DIŞ HABERDıs HaberSON HABER

Fransa’da sokağa çıkma yasağı

Coronavirus nedeniyle : Fransa’da sokağa çıkma yasağı uygulandığı için sokaklar bomboş. Fransa’da Yasak nedeniyle Restoran sahiplerinden şikayetler geldi

Yeni bir sokağa çıkma yasağı getirildiği için Cumartesi gecesi Paris sokakları ve diğer sekiz Fransız şehri terk edildi.

Tartışmalı bir gecede sokağa çıkma yasağı, Avrupa’nın koronavirüs sıcak noktalarından biri olan Fransa’da yükselen Covid 19 enfeksiyon oranını azaltmayı amaçlıyor.

İlkbahardaki iki aylık kilitlenmeden sonra işletmeleri halihazırda zarar gören restoran sahiplerinden şikayetler geldi.

İtalya’da da vakaların artması nedeniyle yeni tedbirler açıklanacak.

İlk dalgada Covid’den önemli ölçüde etkilenen ilk Avrupa ülkesi olan İtalya, Cumartesi günü rekor sayıda yeni günlük vaka kaydetti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Pazar günü yeni kısıtlamaları açıklayacak.

Yerel basın, yeni kuralların spor salonları, havuzlar ve amatör spor etkinlikleri gibi gereksiz faaliyetleri hedefleyebileceğini söyledi.

Fransa’da, yaklaşık 20 milyon Fransız, başkentin yanı sıra Marsilya, Lyon, Lille ve Toulouse gibi şehirlerde bir ay süren sokağa çıkma yasağı kapsamındadır. Sokağa çıkma yasağı her gece 21: 00-06: 00 arasındadır.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hastanelerin aşılma riskinden kaçınmak için sokağa çıkma yasaklarının gerekli olduğunu söyledi.

Ancak çoğu, bunun işletmeler üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

Paris’teki İtalyan restoranı Bianco’nun yöneticisi Stefano Anselmo, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “İşlerini kaybedecek çalışanlar kesinlikle olacaktır” dedi. “Bu bir felaket.”

Sokağa çıkma yasağı her gece 21: 00-06: 00 arası uygulanıyor.

Sağlık bakanlığı, Fransa’nın Cumartesi günü rekor sayıda yeni virüs vakası bildirdi – 32.427 artış. Bir gün önce ülke 25.086 yeni enfeksiyon kaydetti.

Avrupa’dan gelen diğer Covid haberleri neler?

Slovakya Başbakanı Igor Matovic, ülkenin, teyit edilen vaka ve ölümlerdeki artışta 10 yaş ve üzerindeki herkesi koronavirüs için test edeceğini söyledi.

Hükümet bu ayın başlarında olağanüstü hal ilan etti ve bu hafta kilise hizmetlerine ve diğer toplu etkinliklere yasak, spor salonlarının ve havuzların kapatılması ve okullar için uzaktan öğrenime geçiş gibi yeni kısıtlamalar getirdi.

Matoviç düzenlediği basın toplantısında “Testler ücretsiz olacak,” dedi, ancak bunun zorunlu mu yoksa gönüllü mü olacağını netleştirmedi.

“Bunu başarırsak, tüm dünyaya örnek olabiliriz.”

Slovakya’nın nüfusu 5,4 milyon.

Çevik kuvvet polisi göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktı

Protestocular, Covid-19’un yayılmasını önleme tedbirleri nedeniyle Cumartesi günü Slovak hükümetinin ofislerine saldırdılar.

Yaklaşık 500 Neo-Naziler ve sıkı futbol taraftarlarından oluşan kalabalık, başkent Bratislava’daki binaya şişe ve taş attı.

Almanya’da Şansölye Angela Merkel, Covid vakaları artmaya devam ederken insanları evde kalmaya çağırdı.

Haftalık bir video podcast’e “Virüsün yayılmasının kontrolden çıkmasını önlemek için her şeyi yapmalıyız” dedi.

“Her gün önemlidir. Evde veya dışarıda daha az insanla tanışın. Lütfen kesinlikle gerekli olmayan seyahatlerden, kesinlikle gerekli olmayan her toplantıdan kaçının. Mümkün olduğunca evinizde kalın.”

 

El Pais gazetesine göre İspanya, Temmuz ve Ekim ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre 11.000 daha fazla ölüm gördü. Bu, bu aylarda bildirilen Covid ölümlerinin iki katı – sağlık bakanlığından alınan resmi rakam yaklaşık 5.400.

Hollanda’da, Hollandalı kraliyet ailesi yoğun eleştirilerin ortasında Yunanistan’da bir tatili yarıda kesti . Tartışmalı seyahate, hükümetin kısmi bir tecrit başlatmasından ve insanları mümkün olduğunca az seyahat etmeye çağırmasından kısa bir süre sonra başladılar.

Kral Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima yaptıkları açıklamada, “Medyada çıkan haberlere insanların tepkilerini görüyoruz, yoğunlar ve bizi etkiliyorlar. Bu konuda hiçbir şüphe bırakmak istemiyoruz: Covid-19 virüsünü altına almak kontrol, yönergelere uymak gerekiyor. Tatilimizin tartışması buna katkı sağlamaz. ”

Avrupa’daki kısıtlamalar nelerdir?

  • Polonya , Perşembe günü başkent Varşova da dahil olmak üzere okulların ve spor salonlarının kapanacağı kırmızı bölgeler belirledi.
  • Napoli şehri de dahil olmak üzere İtalya’nın güney Campania bölgesindeki okullar iki haftalığına kapanacak
  • In Almanya’da yüksek riskli bölgelerde bar ve restoranlar erken kapatmak gerekir
  • In Portekiz , hükümet toplantıları perşembeden beş kişi ile sınırlı olacağını söyledi. Düğünlere ve vaftizlere 50 kişiye kadar katılabilir ancak üniversite partileri yasaklanacaktır.
  • Katalonya ayrıca, İspanyol bölgesindeki restoranların yalnızca paket servis yapmasına izin verileceğini söyledi. Spor salonları ve kültür mekanlarının% 50 kapasite ile faaliyet göstermesine izin verilirken, mağazalar ve büyük alışveriş merkezleri% 30 kapasite ile sınırlandırılmalıdır.
  • In Hollanda , tüm bar, restoran ve kafeler paket servisi hariç 14 Ekim’de kapalı; hanelerin günde en fazla üç misafiri olabilir
  • Rusya’nın başkenti Moskova’da hareket sınırlıdır ve Pazartesi’den itibaren lise okulları (13-18 yaş arası çocuklar için) kapatılacaktır.(BBC)