EKONOMİEkonomi

Hollandalı yatırımcılar Türkiye’de

Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla 2013 yılında
kurulan Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği 19-21 Ekim tarihleri arasında Hollandalı iş insanlarını, ticari heyet kapsamında Türkiye’de ağırladı.
Avrupa’nın tarım sektöründe en gelişmiş ülkesi Hollanda ve coğrafi konumu itibari ile ticaret üssü
Türkiye; HTTO derneği bu iki ülkenin yaş meyve sebze sektöründe faaliyet gösteren firmalarını Antalya’da buluşturdu. Türkiye tarafında Turkish Dutch Trade Consulting Limited Şirketi’nin katkıları ile hazırlanan
organizasyon; Hollanda -Türkiye arasında işbirliği temellerini ve yatırım fırsatlarını oluşturma misyonunu başarıyla yerine getirdi.
Heyet organizasyonu kapsamında; özellikle Kuzey Avrupa’da faaliyet gösteren yaş meyve sebze
sektörünün başarılı şirketleri Antalya ve çevresinde potansiyel Türk ticari ortakları ile bir araya getirildi.
Yörex fuar ziyareti çerçevesinde, Türkiye’de yetiştirilen özgün tarım ürünlerinin tanıtımı sağlanarak,
Hollandalı iş insanlarının üretici ve tedarikçiler ile buluşmaları sağlandı. Diğer yandan, konaklama
sektöründe faaliyet gösteren firmalar, İstanbul’da ve ardından Denizli’de ağırlanarak Türk partnerleri ile B2B eşleştirmeleri program dahilinde gerçekleştirildi.
Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği, iki ülkede birçok farklı sektörden iş insanlarını buluşturmayı hedeflediği ticari heyet ziyaretlerini Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yılda en az iki veya üç defa düzenleyerek, ülkeler arası ticari bağların güçlenmesine ve karşılıklı kazanımların elde edilmesini sağlayan başarılı projelere imza atmayı sürdürecektir.