EditördenEDİTÖRDEN

Dünyada ve Türkiye’de Belgesel filmin yaşadığı değişim

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Dr.İsrafil Kuralay’ın,yayınladığı  kitapta “Dünyada ve Türkiye’de Belgesel filmin yaşadığı değişim” anlatılıyor.

Bilimle sanatı buluşturan yegâne sanat dalı olan belgesel, insanı ve evreni en iyi anlama araçlarından biridir. İsrafil Kuralay’ın kaleme aldığı bu kitapta Sinema tarihini başlatan tür olarak belgesel film, tarihteki yerini aldı.

Bu kitapta, belgesel filmin dünyada ve Türkiye’de yaşadığı değişim anlatıldı. Sinema ve televizyon bağlamında belgesel filmin geçirdiği süreçler incelendi. Sinema ve televizyonda yayınlan türler karşında belgeselin konumu tespit edildi. Kurmaca ile belgesel arasındaki ayrışımlar, kesişimler değerlendirildi. Belge ile kurmaca arasına sıkışan belgesel ayrımına dikkat çekildi. Değişen dil ile beraber belge belgeselciliğinden kişisel hikâyelere uzayan bir sürece vurgu yapıldı.

Teknolojik yeniliklerin belgeselin dil ve anlatımına etkileri de derin oldu. Türkiye’de TRT’nin belgesel için öncü, tanımlayıcı ve yön gösterici niteliği çok baskın olmuştur. Bu çerçevede kamu belgeselciliğinin öncüleri, ustaları ve yeni nesil iz sürücüleri ile belgeseli konuşmak, aslında belgeselciliğin belgeselini yapmaktı. Ekol olma yolunda bir tarz olarak TRT belgeselciliği incelendi. Belgeler ve bilgiler eşliğinde belgesel film tarihine yolculuğunuz da son derece zevkli olacaktır. Değişen dil, tarz ve türler bağlamında belgeselin geleceğine tanıklık yapacaksınız. Tarih, kavramlar, ilkler, ustalar, dil, tarz, ekol bağlamında Belgeselin Belleği sizi çağırıyor