Abone Ol!
İTO’nun Gurur günü...
Ekonomi
2018-12-04 20:21

İTO’nun Gurur günü...

İTO’nun Gurur günü …3500 kişi  Pazarlama gurusu Kotler’i dinlemek için Haliç Kültür Merkezini doldurdu…

Prof.Kotler İstanbul'da Dünya Pazarlama Zirvesi konuştu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu  Başkanı Şekib Avdagiç, Ticaret Odasınca İstanbul’da düzenlenen  Dünya Pazarlama Zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, "En iyi ürüne sahip olsanız bile eğer onu insanlara anlatacak, onunla bir değer kazanacaklarına inandıracak pazarlama yaklaşımınız yoksa aslında siz o ürüne sahip değilsinizdir. Değerlerinizi bir marka olarak zihinlere yerleştirecek olan şey pazarlama sanatıdır. İşte, İstanbul bunu, yüzlerce yıldır değil, binlerce yıldır başarıyla yapıyor” dedi.

Avdagiç, konuşmasında, İstanbul bunu nasıl başardığnın altını çizerek, “ Bana göre bunun iki sebebi var. Birincisi, İstanbul, batının en doğusundaki, doğunun en batısındaki bir gizemli şehir olarak Doğu’nun tılsımını, Batı’nın modern ve yenilikçi tarafını tam bir ahenkle sentezleyebiliyor. İkincisi de, İstanbul'un diğer şehirlerden farklı bir özelliğe sahip olmasıdır." şeklinde konuştu.

Dijitalleşmeden pazarlamanın da radikal bir şekilde etkilendiğini belirten Avdagiç, son 20 yılda konvansiyonel sanayinin yeni bir marka çıkaramadığını ileri sürdü.

Yeni teknolojinin kendi markalarıyla öne çıktığını kaydeden Şekib Avdagiç,"YouTube'dan Facebook’a kadar birçok yeni markayla tanıştık. Uzmanlar, önümüzdeki 50 yıl daha, teknolojik gelişmelerin belirlediği bir süreç yaşanacağını söylüyor. Öyle ki sürücüsüz otomobiliniz evdeki akıllı buzdolabınızdan eksik malzemeleri öğrenecek. Sonra da bunu alışveriş yaptığınız markete bildirip hazır etmesini isteyecek ve eve giderken de uğrayıp siparişlerini alacak. Böylesine bir dünyada satış ve pazarlama etkinliğini kaybediyor."

Pazarlamanın yeni bir çıkış yolu bulmak zorunda olduğunu, kendisini değişimlere göre yeniden inşa etmek ve tasarlamak mecburiyetinde bulunduğunu kaydeden Şekip Avdagiç, amaçlarının, her sektörden yeni markaların çıkmasını sağlamak olduğunu hatırlattı.

Küresel marka değeri endekslerine bakıldığında,  sıralamaya giren şirketlerimizin olmadığını hatırlatan  Avdagiç, “Türkiye’yi başarıyla temsil eden birçok markamız var. Ama biz bu markaların zirvelerde olmasını istiyoruz. Bize göre Türkiye'nin artık dünyanın ilk 500 şirketi arasında değil, ilk 100 şirketi arasında da markaları olmalıdır. Çünkü bu şehirden yükselen her marka, İstanbul’a da, Türkiye’ye de büyük değer katacaktır."

Dünyaca ünlü yönetim ve pazarlama gurusu Prof. Dr. Philip Kotler, "2000'li yıllarda doğan nesillerle rekabet edecekseniz bir amacınız olması gerekiyor. İnsanlar bir şeyi temsil eden markalardan alışveriş yapmak istiyor" dedi.

"Modern pazarlamanın duayeni" olarak anılan dünyaca ünlü yönetim ve pazarlama gurusu Prof. Dr. Philip Kotler'in kurucusu olduğu Dünya Pazarlama Zirvesi (World Marketing Summit), ilk kez İstanbul’da, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

"MARKANIN BİR AMACI OLMALI"

Zirvede konuşan Prof. Dr Kotler de, yeni neslin, yaptığı işte kendisini iyi hissetmek istediğini ifade ederek, "Eğer 2000'li yıllarda doğan nesillerle rekabet edecekseniz onların gibi düşünecek bir amacınız olması gerekiyor" dedi.

 

Şirketlerin marka aktivisti olmak için eğitimi veya sağlığı destekleyebileceğini aktaran Kotler, şunları kaydetti:

Pazarlama gurusu Philip Kotler'ın öncülüğünde 7 yıl önce kurulan World Marketing Summit (WMS),  Japonya, Kanada, Bahreyn, Hindistan gibi dünyanın çeşitli ülkelerinin ardından bugün İTO ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlendi.

 

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve küresel pazarlama profesyonellerinin en prestijli platformlarından biri olarak kabul edilen Dünya Pazarlama Zirvesi'nin teması, ‘Pazarlamanın geleceği İstanbul’da tasarlanıyor’ olarak belirlendi.

