EKONOMİEkonomi

GİV Girişimci Buluşmaları’nın Konuğu İTO Başkanı Şekib Avdagiç

GİV Girişimci Buluşmaları’nın Konuğu İTO Başkanı Şekib Avdagiç Olacak

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) tarafından her ay düzenlenen “Girişimci Buluşmaları” 24 Ocak 2023 Salı günü Bahariye Mevlevihanesi’ndeki vakıf merkezinde gerçekleştirilecek. “Girişimci Buluşmaları”na İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç konuşmacı olarak katılacak.

İnsana, topluma, çevreye ve temel değerlere duyarlı girişimciler yetiştirerek, geliştirdiği sürdürülebilir iş modelleri ve fırsatları ile paydaşlarına katma değer sunan ve ülkesinde öncü bir organizasyon olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Girişimci İşadamları Vakfı, ekonomik kalkınmanın anahtar faktörlerinden biri olan girişimcilik ruhunu yaygınlaştırmak ve girişimcileri bir araya getirmek için yine önemli bir etkinliğe imza atıyor. Bu ay ki Girişimci Buluşmaları’nın konuğu İTO Başkanı Şekib Avdagiç olacak. “Girişimci Buluşmaları” 24 Ocak Salı günü saat 19:00’da Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç, yönetim kurulu üyeleri, girişimci iş adamları, yatırımcı, akademisyen ve gençlerin de katılımıyla GİV Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilecek.

Girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sunmak için çalışmalarını sürdüren Girişimci İşadamları Vakfı, ülkemizin ve coğrafik olarak stratejik öneme sahip bölgelerimizin ekonomik kalkınmasında faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

Şekib Avdagiç Kimdir?

1959 yılında Zenica’da (Bosna-Hersek) doğdu. Almanya-Köln’de başladığı ilköğretimini ve orta eğitimini İstanbul’da tamamlayarak, 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 1988’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletmecilik İhtisas Programını derece ile bitirdi. Halen Otomotiv sanayiinde faaliyet gösteren aile şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Nisan 2018’den itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Ocak 2022’den itibaren ise Bağımsız Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak Türk Hava Yolları yönetiminde yer almaktadır.  İngilizce ve Boşnakça bilen Avdagiç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Avdagiç MÜSİAD’ın 1990 yılında kuruculuğunu yapan 12 kişiden biridir ve 2000 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1995’de İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi seçilmiştir. İTO’da 2005-2009 arası Yönetim Kurulu Üyesi, 2009-2013 arası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013-2018 arası Meclis Başkanlığı vazifelerinde bulunmuştur. 2009 – 2011 yılları arasında 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev alan Avdagiç, 2013 – 2019 yılları arasında Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir.

Ayrıca İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı), ICVB (İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu) ile İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde yönetim kurulu başkanı olarak; Teknopark İstanbul yönetim kurulu başkan vekili olarak; DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ve TAYSAD’da (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak; İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı ile Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı’nda mütevelli heyet üyesi olarak;  İstanbul Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu ile YÖK – Üniversite Sanayi Işbirliği (ÜSİ) Komisyonunda ise üye olarak yer almaktadır.