EkonomiEKONOMİ

12 saatlik canlı yayınla, e-ticareti nedir nasl yapılır anlatıldı..

Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı e-ticaret zirvesi olma özelliği taşıyan ECHO Summit, 20-21 Ocak’ta iki gün süren 12 saatlik canlı yayında 22 konuşmacıyı ağırladı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen zirve, e-ticaretteki son gelişmeleri, ilham veren çalışmaları ve e-ticaretin geleceğini 11 başlık altında sahnesine taşıdı. Online gerçekleşen zirveyi 20 binden fazla kişi takip ederken; zirveye özel yapılan araştırma ve oylama sonucu sektörün en iyisi seçilen 40 marka ECHO Awards’ta ödüllendirildi. 

 

ECHO (e-Commerce Head Or­ganization) Summit, e-ticaret sektörüne hizmet eden birçok yerli ve global markayı online olarak aynı sahnede bir araya getirdi. Marketing Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve Deloitte’un küresel çapta edindiği deneyim ve bilgi birikimiyle desteklediği zirvede; altyapı hizmetle­rinden trendlere, pazarlama stratejilerinden kişisel verilerin korunmasına kadar e-ticaret ekosisteminin tüm parametreleri iki gün boyunca tüm detaylarıyla ele alındı. Türkiye’nin e-ticarette kat ettiği yol ve başarı her konuşmacının ortak kanısı olarak zirveye damga vurdu.

 

Her başlığı bir moderatör yönetti

Odağında hızın olduğu, “Rapid Commerce” ana temasıyla düzenlenen zirvede; gıdadan giyime, perakendeden finansa, tüketici elektroniğinden kozmetik ve lojistiğe kadar farklı birçok sektörden 22 konuşmacı, e-ticaret deneyimlerini, güncel gelişmeleri, e-ticaretin dönüşümünü ve geleceğini anlattı. Rapid Commerce, Consumer Shift, Customer Acquisition, Content Marketing, Customer Retention, Innovation, Dijitalleşmede Öncü Olanlar, Yeni Nesil Perakende, Güncel Lojistik Çözümleri, Veri Güvenliği ve E-ihracat olarak 11 farklı başlığa ayrılan zirvenin her bir bölümünü, konusunda uzman bir Deloitte danışmanı yönetti. Büyük zirvenin mutfağında 16 kişilik bir ekip görev aldı.

 

Yerli ve yabancı 24 marka yer aldı

Deloitte’un içerik desteğiyle tasarlanan ECHO Summit, dijital bankacılık uygulamalarıyla öne çıkan Yapı Kredi Bankası’nın Ana Sponsorluğunda, T.C. Ticaret Bakanlığı, TÜBİSAD, TÜRKONFED ve ETİD’in destekleriyle gerçekleşti. BluTV, Burger King, Boyner, Evyap, Facebook, GittiGidiyor, Google, Palo Alto, Papara, P&G, Sephora, Sertrans Logistics, Shopi, Tchibo, Ticimax ve TV Ekstra gibi farklı sektörlerden konusunda uzman markalar zirvede birikimlerini paylaştı. Yayın sponsorluğunu Bundle’ın üstlendiği etkinliğin iletişim destekçileri arasında Karnaval, HÂUS İstanbul, FM İletişim Danışmanlığı ve Sistem 9 da yer aldı.

 

Zirveye özel 2 araştırma ve 40 ödül

Araştırma şirketleri Akademetre ve Kuantum, ECHO Summit’e özel araştırmalar yaparak izleyiciyle paylaştı. Akademetre’nin yaptığı araştırmayla e-ticaret sektöründe yer alan 40 markaya en iyi müşteri deneyimi, kullanım kolaylığı, ürün çeşitliliği, teslimat ve satış sonrası başarıları sebebiyle ödül verildi.

 

21 bine yakın kişi izledi

İki gün boyunca toplam 12 saat canlı yayın ile gerçekleşen zirve, tüm online platformlardan 21 bine yakın izleyiciye ulaştı.  YouTube, Spotify, Dezeer, Google Podcasts ve Apple Podcasts gibi dijital platformlarda arşivlenecek olan zirve, bir yıl boyunca izlemeye açık olacak.