EDİTÖRDENEditördenTurizmTURİZM

Türkiye Gezginler Kulübü, Yeni Yöneticilerini Belirledi…

Türkiye Gezginler Kulübü (Derneği) Kurucu Başkanlığı görevini yürüten Dr. Orhan Kural’ın vefati nedeniyle İstanbul’da yapılan genel kurulda, yeni yönetim kurulu  belirlendi.

Yapılan seçim sonucunda Yönetim Kurulu Asil üyeliklerine;

Selman Arınç (Başkan), Ahmet Coşkunaydın, Mürşide Okumuş, Uğur Demircan, Vural Özmekik, Fatma Karagözlü, Can Topakoğlu,

Yönetim kurulu Yedek üyeliklerine;

Yeşim Babacan, Erman Erdoğan, Fatma Yavuz Baykal, Mecit Kuru,  Özcan Kars, Hayriye Ertürk Hüseyin Akarçeşme

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine;

Turhan Cihan Demiröz, Hatice Güleç, Mehmet Gürdaloğlu,

Denetim Kurulu Yedek üyeliklerine;

Sevim Dayanaklı, Ali Gürbüz, Fadime Demirci seçildi.

Yönetim ve denetim kurulları toplanarak görev bölümü yapacaklar.

 

Başkanlığa seçilen Selman Arınç, bir yılda 32 ülke gezerek, Rahmetli Başkan Orhan Kuralın rekorunu almıştı.

Arınıç’ın Kelebek gazetesinde yayınlanan bir söyleşisinde;

“Geçen yıl 32 ülke gezen İstanbullu emekli mali müşavir Selman Arınç (64), Türkiye Gezginler Derneği’nden “Yılın En Fazla Ülke Gören Üyesi” ödülünü kazandı.

2006’da 17 ülke gezerek ilk kez dernek sıralamasında birinci olan Arınç bu yıl sekizinci kez aynı ödüle layık görüldü. Arınç,  İstanbul düzenlenen törende ödülünü Habertürk’te Uzak Yakınlar adlı seyahat programını hazırlayan Vildan Ay’dan aldı. Törende yaptığı konuşmada Arınç “Derneğin ödülü benim için teşvik edici oldu. Hatta 2006’da yaşadığım bir haksız rekabet nedeniyle hırslandım, o gün bu gündür bu ödülü kimseye bırakmıyorum” dedi.

SKORU 234 ÜLKE

Bugüne kadar gezdiği ülkelerin sayısı 234’e ulaşan Arınç ayrıca derneğin en fazla ülke gören üyesi ilan edildi. Daha önce bu unvan, 232 ülkeyle Türkiye Gezginler Derneği Başkanı Orhan Kural’a aitti.
Birleşmiş Milletler’e üye ülke sayısı, ikisi gözlemci olmak üzere 195. Fakat dünyadaki gezgin dernekleri, federal cumhuriyetleri de ülke kabul ediyor. Üyelerinin gezi performansını 264 ülke üzerinden değerlendiriyor. Türkiye Gezginler Derneği ise bu sayıyı 328 kabul ediyor.

5 KITA, 130 GÜN

Bugüne kadar 25 pasaport eskiten Arınç, geçen yıl, beş kıtada toplam 130 gün yolculuk yaptı. Avustralya’nın kuzeyindeki Palau Adaları’ndan Karayipler’deki Antigua, Trinidad-Tobago’ya onbinlerce kilometre uçtu. Hedefinin en geç birkaç yılda tüm dünyayı tamamlamak olduğunu söyleyen Arınç “O güne kadar birinciliği kimseye bırakmamaya kararlıyım. Sonrasında ise daha yavaş gezip, seyahatlerin tadını çıkaracağım. Gittiğim şehirlere uzun zaman ayırıp derinlemesine inceleyeceğim” dedi.
Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Üyesi ve Türkiye Gezginler Derneği Başkan Yardımcısı Selman Arınç, indirimli uçak bileti kampanyalarını takip edip, biletlerini aylar öncesinden alıyor, her yolculuğunu mümkün olduğunca fazla ülkeye ayak basacak şekilde planlıyor. Buna karşın yıllık seyahat harcaması ortalama 20 bin Euro’yu buluyor”(Hürriyet Gazetesi).