İTO'ya 4 yıl hizmek edecek komiteler belirlendi...

İTO'ya 4 yıl hizmek edecek komiteler belirlendi... haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-04-09 20:16

 

İstanbul Ticaret Odasana 4 yıl boyunca yön verecek  meslek komitelerini seçmek için 400 bin üye sandık başına gitti.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 400 bine yaklaşan üyelerini temsil eden Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeliği seçimleri, bugün sabah saat 09.00’da Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) başladı. Seçim öncesinde , başkan adaylığı için isimlerin açıklayan

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç,aynı komitede mücadele ettiği   Abdullah Teber ile mücadele etti.

Mücadeleninin sonunda Şekip Avdagiç ipi göğüsleyen taraf oldu.

İstanbul iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği seçimlerde İTO’nun 81 meslek komitesinin 261’i Meclis Üyesi olmak üzere 603 üyesi belirendi. Toplam 154 sandıkta oy kullandı. 

İTO Başkanı Öztürk Oran, Oda üyelerine seslenerek, demokrasinin sağladığı temel erdemlerden biri olan oy haklarını kullanmaları çağrısında bulundu. Oran, “Bugün tarafsız, şeffaf ve kardeşlik ruhu içinde bir seçim gerçekleştireceğiz. Bunun için her türlü tedbiri aldık. Seçimlerimizin İTO’nun 136 yıllık kurumsal kimliğine yakışır şekilde, dirlik ve birlik içindeki yürüyüşümüz için bir adım olmasını diliyorum. Tüm üyelerimizi sandık başına çağırıyorum” dedi.

Türkiye’nin en büyük ticaret odası İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Meslek Komitesi ve Meclis üyesi seçimleri tamamlandı.

İstanbul Fuar Merkezi’nin (İFM) 9, 10 ve 11 numaralı salonlarında kurulan 154 sandıkta, 261’i Meclis üyesi olmak üzere 603 üyenin seçimi için oy kullanıldı. 

Edinilen bilgiye göre, 169 oyun kullanıldığı 47 No'lu Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesinde İTO Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, 154 oy alarak Oda Meclisi'ne seçildi. 

Büyük bir rekabete sahne olan İTO’nun 68 No’lu Plastik ve Kauçuk Meslek Komitesi seçimlerinin yapıldığı sandıkta ise İTO’nun iki başkan adayı Şekib Avdagiç ve Abdullah Teber yarıştı.

Başkan adaylarından Avdagiç, 561 oy alarak Oda Meclisi'ne seçildi. Rakibi iş adamı Abdullah Teber'e ise komitesinden 386 oy çıktı.

Kesin olmayan seçim sonuçlarının ardından tebrikleri kabul eden Şekib Avdagiç, "Beraber görev yapmayı düşündüğümüz arkadaşlarımızla beraber inşallah ticaretimiz, İstanbul ve ülkemiz için çok daha güzel işler yapacağız. Rabbim daha hayırlı işler yapmayı nasip etsin. Tek tek sayamayacağım dostlara, dimdik duran, açık ve net katkı veren tüm arkadaşlara şükranlarımı arz ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İTO Başkan Yardımcısı Murat Kalsın’ın listesi ise İTO 29 No’lu Mimarlık ve Mühendislik Meslek Komitesi’nde 395 oy alarak kazanan taraf oldu.

- Atatürk Havalimanı’na ulaşımda zorluk

Sabah saat 09.00’da başlayan oy verme işlemi, akşam saat 17.00’ye kadar yoğun bir katılımla sürdü. 

Öte yandan, İFM’deki İTO seçimleri nedeniyle Atatürk Havalimanı'na ulaşımda güçlük çekildi. Oy kullanmak için araçlarıyla İFM’ye gelen İTO üyeleri, E-5-Atatürk Havalimanı ve Yeşilköy-Havalimanı istikametlerinde trafik yoğunluğuna neden oldu. 
 

 

Yeni Yönetim Kurulu 14 Nisan'da Yeni Yönetim Belirlenecek.


Sonuçların kesinleşmesiyle birlikte, bir sonraki aşama için seçim sandığı bu kez 14 Nisan Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında İTO Meclis Salonunda kurulacak. Mazbatalarını alan Meclis Üyeleri, İTO’yu gelecek 4 yılına yön verecek Yönetim Kurulu Başkanı, Üyelerini belirleyecek.

19 Nisan günü İTO'nun 20 dönm meclisi ilk toplantısını yaparak, Disiplin Kurulu Üyeleri ve TOBB delegelerini seçecek. Ardından yapılacak bir seçimle de İTO Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanı belirlenecek.