EKONOMİEkonomi

Dünya Yeni Enerjili Araç Kongresi Çin’in Hainan eyaletinde yapılacak

Dünyanın en büyük yeni enerji araç pazarı olan Çin, yeni bir etkinliğe hazırlanıyor. 2021 Dünya Yeni Enerjili Araç Kongresi (WNEVC) bugün Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinin merkezi Haikou’da başlıyor. WNEVC 2021, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği’nin yanı sıra aralarında Hainan eyalet yönetimi ve Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da bulunduğu çok sayıda devlet kuruluşuyla ortaklaşa düzenleniyor.

Teması, “piyasaya açılmayı kapsamlı biçimde teşvik etmek, endüstriler arası entegrasyonu hızlandırmak, ortaklaşa karbon nötrlüğü sağlamak” olarak belirlenen ve üç gün sürecek olan etkinlikte çeşitli zirveler, forumlar, sergiler ve diğer etkinlikler gerçekleştirilecek.
Yerli ve yabancı 1.000’den fazla devlet görevlisi, uzman ve otomobil üreticisi kuruluş yöneticilerinin katılacağı etkinlikte; NEV endüstrisi, ilgili teknolojiler ve geleceğe odaklı sürdürülebilir taşımacılık gibi çeşitli konularda çeşitli oturumlar ve konuşmalar yapılacak.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin, ülkenin düşük karbon stratejisi ve artan taleple birlikte NEV sanayinin hızlı bir yola girdiğine tanık oldu. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin verileri, Çin’in 2021’in ilk sekiz ayındaki NEV satışlarının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 190 artışla 1,8 milyon adede yükseldiğini gösterdi.