 

3 binden fazla kişinin katıldığı Dünya Pazarlama Zirvesi'nde konuşan "Modern pazarlamanın duayeni" olarak anılan, dünyaca tanınmış yönetim ve pazarlama gurusu Profesör Philip Kotler, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, pazarlama ve satışın birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirterek, pazarlamanın bir bilim olarak son 110 yıldır var olduğunu söyledi.

 

Pazarlama olmadan satış olmayacağını vurgulayan Kotler, "İnsanların problemlerini çözmek için fikirler geliştirmelisiniz. İnsanların ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlar her zaman karşılanmıyor. Girişimci bir kişi bir fırsat görür ve çözüm yaratır. Eğer bu çözüm iyiyse, insanlar bunu almak için sıraya girer. Arada bir satıcı olması gerekmez. İnsanlar için iyi bir çözüm üretirseniz, satışa gerek kalmadan insanlar o çözümü satın alacaktır." diye konuştu.

 

Kotler, şirketlerin ürünlerinin fiyatlarını belirlemeden iyi düşünmesi gerektiğini belirterek, bir marka kurmak için belli ölçülere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

 

"MARKANIN BİR AMACI OLMALI"

 

Konuşmasında "Marka aktivizmi" kavramının önemine değinen Philip Kotler, "Markaların tercihleri vardır. Bir marka, ne olduğunu herhangi bir pozisyon olmadan söyleyebilir. Ben bir marka satın aldığım zaman, şirket hakkında çok şey bilmem. Ama dünyada artık daha fazla şirket, başlatacakları markanın bir amacı olması gerektiğine inanıyor. Yalnızca bir marka adı oluşturmak yeterli olmuyor. Bir amaç oluşturarak başlıyorlar. Markanın yalnızca o amaca hizmetle etmekle sınırlı değil, aktif olmasını, insancıl ve topluma değer verdiğinin bilinmesi isteniyor" dedi.

 

Toplumların açlık, yoksulluk gibi çok sayıda sosyal problemle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kotler, "Sosyal problemleri devletler çözmeli ama devletler yeterli finansmana sahip değil. Birisinin sosyal problemler üzerine çalışması gerek. Belki de iş dünyasının ülkeyi daha iyi bir ülke haline getirmek için buna bakması gerek. Gittikçe daha fazla şirket, sosyal problemler hakkında çalışması yapması gerektiğini söylemeye başladı." diye konuştu.

 

 "HAYRANLAR, MARKA İÇİN GEREKLİ OLAN PAZARLAMAYI YAPAR"

 

Philip Kotler, işletmelerin kar odaklı olmanın yanı sıra insan ve dünyaya fayda odaklı olması gerektiğine işaret ederek, her şirketin insanlara değerleri olduğunu göstermesi gerektiğinin vurguladı. İnsanların bir şeyi temsil eden markalardan alışveriş yapmak istediğine dikkati çeken Kotler, şirketlerin sosyal aktivizm ve toplumlarla beraber çalışarak topluma katkıda bulunması gerektiğini ifade etti. Toplumun şirketlerin sosyal bir amaç gütmesini istediğini belirterek, şirketlerin hayran kitlesini yaratması halinde, hayranların marka için gerekli olan pazarlamayı yapacağını belirterek,  "Sizler, gittikçe daha fazla 2000'li yıllarda doğan insanları işe alacaksınız. Çünkü dijital insanlara ihtiyacınız var. Şirketinize dijital dünyayı iyi bilen insanlar lazım. Görüyorsunuz ki dijital kişiler kolay bulunmuyor. Yeni nesil, yaptıkları işte kendilerini iyi hissetmek istiyorlar. Eğer 2000'li yıllarda doğan nesillerle rekabet edecekseniz bir amacınız olması gerekiyor" dedi. Şirketlerin marka aktivisti olmak için eğitimi veya sağlığı destekleyebileceklerini aktaran Kotler şöyle devam etti:

 

"Türkiye'yi dünyanın en iyi ülkelerinden biri haline getirmek için çalışacağınız bir amaç seçin. Türkiye’nin güçlü markaları olan bir ülke olmasını istiyoruz. Bazı ülkeler, özellikle İtalya bunu başardı. İstanbul'a geldiğimde havalimanında birçok İtalyan markasını gördüm. Bu, Çin'deki bir havalimanı da olabilirdi. Sizin de dünya havalimanlarında yanından geçtiğimizde gördüğümüz Türk markaları olması lazım."

Küresel pazarlama profesyonellerinin en prestijli platformlarından biri olarak kabul edilen zirvede, "Stratejik Pazarlama", "Pazarlamanın Geleceğini İstanbul'da İnşa Etmek", "Nörobilimin Pazarlamadaki Öncü Rolü", "Pazarlamada Big Data", "Dijital Çağda ve Zor Zamanlarda 21. Yüzyıl Pazarlamanın Geleceği" ve "İstanbul'dan Dünya'ya Bir Markanın Serüveni" başlıklı konuşma ve paneller yapılıyor. ​

Verilen bilgiye göre, Dünya Pazarlama Zirvesi, daha önce Japonya, Kanada, Bahreyn ve Hindistan gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlendi.


Bu haber 324 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 8 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994