EKONOMİEkonomi

Finlandiya ile Sıcak İşbirliği Dönemi

Finlandiya ile Sıcak İşbirliği Dönemi

(Ahmet Coşkunaydın)-

 

Dünyamızın pandemi ile boğuştuğu bu günlerde Finlandiya  ile her alanda işbirliği fırsatı önümüzde. Bu ülke ile sıcak ilişkilerin başta teknoloji alanında işbirliği olmak üzere ticari, ekonomik ve ortak yatırımların da kapısı açık.

DEİK Finlandiya Başkanı Halil Kulluk’un, Finlandiya Büyükelçimizin de katıldığı Türk-Finlandiya ortak toplantısında, işbirliğimizin nasıl daha ileriye götürülebileceği, hangi alanlarda karşılıklı dayanışmanın sağlanabileceği online olarak ele alındı. Kadın- erkek eşitliğini Dünya’da en erken kabul eden ülkelerin başında gelen bu ülkede halkın yüzde 94’ü internet kullanıyor.

Basın özgürlüğü sıralamasında da ilk sıralarda bulunan,Başkenti Helsinki olan Finlandıya yaklaşık 338 bin kilometrekarelik alanıyla, nerdeyse ülkemizin yarısı.

Nüfusu 5 milyon 500 bin civarında olan Finlandıya, henüz 30 ‘lu yaşlarında genç bir hanım olan Sanna Marin Başbakanlığında ki hükümetçe yönetiliyor.

Iş yatırımlara ciddi kolaylıklar sağlayan bu ülke, en başta da Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmekte kararlı.

DEİK Türkiye-Finandiya İş Konseyi Türkiye Tarafı Başkanı Halil Kulluk ve Helsinki Büyükelçimiz   Vakur Erkul, Finlandiya ile ülkemiz arasında iş , yatırım ve teknoloji işbirliği yapacak her türlü girişimcinin yanında olacaklarını ve onlara gerekli yol gösterme yanında, kolaylık sağlayacaklarını da özellikle vurguladılar.

 

TÜRKİYE – FİNLANDİYA İŞ KONSEYİ

 

Kuruluş Yılı: 1991
Türkiye Tarafı Başkanı: Halil Kulluk
Firma ve Unvanı: İntekno Teknoloji Transfer San. ve Tic.A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş: Finpro
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Unvanı:

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi, DEİK bünyesinde, 1991’de Türkiye ile Finlandiya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülke iş dünyası arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve ikili ilişkilerin yeni alanlara taşınması amacıyla kurulmuştur. Konsey, iş çevreleri arasında diyalog ve temasları geliştirmeyi hedeflemekte ve bilgi alışverişini sağlamaktadır. Finlandiya Dış Ticaret Birliği (FINPRO) işbirliğinde Türkiye’deki iş ve yatırım imkanlarını tanıtmaya yönelik faaliyetler yürütülmektedir. İş Konseyi olarak, Avrupa’da ve dünyada teknolojik gelişme ve inovasyon konusunda öncü ülkelerden biri olan Finlandiya ile Türkiye arasında ortak projeler kapsamında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik sektörel odaklı heyet ziyaretleri ve workshoplar düzenlenmektedir. Yüksek teknoloji, bilişim, enerji, turizm ve tekstil sektörlerinde iki ülke ticari faaliyetlerin geliştirilmesi İş Konseyi’nin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.