EditördenEDİTÖRDEN

26 Mart, Bangladeş bağımsızlığının 50. yıldönümü

Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosluğu  bağımsızlığının 50. altın yıldönümünü İstanbul’da düzenlediği  büyük bir şenlik ve renkle kutladı.

İstanbul Baş  Konsolosu DR.mohammad Monırul İslam  düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ülkesinin bağımsızlığını 1971 yılında Bangladeş Ulusun Atası Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman’ın cesur ve vizyoner önderliği sayesinde kazandığını belirterek, ” Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman’ın 101. doğum yıldönümünü de anarken ülke halkının sevinci katlandı”dedi.

Başkonsolosluk, bu önemli olay nedeniyle, Conrad Hotel Bosporus’ta Türk basın dünyasının temsilcilerinin katılımıyla bir basın toplantısı ile kutlama etkinliklerine başlattı.

Başkonsolos Muhammed Monirul Islam açıklamasında bunun Bangladeş için tarihi bir an olduğunu, bu sürecin kendilerine sadece Bangladeş’i Türkiye’de tanıtmak için değil, aynı zamanda Bangladeş-Türkiye ilişkilerini yenilenmiş ruh ve özle yeniden ayarlamak için eşsiz bir fırsat verdiğini söyledi.

Başkonsolos sözlerine “Sayın Başbakanımız Sheikh Hasina’nın liderliğinde Bangladeş, Ulusun Atası Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman hayal ettiği seküler ve kapsayıcı, ekonomik açıdan müreffeh ve gelişmiş bir ülke olan “Sonar Bangla” yani “Altın Bengal”i gerçekleştirme yolunda ilerliyor” diyerek devam etti. İslam dünyada yaşanan pandemiye rağmen, ülkesinin kalkınma hızının yüzde 5’i geçeceğini  ifade etti.

“Bangladeş, son 50 yılda sosyo-ekonomik her anlamda muazzam bir başarı elde etti.”

Başkonsolos ayrıca  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bangladeş’e yapması beklenen devlet ziyareti de dahil olmak üzere Bangladeş-Türkiye ilişkilerindeki son gelişmeleri de vurguladı. Türkiye halkının ve hükümetinin Rohingya (Arakan Müslümanları) meselesine verdiği desteğe teşekkür etti. Bangladeş’in devam eden ekonomik yükselişini ve sunduğu fırsatları detaylandırarak, Türk iş insanlarını ve yatırımcıları bu bağlamda Bangladeş’i keşfetmeye çağırdı. Arçelik ve Aygaz isimli iki Türk firmasının son yatırımlarının, iki ülke arasında ekonomik alanda yeni iş birlikleri yolları açtığını sözlerine ekledi.

Başkonsolos İslam, gazetecilere, iki ülkenin birbiri hakkında toplumu, siyaseti, kültürü, turizmi ve ekonomisi hakkında yaptığı yapıcı ve somut rollerinden dolayı müteşekkir olduğunu ifade etti. Basın toplantısı sırasında, muhtelif basın mensupları da bu hususta soru cevap bölümünde katkıda bulundu.

Basın toplatısı sonrasında düzenlenen resepsiyona  Bangladeş Başkonsolosu  İslam, İstanbul Vali Yardımcısı, Parlamento üyeleri, diplomatik misyon mensupları, iş insanları, akademisyen, gazeteciler ve kültür dünyasından katılımcıların katıldı.

Başkonsolos açılış konuşmasında, tüm zamanların en büyük Bengallisini, Bangladeş’in bağımsız ve egemen bir ulus olarak dünya haritasında ortaya çıkmasındaki benzersiz katkılarından ötürü Milletin Atası Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman’ı derin bir minnetle andı. Bangladeş’in son elli yılda yazdığı başarı hikayelerini ve bu süre zarfında Bangladeş-Türkiye ikili iş birliğinde yaşanan büyümeyi kısaca vurguladı. Sayın Başbakan Sheikh Hasina’nın liderliğinde Bangladeş halkının çıktığı kalkınma yolculuğuna katılmaları için Türkiye’nin önde gelenlerini ve özellikle iş dünyasına çağrıda bulundu.