TEKNOLOJİ

En büyük doğalgaz depolama alanı

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi ile buradaki 1.2 milyar metreküp kapasite 5.4 milyar metreküpe ulaşacak. Böylelikle günlük geri üretim kapasitesi 80 milyon metreküpe çıkacak

Aksaray’daki Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi için temel atma töreni yapıldı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, projenin dünyada yapımı devam eden en büyük depolama projesi olduğunu söyledi. Bakan Dönmez, “Tamamlandığında inşallah 5.4 milyar metreküp toplam kapasiteyle tuz yapılarında oluşturulan dünyanın en büyük depolama tesisine kavuşacağız” dedi.

İLK ETAP 2021’DE

Dönmez, Türkiye’nin ortalama günlük 250 milyon metreküp tüketime karşılık bugün sisteme yaklaşık 300 milyon metreküpün üzerinde gaz verebilen bir altyapıya sahip olduğunu, yakın zamanda bu rakamı 400 milyon metreküpe çıkaracağını aktardı.

Dönmez, şunları kaydetti: “Proje tamamlandığında her biri ortalama 630 bin ila 780 bin metreküp kapasiteli 52 kavernanın toplam kapasitesi 5.4 milyar metreküp olacak. 2011’de başladığımız 1.2 milyar metreküp kapasiteli ilk 12 kavernanın inşası devam ediyor. Bugün 680 milyon metreküp depolama ve günlük 20 milyon metreküp geri üretim kapasitesiyle tesisimiz işletme halinde. Diğer kısımları da peyderpey devreye almaya devam edeceğiz. 2021’de projenin ilk kısmını, yani 12 kavernanın tamamına erişecek. Böylece projemizin 1.2 milyar metreküplük ilk etabını tamamlayacağız. Temel atma töreniyle projenin kalan 40 kavernalık kısmını bitireceğiz.”

2 MİLYAR $ KREDİ

Dönmez, Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama ve Genişletme Projesi’nin finansmanının tamamını Dünya Bankası ile Asya Altyapı Yatırım Bankası tarafından verilen 2 milyar dolarlık krediyle karşıladıklarını söyledi.

Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin bölge ile uyumlu, çevre dostu olduğunu söyleyen Dönmez, “Tesisimiz kendi elektrik ihtiyacının yüzde 60’ını güneş enerjisi santralinden karşılayacak. Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) tamamını 2021’de devreye alacağız ve böylece ihtiyaç duyulan elektriğin tamamını GES vasıtasıyla karşılayacağız” dedi.

Dönmez, tesisin bitki ve hayvan habitatını korumak, buradaki doğal çeşitliliği artırmak adına da önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyledi.

DOĞALGAZ İTHALATI MAYISTA AZALDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ‘2019 Mayıs Ayı Doğalgaz Sektör Raporu’na göre, 2018’in mayıs ayında 3 milyar 9 milyon metreküp doğalgaz ithal edilirken, bu yılın aynı ayında ithalat yüzde 10.89 azalışla 2 milyar 681 milyon metreküpe indi.

Toplam ithalatın 2 milyar 208 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 473 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Mayıs ayında en fazla doğalgaz, 894 milyon metreküple Rusya’dan alındı. Bu ülkeyi, 770 milyon metreküple Azerbaycan ve 543 milyon metreküple İran izledi. İthalatın kalan kısmı Cezayir ve Katar’dan yapıldı.

Doğalgaz stok miktarı, mayısta, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 48.94 azalarak 1 milyar 580 milyon metreküp oldu. Bu miktar, geçen yıl mayısta 3 milyar 94 milyon metreküp olarak hesaplanmıştı. Mayısta doğalgaz tüketimi ise yüzde 2.69’luk artışla 2 milyar 933 milyon metreküp oldu. En fazla doğalgaz tüketimi, 781 milyon metreküple konutlarda gerçekleşti. Bunu 494 milyon metreküple elektrik santralleri izledi. Tüketimin kalan kısmı ise organize sanayi bölgeleri, petrol rafinerileri ve diğer tüketiciler tarafından gerçekleştirildi.