Abone Ol!
12. MAVİ BAYRAK EĞİTİM SEMİNERİ KUŞADASI'NDA BAŞLADI..
Turizm
2018-12-12 11:03

12. MAVİ BAYRAK EĞİTİM SEMİNERİ KUŞADASI'NDA BAŞLADI..

Türkiye, 2018 Yılında Mavi Bayrak’ta Dünya 3.sü oldu

Üç gün sürecek seminer sonunda eğitime katılan 100’ün üzerindeki katılımcıya yerel Mavi Bayrak Eğitim Sertifikası verilecek.

 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı TÜRÇEV tarafından 8’incisi düzenlenecek olan Mavi Bayrak Eğitim Semineri  Aydın Kuşadası Pinebay Otel’de başladı.

Seminer’e Ülkemizde Mavi Bayrak Programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu-TSSF, WWF Türkiye yetkilileri katılacaktır. Toplantıda, 15 kıyı İlimizdeki 36 belediye, 7 turizm birliği ve yerel derneği temsil eden 100'ün üzerindeki katılımcıya, üç gün sürecek eğitimin sonunda ‘Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Eğitim Sertifikası’ verilecek ve kurumu adına yöresinde bu görevi yürütecek.

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında Türkiye 2018 yılı itibariyle 459 plaj ve 22 marina, 10 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Ödüllü plaj sayısı ileTürkiye bu yıl 50 ülke arasında Dünya’da 3. Sırada yer almıştır. Ülkemizde Dünyadaki plaj ve marina Mavi Bayrak toplamının %11’i dalgalanıyor.

Mavi Bayrak Programını uygulayan kıyı bölgelerimizde, TÜRÇEV tarafından belirlenen kurum ve kuruluşlar yerel sorumlu olarak çalışmalara katkıda bulunmaktadırlar. Bunların büyük bir çoğunluğu Belediyeler olmakla birlikte, geriye kalan kısmı da sivil toplum kuruluşları veya konaklama tesisleridir. Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu, bölgesindeki Mavi Bayrak ödüllü veya aday plajlar-marinalar ile ilgili çalışmaları TÜRÇEV işbirliği ile yürüten yerel sorumlu kuruluş tarafından, görevlendirilmiş yetkili kişilerdir.

Konu ile ilgili olarak TÜRÇEV yönetim kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

‘’Vakfımız ulusal sorumlu kuruluş olarak uluslararası alanda ödüllü plaj ve marinalarımızın standardının diğer ülkelerden daha yüksek olmasına özen göstermektedir. Bu hedefe yöresel destekle daha iyi ulaşılabileceğine inanmaktadır. Yerel Sorumluların Mavi Bayrak hakkında güncel bilgilere sahip olmaları, kıyı yönetiminde önem arz eden kritik konularda uzmanlar aracılığı ile bilgi edinmeleri, yöresinde örnek uygulamaları yürüten yerel sorumluların deneyimlerinden faydalanmaları ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunulması amacıyla ulusal düzeyde yılda bir defa düzenlenen eğitim semineri Vakfımızın en çok önem verdiği etkinlikler arasında yer almaktadır. ‘’

TÜRÇEV’in yürütmekte olduğu Çevrenin Genç Sözcüleri Programı kapsamında da İstek Kuşadası Okulları öğrencileri, bu eğitime katılarak program süresince gözlemlerini kayıt altına alarak, röportajlarını gazete haberine dönüştürecek.

Seminerde''Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Mavi Bayrak Çalıştayı'' da düzenlenecektir. Eğitimin son günü, Kuşadası Belediyesi'nin ev sahipliğinde Kuşadası Mikrominyatür Müzesine bir gezi düzenlenecek.


Bu haber 777 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 8 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994