Abone Ol!
Prof Dr. Mehmet Şişman , “ Döviz’in gerçek değerine gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor”
Ekonomi
2018-09-17 11:22

Prof Dr. Mehmet Şişman , “ Döviz’in gerçek değerine gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor”

Prof Dr. Mehmet Şişman , “ Döviz’in gerçek değerine gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor”

 

(Seyfi AKİL) (Avrasya Haber Ajansı)- Döviz kurunun ya da doların düşüp düşmeyeceği başka bir ifade ile gerçek değerine gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 17.25'ten yüzde 24'e yükseltmesi sonucu,  Türkiye faizde Arjantin ve Surinam'ın ardından dünya üçüncüsü oldu.  Marmara üniversitesi iktisat fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr Mehmet Şişman dövizdeki bu hareketliliği Avrasya Haber ajansından Seyfi Akil’e  değerlendirdi.

Merkez bankasının aldığı faiz artırımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“ Alınan karar piyasa güven verdi. Belirsizlikler devam ediyor. Döviz kurunun yada doların düşüp düşmeyeceği başka bir ifade ile gerçek değerine gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor”.

 

Alınan karar sonrası dövizde düşüş gerçekleşti. Bu düşüş devam eder mi yoksa tekrar bir yükseliş gerçekleşir mi?

 “Alınan karar sonrası döviz kurunda dolaysıyla altın fiyatlarında  ufak çaplı bir düşüş gerçekleşti. Ancak uzun dönemli bir düşüş olmayacak döviz kuru düşürülemedi , sadece durdurduk. Dövizden enflasyona geçirgenliğini durdurabilirsek,  kur 5-6 tl düzeyine indirebiliriz. Döviz bu pariteden aşağı inmez çünkü piyasada hala belirsizlik mevcut umarım bu rakamlardan da daha aşağı iner ama biraz zor”.

Geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Açıklanan verilere göre ekonomi yüzde 5.2 büyüdü. Alınan faiz kararı büyümeyi nasıl etkiler?

“Faiz kararı büyümeyi ve enflasyonu etkiler. Son çeyrek verileri gelecek sene Mayıs ayında açıklanacak nasıl bir etki yaratacağı o zaman ortaya çıkacak. Ekimden sonra aşağı çekilir işsizlik artar. İşsizliğin enflasyonun önüne geçeceğini öngörüyorum.  Faiz büyüme ile ters orantılıdır. İç finansal kriterler gözden geçirilmeli. Faizlerin artmasıyla maliyetler artar. Ekim ayı enflasyonunun biraz düşmesini bekliyorum yalnız işsizlik artacak”.

Ekonomide resesyon içine girer diyebilir miyiz?

“Evet.  Ayrıca bu resesyon Türkiye’nin daha önce ithal ettiği malları içerde üretmesi için yeni fırsatlar doğurur. Böylece cari acık sorunu gerçek anlamda çözülebilir”.

Son dönemde bazı yapılanmalar tartışılıyor. Borçların Türk Lirası bazında ödenmesi gibi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Türk Lirasına değer kazandırma çabaları olarak görüyorum tabi ki ulusal paraya değer kazandırmaya çalışmak güzel bir şey ancak uygulanması ne kadar başarılı olur zaman gösterecek. Burada borçlarını döviz cinsinden ödeyenleri gözden kaçırmamak gerekir”.

 

Faiz artırımı ile gözler Merkez Bankasına çevrildi. Ekonomi de tek başına yeterli diyebilir miyiz?

 

“Merkez Bankasının para politikası konusunda aldığı kararlar yeterli değildir. Neo Klasik iktisat politikaları terk edilmeli. Maliye Politikaları gevşetilmeli. Para politikalarıyla beraber eş zamanlı maliye politikaları uygulanmalı. Ülkeye yeni bir iktisat politikasının uygulanması gerekiyor. Uygulanan politikalar maliye politikasıyla desteklenmeli ve yardımcı olmalı. Özellikle borçların Türk lirası cinsinden ödenmesi önemli. Kiraların Ve diğer borçların döviz cinsinden ödenmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı. Bu konu daha derinlemesine irdelenmeli hatta konu Meclis gündemine getirilmeli. Bu konu sadece ekonomi ile ilgili değil. Borçlar kanununu da ilgilendiriyor. Hukukçuların da  bu konu ile ilgilenmesi gerekiyor. Bu anlamda Türk lirasının kullanılması değer kazandırılmaya çalışılması güzel bir durum. Çok kısa zamanda ciddi değer kaybetti çünkü”.


Bu haber 807 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 9 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994