DIŞ HABERDıs Haber

Evinde oturup, Safariye çıkmak istermisin

(Ahmet Coşkunaydın)-Sri Lanka Hükümeti, Corona 19’a karşı ülkesinin tabii güzelliklerini internete taşıyarak, tanıtımını yapıyor.

Corona-19 tüm Dünya’yı etkisi altına alıp, insanları eve kapatsa bile, doğal güzelliklere ulaşmaya engel olamadı.Halk sağlığının düşünülerek, bir süreden bu yana milyonlara tam açılamayan Doğa Güzellikleri hazinesine sahip Sri  Lanka, ilginç bir uygulama başlattı.

Yaklaşık 21.2 milyon nüfuslu ve 65 bin 610 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan bu Güney Asya ülkesi, Dünyaca tanınmış Seylan Çayı yanında, birbirinden üstün doğal parklarıyla da ünlü.

Virüsün seyahatleri engellediği günümüzde, Ankara’da bulunan Sri Lanka, büyük elçiliği, bir dizi etkinlikle, ülkenin en ünlü doğal parklarına, evinizde koltuğunuzda otururken, sanal olarak sizi, bu doğa zenginliklerine, bir tıklamayla ulaştırarak, virüsün, üzerinizde yarattığı, sıkıntı, bezginlik ve benzeri duygulardan uzaklaştırıyor.

Yüzlerce farklı egzotik hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan Sri Lanka, her yıl Dünya’nın çok sayıda ülkesinden milyonlarca turisti ağırlıyor. Sri Lanka, doğal güzellikler açısından zengin ve pandemiden önce milyonlarca yabancı turisti ağırlayan bir ülkedir. Pandemi sürecinde ilgili yönergeleri izleyen ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonunun ‘’Evde kalın yarın seyahat edin’’ sloganına bağlı kalan ülke, doğal güzelliklerini henüz yabancı gezginlere açmamıştır. Modern dijital teknolojiyi kullanan Sri Lanka Turizm Tanıtım Bürosu, evlerinden ilgilenen gezginler için,  Sri Lanka’nın milli parklarında Sri Lanka’nın ilk sanal safarisini başlattı. Sanal safari, Sri Lanka’nın “Minneriya”, “Kaudulla”, “Udawalawe” ve “Yala” isimli dört ana milli yaban hayatı parkında yaşayan benzersiz türlere odaklanıyor. Program, Dünya Bankası Güney Asya Çevre ve Kaynak Birimi baş çevre uzmanı Dr. Prithviraj Fernando ve yaban hayatı uzmanı Bay Chithral Jayathilake tarafından hayata geçirildi.

Yapılan açıklamada, “oluşturulan programla sanal ortamda aileleri  safariye katılmaya ve Sri Lanka’nın milli parklarının keyfini çıkarmaya davet ediyoruz” denildi.

Her program için saatleri aşağıda verilen sanal akışa

https://srilanka.travel/wildlifestream

üzerinden ücretsiz kayıt olunabiliyor.

Sanal Program Akışı

04.11.2020’de saat 11.30’da (Türkiye yerel saati) – Minneriya Ulusal Parkı

05.11.2020’de saat 11.30’da (Türkiye yerel saati) – Minneriya Ulusal Parkı

08.11.2020’de saat 11.30’da (Türkiye yerel saati) – Kaudulla Ulusal Parkı

09.11.2020’de saat 04.30’da (Türkiye yerel saati) – Uduwalawe Ulusal Parkı

10.11.2020’de saat 12.30’da. (Türkiye yerel saati) – Uduwalawe Ulusal Parkı

11.11.2020’de saat 04.30’da (Türkiye yerel saati) – Yala Ulusal Parkı

12.11.2020’de saat 04.30’da (Türkiye yerel saati) – Yala Ulusal Parkı

13.11.2020’de saat 12.30’da (Türkiye yerel saati) – Yala Ulusal Parkı

 

Sanal Ortamda Neler Görülecek:

“Minneriya” milli parkı – Sri Lanka’da 1938 yılında aslen bir yaban hayatı koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Esas olarak 24 tür memeli, 160 tür kuş, 75 kelebek türünü barındırır. İzleyiciler, Minneriya’da görkemli nazik devler olan “Filleri” heyecan verici bir şekilde görme fırsatına sahip olacaklardır.

44 çeşit memeli ve 215 kuş türüne ev sahipliği yapan “Yala” milli parkı, aynı zamanda dünyadaki en yüksek leopar yoğunluğuna sahip yerlerden biridir.

“Kaudulla” milli parkı – 2002 yılında milli park olarak belirlenmiş ve 24 memeli türü, 25 tür sürüngen, 26 balık türü ve 160 kelebek türü barındırmaktadır.

1972’de Sri Lanka’nın yaban hayatı milli parkı ilan edilen “Udawalawe” ulusal parkı, Sri Lanka leoparlarına ve Sri Lanka ‘’Sloth’’ ayılarına ev sahipliği yapar.

Haydi oturduğumuz yerden safari’ye çıkalım ve Sri Lanka’nın güzelliklerinin tadını çıkartalım.