DIŞ HABERDıs Haber

Biraz da bilim…Nano-hertz yerçekimi dalgalarının tespiti,

Çinli bilim insanları, nanohertz yerçekimi dalgalarının varlığına dair önemli kanıtlar buldu. İlgili araştırma, Çin’in 500 Metre Açıklıklı Küresel Radyo Teleskopu (FAST) ile gerçekleştirilen pulsar zamanlama gözlemleri üzerine kuruldu.

Nano-hertz yerçekimi dalgalarının tespiti, frekansları son derece düşük olması, dalga periyodunun birkaç yıl sürmesi, dalga boylarının da birkaç ışık yılına ulaşması nedenleriyle zorlu bir süreci gerekli kılıyor.

Çalışmayı yürüten Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomik Gözlemevi (NAOC) araştırmacılarından Li Kejia, “Aslında, gerçek yerçekimi dalgası dedektörleri bu pulsarlardır. Çok standart bir saat gibi davranan bu pulsarların sinyallerini okumak, zamanı öğrenmek ve yerçekimi dalgalarından uzayın nasıl etkilendiğini belirlemek için büyük teleskoplar kullanılıyor” dedi.

FAST’ın yüksek hassasiyetinden yararlanan Çin Pulsar Zamanlama Dizisi (CPTA) araştırması, 41 ay boyunca düzenli kadanslarla 57 milisaniyelik pulsarları izledi. NAOC Direktörü Chang Jin de bu buluşun yerçekimi dalgaları, insanların evreni gözlemlemesi için önemli bir pencere açacağını belirterek “Bu kesinlikle fizikte birçok büyük keşfe yol açacak” yorumunu yaptı.

Araştırmacılar, nanohertz yerçekimi dalgalarını kullanarak, evrendeki kara delikler, süper kütleli kara delikler, galaksilerin oluşumu, evrimi ve birleşmesi ve erken evrenin yapısı gibi süper kütleli nesneleri inceleyebilecek.

Büyük nesnelerin hızlanmasının uzay-zaman dengesini bozduğunu ve yerçekimi olarak bilinen dalgalanmaları ürettiğini belirten Chang, araştırmacıların nanohertz yerçekimi dalgalarına daha fazla odaklanacağını ve nanohertz yerçekimi dalgası astronomisinde yeni bir bilimsel yön açacağını ve ülkenin düşük frekanslı radyo astronomisinde dünyadaki lider konumunu korumaya devam edeceğini söyledi.

Kuzey Amerika Nanohertz Yerçekimi Dalgaları Gözlemevi, Avrupa Pulsar Zamanlama Dizisi ve Avustralya Parkes Pulsar Zamanlama Dizisi dâhil olmak üzere bölgesel pulsar zamanlama dizisi iş birlikleri, nanohertz yerçekimi dalgalarını tespit etmek amacıyla 20 yılı aşkın süredir pulsar zamanlama verilerini topluyor. Son zamanlarda, CPTA, Hindistan Pulsar Zamanlama Dizisi ve Güney Afrika Pulsar Zamanlama Dizisi dâhil olmak üzere birkaç yeni bölgesel iş birliği de bu alana katıldı.(Çin Radyosu)