EKONOMİEkonomi

Hülya Gedik: Bangladeş İleTicaret Hedefimiz 2 Milyar dolar

(Ahmet Coşkunaydın)-Yakaşık 170milyonluk nüfusuyla, dev bir Pazar olan Bangladeş ile dış
ticarette yeni hedefler belirlendi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği(EGD) ve DEİK’in birlikte düzenledikleri web konferansta, Türkiye ile
Bangladeş ekonomik ilişkileri ve ticaretimizin geleceği ele alındı. Konferansta konuşan, DEİK Bangladeş Başkanı ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, halen oldukça düşük düzeyde seyreden, karşlıklı ticaretin günümüzde 1 milyar dolara bile ulaşamadığına dikkat çekerek, “Hedefimiz en kısa zamanda bunu 2 milyar dolara çıkarmak.Çünkü, Pazar buna elverişli.  Bangladeş’de , Türkler çok seviliyor. Türk malları aranıyor ve beğeniliyor. Şu an için, bu kardeş ülkede dev yatırım yapan, Arçelik, Aygaz ile LC Waikiki gibi şirketlerimiz var. Onların başlattığı bu atılımı, yakın zamanda, başka girişimcilerimizin de takip edeceğini umuyorum” dedi.

Bangladeş’e başkenti Dakka’ya uçakla 7 saatte, eğer gemiyle de mal gönderilirse 20 gün civarında mallar ulaşabiliyor. Tekstil konusunda Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden biri olan bu ülke, AB’ye ürünlerini gümrüksüz sokuyor.Bu ülkede yatırım yapacak olan Türk şirketleri bu avantajdan da yararlanabiliyorlar. Bangladeş’in bu
ayrıcalığı 2027 yılına kadar sürüyor.

Türk Halkının çok sevildiği Bangladeş, son yıllarda gösterdiği, üstün kalkınma hızıyla 2040 yılında gelişmiş ülkeler düzeyine çıkmayı hedefliyor. Son üç dönemdir ülkenin Atası ve kurucu lideri Şeyh Mucibur Rahman’ın kızı olan Başbakan Şeyh Hasina tarafından yönetilen Bangladeş, yönetimde bir kadının başarısının da örneğini veriyor.