EKONOMİEkonomi

Asya’nın en büyük “Merhaba Komşu- HeyNeyb” platformu

“Çin’deki Türkler” programına konuk olan girişimci- akademisyen Evrim Kanbur, Şanghay’da 90 kişiyle kurduğu “HeyNeyb” adlı platformunu 8 bin 500 kişiye çıkararak Asya yeni en geniş komşuluk grubu haline geldi. Kanbur “Türk girişimcilerimiz bu fırsat için ellerini çabuk tutsunlar” diyor.

Kerem Köfteoğlu’nun “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına katılan Jiao Tong Üniversitesine bağlı Weiyu Uluslararası İşletme Okulu akademisyeni; gezgin girişimci Evrim Kanbur , sekiz yıl önce, hakkında hiçbir bilgisi olmadan Çin’in Şanghay kentine gitti. Kendisi gibi yabancıları Expat Neighbors”  adlı komşuluk platformu çatısı altında toplamaya karar verdi.

Kanbur sonraki gelişmeleri şöyle özetliyor: “Şanghay’da gözüme kestirdiğim insanlarla görüşerek bu platform çatısı altında toplanmaya davet ettim. Kısa süre içinde aynı bölgeden 90 kişiyi ikna önem piknik düzenlemeye karar verdik. Pikniğe birini herkes sayımız 455 kişiye çıktı. Sonrasında platformu Şanghay’ın 11 bölgesini kapsayacak şekilde genişlettik. Artık bana şaka yollu ‘ Şanghay’ın muhtarı’ diye takılıyorlar. Platformun ismini hem daha sıcak hem de kolay telaffuz edilsin diye ‘ merhaba komşu’ anlamında ‘HeyNeyb’  olarak kısalttık. Günümüzde ‘HeyNeyb’ platformunun aktif Üyeleri 48 ülkeden 4 bin 500 kişiye ulaştı. Buna dahil ederek daha da genişletmeyi planlıyorum. ”

“KAHVE ALANINDA FIRSATLAR VAR”

While Traveling (seyahat ederken) adlı blogunda Türkçe-İngilizce seyahat yazıları yazan, çevrimiçi İngilizce dersleri verip danışmanlık da yapan girişimci akademisyen Kanbur, Türk girişimcilere şu önerilerde bulunuyor: “Çin’de yaşam standartlarının iyileşmesi kahve kültürünün büyümesine yol açtı. Kahve tüketimi küresel ölçekte ortalama yüzde 2 büyürken, Çin’de yüzde 15 gibi şaşırtıcı seviyede büyüyor. Sosyal yaşamı yeniden şekillendiren kahve mağazalarının sayısı giderek artıyor. Araştırmalar Çin’de kahve pazarının 2025’te 1 trilyon RMB’ye ulaşacağını söylüyor. Türk girişimcilerimize bunları dikkate alarak, Çin’deki kahve pazarında ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmak için ellerini çabuk tutmalarını öneriyorum.”

Kendisine son zamanlarda Çin’de yatırım ve ticaret konularında yoğun sorular gelmeye başladığını belirten Kanbur açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Son zamanlarda Çin’in özellikle teknoloji alanında ciddi ilerlemeler kaydettiğini, bu alanın çok haraketli olduğunu anlatıyorum. Yapay zekâ, dijital ödemeler gibi konularda çalışmalar yapan Türk teknoloji firmalarını Çin’de görmek istiyorum. Bazıları Çin pazarının zor olduğunu söylüyor. Zor ve rekabetçi olabilir. Ancak yargılayıcı olmayı bırakıp, ülkenin kültürünü merak edip araştırınca işin rengi değişiyor. Bunu yapanlar Çin’i ve insanlarını daha iyi anlıyor. Çin-Türk Ticaret Odası’nın kurulacağını duydum, bunu heyecanla bekliyorum. Bundan sonra bana yatırımla ilgili gelen talepleri ticaret odasına yönlendireceğim.

 

ÇİN’DEKİ TÜRKLER HAKKINDA

Deneyimli gazeteci Kerem Köfteoğlu tarafından her çarşamba saat 10’da  tüm sosyal medya kanallarında “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” mottosuyla hazırlanan program, Çin’deki iş insanlarımız, öğrencilerimiz ve kamu görevlilerimizle sohbetleri içeriyor.

Aynı zamanda China Today Türkiye dergisinin şef editörlüğü, Adimadimcin sosyal medya hesapları ve www.cindekiturkler.com web sitesini de yöneten Köfteoğlu, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle hazırlayıp sunduğu Çin’deki Türkler programını aynı isimle YouTube, Podcast ve tüm sosyal medya platformlarında da paylaşıyor.

Ayrıntılı bilgi için: info@cindekiturkler.com    +90 533 374 2478