bu sayıyı artırmak var. Gençlerin daha uygun ortamlarda kalması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye tamamladı.

 

Konuşmasının ardından İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Bakan Bak'a ziyaretin anısına bir tablo hediye etti


Bu haber 1194 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 10 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994