Abone Ol!
Kadın Yöneticiler Şirket Karlılığını arttırıyor...
Gündem
2017-10-19 05:26

Kadın Yöneticiler Şirket Karlılığını arttırıyor...

Perakendenin kadınları, Üst yönetimde kadın sayısının artmasının şirket karlılıklarını da artırırdığını ileri sürüyor.

 

Perakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen; üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network, ilk basın toplantısını geniş bir katılımla 18 Ekim’de gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan LEAD Network Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tavus, “Kadınlar iş hayatında sadece cinsiyet eşitliğini sağlamak için değil ekonomik değer yaratmak için daha fazla yer almalı. Hedefimiz perakende sektöründe üst düzey kadın işgücünün önemi konusunda farkındalık yaratmak” dedi.

 Perakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen; üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network, ilk basın toplantısını 18 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirdi. LEAD Network’ün kurucularından Mick Broekhof’un katılımıyla, LEAD Network Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tavus ve Başkan Yardımcısı Aysun Zaman’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, dünyada ve Türkiye’de perakende sektöründe kadın liderlerin rolü masaya yatırıldı.

 Toplantıda Türkiye’deki çalışan kadın liderlerin sorunlarını, yöneticiler arasında cinsiyet tabanlı oluşan farkları ve LEAD Network Türkiye’nin gelişim sürecini anlatan bir sunum gerçekleştiren LEAD Network Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tavus, Türkiye’de toplam istihdamın yüzde 13.6’sının perakende sektöründe çalıştığını, bunun da %23’ünün kadın olduğunu belirtti. Dünyada nüfusun yarısını oluşturan kadınların tüketim harcama kararlarının %70’inin kadınlar tarafından verildiği gerçeğinin altını çizen Tavus, araştırma sonuçlarına göre üst düzey yönetici rollerinde en az yüzde 30 oranında kadın bulunan şirketlerin net karının diğer şirketlerden yüzde 6 oranında fazla olduğunu belirtti.

 Füsun Tavus, “Kadınlar iş hayatında sadece cinsiyet eşitliğini sağlamak için değil ekonomik değer yaratmak için daha fazla yer almalı. Kadınların üst yönetimlerde yer alma oranının artmasının finansal etkilerini gösteren pek çok araştırma var. Biz de LEAD Network olarak dikkati perakende ve tüketim malları sektörlerinin kadın liderlerine çekmek için çalışıyoruz. 2016 yılından beri Türkiye’deki perakende ve tüketici malları sektöründe çalışan lider kadınları desteklemek amacıyla düzenli toplantılarla bir araya geliyoruz. Hem kişisel olarak hem de çalıştıkları kurum adına kendilerini sürekli geliştirmeyi ve iletişim ağını genişletmeyi hedefleyen 125 bireysel üyeye ulaştık. Yılsonuna kadar üye sayımızı 200’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. LEAD Network Türkiye’yi destekleyen Migros, Carrefoursa, Metro, Tchibo Türkiye gibi büyük perakendecilerin yanında Unilever, P&G, PepsiCo, Coca- Cola İçecek, Lila Kağıt gibi büyük üreticiler de var. Hedefimiz perakende sektöründe üst düzey kadın işgücünün önemi konusunda farkındalık yaratmak için şirketlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde olmak” dedi.

 LEAD Network’ün her yıl bir Avrupa kentinde konferans düzenlediği belirten Tavus, bu yıl 2-3 Kasım’da Amsterdam’da yapılacak konferansta Türkiye’den gidecek olan LEAD Network üyelerinin konferans konuşmacılarından Muhtar Kent’le özel olarak bir araya geleceklerini ve LEAD’in Türkiye’deki gelişimini aktarma fırsatı bulacaklarını da belirtti.

 Avrupa ve Türkiye’de kadın yönetici oranlarına ve çalışma alanlarına dikkat çeken LEAD Network’ün kurucularından olan Mick Broekhof ise perakende ve tüketim malları sektöründe üst düzey kadın yöneticilerin sayılarının sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın pek çok ülkesinde istenilen seviyede olmadığını belirtti. LEAD’in Avrupa’daki çalışmalarını aktaran Broekhof, LEAD Network Türkiye’nin çalışmalarından çok etkilendiğini ve diğer ülkelere örnek oluşturduğunu söyledi.

 Perakende ve tüketici malları sektöründe çalışan, üsy düzey kadın çalışanlar odaklı ilk ve tek, kar amacı gütmeyen dernek statüsünde olan LEAD Network’ün 43 ülkeden 1.750 üyesi bulunuyor. Türkiye’de Avon, Boyner, Carrefoursa, Colgate Palmolive, Crate and Barrel,Doğadan, Dr Oetker, Eczacıbaşı Profesyonel, EY, Hepsiburada,  Huncalife, IKEA, Istanbul Business School, Jacobs Douwe Egberts Türkiye, KasapDöner, KCC, Komşu Fırın , LCWaikiki, Lila Kağıt, Mcdonalds, Metro Cash & Carry, Migros, P&G, PepsiCo, Popeyes, RB, Tadım Gıda, Tchibo Türkiye, Unilever, Yesim Textile, Yıldız Holding, Yörsan, Zorlu Gayrimenkul gibi farklı şirketlerin orta ve üst düzey çalışanlarından oluşan üyeleri olan Lead Network Türkiye; Migros, Carrefoursa, Nielsen, Metro, Tchibo Türkiye, Coca-Cola İçecek, Lila Kağıt gibi firmalar tarafından kurumsal olarak da desteklenmektedir.  


Bu haber 834 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 1 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994