EditördenEDİTÖRDEN

Birlik Taahüdü Umudu Gerçekleştirir

 

 

Malezya İstanbul Başkonsolosu Tengku Mohd Dzaraif bin Raja Abdul Kadir

Kaynak: Malezya’nın 66’ncı Bağımsızlık Günü İstanbul’da kutlandı

Malezya Bağımsızlık ve kuruluş Yıldönümünü Kutladı.

(Ahmet Coşkunaydın)-

Kardeş ülke Malezya, bağımsızlığını anma buluşmasını İstanbul’da görkemli bir törenle kutladı. Çok sayıda yabancı diplomat ve üst düzey konukların yer aldığı kutlamalarda, yerel kültüre özgü etkinlikler yanında, konuklara sunulan, Malezya’ya özgü yiyeceklerde büyük ilgi çekti.

Kutlama Resepsiyonunda bir konuşma yapan Başkonsolos, Raja Abdul Kadir, Malezya’nın 31 Ağustos 1957’de İngiltere’den bağımsızlığını kazandığını belirterek, “Bu tarih; Malay, Hint, Çin toplumlarının ayırım gözetmeden Malezyalıların el ele vererek kendi milletlerini kurduğu tarihtir” dedi.

MALEZYA MADANI

Raja Abdul Kadir konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Avrupalı ve Asyalı güçler tarafından yıllarca sömürülen Federal Malay Devletleri sonunda özgürlüğüne kavuştu. Bu eyaletler daha sonra federasyon kurarak Borneo’dan iki eyaletin daha federasyona katılmasının yolunu açtılar. Sabah ve Sarawak ile birlikte 1963 yılında Malezya adında bir ulus kuruldu.
bu yıl Malezya Milli Günü’nü Başbakanımız Enver İbrahim’in yönetiminde “Malezya Madani: Birlik Taahhüdü Umudu Gerçekleştirir” temasıyla kutluyoruz. Gerçekten Malezya’nın bağımsızlığı tüm ırklar içindir. Tarih geleceğimizin aynasıdır.

MALEZYA-TÜRKIYE OSMANLI İLE BAŞLADI

Malezya Konosolosluğu İstanbul’da üç sene önce açıldı. Bununla birlikte ilişkilerimiz konsolosluğun genç yaşının daha ötesidedir.  Önümüzdeki yıl Malezya-Türkiye ilişkilerinin 60’ıncı yılını kutlayacağız.  Ancak ikili ilişkiler tarihi Osmanlı İmparatorluğu döneminde 16’cı yüzyılda başladı.
Türkiye Malezya’nın bölgedeki en büyük ticari ortağıdır.  Siyasi ilişkilerimiz en üst düzeydedir. Stratejik ortaklık ilişkilerimizi yükseltip geçen yıl Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Antlaşması STA’yı imzaladık.”
Malezya’nın kuruluşundan bu yana güçlü bir ekonomi ve ulusal kimlik oluşturduğunu söyleyen Raja Abdul Kadir, “Malezya’nın Türkiye ile diplomatik ilişkileri 1964’te kuruldu. O tarihten bu yana iki Müslüman ülkenin ilişkileri gelişti ve olgunlaştı. Artık Malezyalı öğrenciler Türk eğitim sisteminde yerlerini alabiliyor” dedi.
 

MALEZYA LEZZETLERİ SUNULDU

Bağımsızlık günü resepsiyonunda geleneksel Malezya yemekleri ve içecekleri sunuldu. Silat adı verilen geleneksel Malay dövüş sanatı, kümtürel dans gösterileri yapıldı. THY’nin Malezya’dan özel getirdiği ünlü tasarımcı Tom Abang Saufi’nin milli hazine olan Malezya Batik’ten oluşan defilesi sunuldu.