DOLAR'IN YÜKSELİŞİ ÖNLENEBİLECEK Mİ?

DOLAR'IN YÜKSELİŞİ ÖNLENEBİLECEK Mİ? haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-05-16 15:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere'de yaptığı  bir açıklama sonrasında, doların yükselişindeki  hızlı artışın durdurulamaması  sonucu Merkez Bankası'ndan son dakika açıklaması geldi.

Serbest piyasada Doların 4.50 lirayı aşmasıyla Merkez Bankası devreye girdi. Merkez Bankası önce yazılı açıklama yaparak piyasada oluşan sağlıksız fiyat oluşumlarını takip ettiğini ve gerekli adımları atacağını duyurdu.

Dolar bu açıklamadan sonra, 4.45 liraya kadar geriledi. Ardından devreye Mehmet Şimşek girdi piyasa ekonomisinin tek uygulanabilir seçenek olduğuna dikkat çekti.

Dolardaki yükselişe son darbeyi ise Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüceğinin açıklanması vurdu. Bu üç adım doları 10 kuruş geriletmeyi başardı. Dolar şu an 4.40 lira seviyelerinde.

 Merkez Bankasından piyasadaki hareketlilik üzerine yapılan açıklamada  şöyle denildi, "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacak".

 

Merkez Bankasnın bu açıklamasından sonra , Az önce Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. Ayrıca görüşmeye Başbakan Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da az sonra AK Parti Genel Merkezi'ne geleceği öğrenildi.

Dolar kuru Merkez'in açıklaması sonrası 4.41'in altını gördü