Abone Ol!
SÜT ÜRÜNLERİNE YÜZDE 16’YA VARAN ZAM GELDİ
Ekonomi
2017-12-23 09:07

SÜT ÜRÜNLERİNE YÜZDE 16’YA VARAN ZAM GELDİ

 

Türkiye'deki markalar için fiyat/rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, Ağustos ve Ekim aylarının süt ürünleri fiyatlarını analiz etti. BrandZone verilerine göre; yüzde 16’lık zam oranıyla fiyatı en çok artan ürün kaymak olurken, yüzde 14’lük zamla taze kaşar ikinci; yüzde 11’lik zamla tam yağlı süt üçüncü sırada yer aldı.

Basılı ve online fiyat verilerini araştırıp takip eden, en güncel pazar araştırma analizlerini sunan BrandZone, 2017 Ağustos ve Ekim aylarındaki süt ürünleri kampanya fiyatlarını açıkladı. Analizde tüm Türkiye’deki ulusal, indirim, yerel, toptan market kanallarının insert ve gazete reklamlarında yer alan kampanyalar ele alındı. BrandZone verilerine göre; süt ürünleri kategorisinde fiyatı en çok artan ürün, yüzde 16,3’lük zam oranıyla 200 g kaymak oldu. Ağustos ayında kaymağın ortalama fiyatı 7 TL iken bu fiyat Ekim ayında ortalama 8,2 TL’ye yükseldi.

Fiyatı en çok artan ikinci ürün ise yüzde 14,7’lik zam oranıyla 700 g taze kaşar oldu. Ağustos ayında ortalama 13,6 TL olan taze kaşarın fiyatı, Ekim ayında ise ortalama 15,6 TL’ye yükseldi.

BrandZone verilerine göre fiyatı en çok artan üçüncü ürün yüzde 11,1’lik zam oranıyla 1 litre tam yağlı süt oldu. Ağustos ayında ortalama 2,5 TL olan tam yağlı sütün fiyatı, Ekim ayında ortalama 2.7 TL’ye yükseldi.

Fiyatı en çok artan dördüncü ürün yüzde 7,4’lük zam oranıyla 1 kg süzme peynir oldu. Ağustos ayında ortalama 12,3 TL olan süzme peynirin fiyatı, Ekim ayında ortalama 13,2 TL’ye yükseldi.

Fiyatı en çok artan beşinci ürün yüzde 6,9’luk zam oranıyla 1 litre günlük süt oldu. Ağustos ayında ortalama 3,2 TL olan günlük sütün fiyatı, Ekim ayında ortalama 3,4 TL’ye yükseldi.

BrandZone verilerine göre fiyatı en çok artan altıncı ürün yüzde 5,7’lik zam oranıyla 500 g süzme peynir ve 2 kg yoğurt oldu. Ağustos ayında ortalama 7,2 TL olan süzme peynirin fiyatı, Ekim ayında ortalama 7,6 TL’ye yükseldi. Ağustos ayında ortalama 7 TL olan yoğurdun fiyatı, Ekim ayında ortalama 7,4 TL’ye yükseldi.

Fiyatı en çok artan yedinci ürün yüzde 4,1’lik zam oranıyla 1 litre yarım yağlı süt oldu. Ağustos ayında ortalama 2,1 TL olan yarım yağlı sütün fiyatı, Ekim ayında ortalama 2,2 TL’ye yükseldi.

Fiyatı en çok artan sekizinci ürün yüzde 3,7’lik zam oranıyla 1 kg yoğurt oldu. Ağustos ayında ortalama 5,9 TL olan yoğurdun fiyatı, Ekim ayında ortalama 6,1 TL’ye yükseldi.


Bu haber 666 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 5 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994