Abone Ol!
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 825 mezun kep atarak hayat yolculuğuna çıktı…
Gündem
2018-07-06 14:12

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 825 mezun kep atarak hayat yolculuğuna çıktı…

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2017-2018 öğretim yılı mezuniyet töreni, İTO Cemile Sultan Korusu’nda yapılan törenle  Altı fakülteden 825 öğrenci, törende kep atarak yeni hayatlarına doğru  yelken açtı.

 

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001’de kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 70 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatının 17’nci yılında 825 öğrenciyi daha mezun etti. Sorumlu oldukları dersleri başarıyla tamamlayıp diplomalarını almaya hak kazanan öğrenciler kep atarak hayatlarının bir sonraki evresine geçtiler. Sınavları devam edenlerle birlikte bu yıl mezun olma aşamasına gelen öğrenci sayısı ise bin 200. İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2017-2018 mezuniyet töreninde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Mütevelli Heyet Üyeleri, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, ile öğrencilerin yakınları katıldı.

İLK ÜÇ YABANCI

Bu yıl üniversiteyi ilk üçte bitirenlerin tamamı yabancı öğrencilerden oluştu. İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden Endonezyalı Vera Febrina Harludi birinci, İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden Makedonyalı Zulejha İmerovska ikinci, İşletme Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden Ganalı Baba Osman Bukari de üçüncü oldu. İlk üç dereceye girenlerin başarı plaketlerini İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Meclis Başkanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren verdi.

EN AZ İKİ DİPLOMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Mütevelli Heyet Onursal Üyesi olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin mezuniyetinde yaptığı konuşmada, “Bu üniversite, uluslararası ve ulusal anlamda gittikçe değeri artan, söz sahipliği yükselen bir üniversite. Burada okumak buradaki öğrenciler için şans” dedi. Üniversitelerarası memnuniyet araştırmasında üniversitenin gelişim ve kariyer kategorisinde ilk sıralarda olduğuna dikkat çeken Şahin, “İstanbul gibi bir şehirde okudunuz. Burada hem üniversite bitirdiniz hem de medeniyet havuzundan kana kana su içtiniz. Yani, burada en az iki diplomanız oldu. Bu tecrübeyi kendinize rehber edinin” diye konuştu.

EMİNÖNÜ YERLEŞKESİ MÜJDESİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, mezun gençlere seslendi. “Burada Türkiye’nin birikimini, gücünü, umudunu ve geleceğini görüyorum” diyen Avdagiç, şunları söyledi: “İTO’nun göreve yeni seçilmiş yönetimi olarak üniversitemize verdiğimiz değeri gösteren bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. 1970’den beri İTO’ya ev sahipliği yapan İstanbul ticaretinin kalbinin attığı Eminönü yerleşkemiz, İstanbul Ticaret Üniversitemizin kullanımına tahsis edildi. Eminönü yerleşkemiz en kısa zamanda restore edilmiş haliyle akademik dünyamıza hizmet vermeye devam edecek.”

Avdagiç, öğrencilere üç ünlü ismin sözleriyle tavsiyelerde bulundu: “Size üç şeyi hatırlatmak istiyorum. Birincisini ünlü şairimiz Ahmet Haşim’in ‘melali anlamayan nesle aşina değiliz’ dizesiyle ifade edeyim. Demek istiyor ki, bir derdiniz bir hüznünüz olacak. Onun düzelmesi için çalışıp uğraşasınız. İkincisi büyük üstat Yahya Kemal Beyatlı’dan. ‘İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar’ diyor. Size de yol gösterecek olan hayallerinizdir. Hayallerinizi kaybettiğiniz an, çöküşün ve başarısızlığın başladığı an olacak.
Üçüncü konu ise Rus yazar Tolstoy’dan.
Şöyle sesleniyor ünlü yazar: ‘Hakikati isteyin, gerisi size verilecek.’ Hakikat ahlaktır. Size yön veren ilkelerinizdir. Peşinden gittiğiniz dünya görüşünüzdür.”

BÜYÜK VE İDDİALI HAYALLER KURUN

İTO Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, mezun öğrencilere yönelik tavsiyelerde bulundu. Oran, mezun öğrencilerden büyük ve iddialı hayaller kurmalarını istedi. Mezunlara hayallerinin peşinden koşarken en büyük destekçilerinden birinin üniversiteleri olacağının altını çizen Oran, şöyle devam etti: “Unutmayın ki, İstanbul Ticaret Üniversitesi demek; İstanbul iş dünyasının desteği, İstanbul Ticaret Odası’nın 136 yıllık mirası ve 400 bin firmanın gücü demek.
Bu yüzden, sizin bir kampüsünüz de Eminönü’ndeki İTO binası. Ne zaman isterseniz gelin, bizlerle irtibatı kesmeyin. Ayrıca Eminönü’ndeki üniversite binamızda Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nı hayata geçirdik. Girişimci olmak isteyenleri merkezimize davet ediyorum.”

YENİ GİRİŞİMCİLER YETİŞTİRİYORUZ

Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, mezunlara yönelik yaptığı konuşmada, üniversiteyi ilk üç sırada bitirenlerin yabancı öğrenciler olduğunu hatırlatarak, “Mezunlarımız arasında 61 yabancı uyruklu öğrenci var. 10 yabancı öğrencimiz dereceyle mezun oldu.
Bu, üniversitemizin bilgi birikiminin ve tecrübesinin uluslararasılaştığının göstergesi” dedi.

BAKIŞ AÇIM ZENGİNLEŞTİ

Üniversite birincisi Vera Febrina Harludi, 5 yıllık süreçte İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde iletişim alanında dünyaya bakış açısının zenginleştiğini belirterek, duygularını şöyle dile getirdi: “Halkla ilişkiler mesleğini akademik ve sektörel anlamda nasıl doğru icra edeceğimi ve her şeyden önemlisi de ‘nasıl doğru, düzgün ve topluma faydalı bir insan’ olabileceğimi burada öğrendim.”


Bu haber 1108 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 4 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994