EkonomiEKONOMİ

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: DENGELENME SÜRECİ EKONOMİDE BİR ‘ANİ DURUŞ’A YOL AÇMADAN SAĞLANDI

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU İTO MECLİSİ’NE KONUK OLDU-

İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Bakan Soylu’ya ziyareti anısına yaprak üzerine Ayet-el Kürsi yazılmış bir tablo hediye etti.

– İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç. konuşmasında,“2018 Ağustos’undan itibaren yaşadığımız ‘ekonomik’ saldırıdan bu yana tam 15 ayı geride bıraktık,Bu 15 ayda ekonomi yeniden dengelenmeye başladı ve daha da önemlisi, yeniden dengelenme süreci ekonomide bir ‘ani duruş’a yol açmadan sağlandı”dedi

Başkan Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada İTO Meclisi Kasım ayı toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu misafir ettiklerini belirtti. Avdagiç, “Sayın Bakanımızın Meclis toplantımıza katılması, iş dünyasına verdiği değeri göstermesi bakımından önemlidir. İhracat rekorlarında, üretim artışlarında, iş dünyasının yanı sıra onlara güvenli ortamı sağlayan güvenlik güçlerimizin de katkısı büyüktür” diye konuştu. “Üretimin çarkları tıkır tıkır işliyorsa, biz bunu güvenlik güçlerimize de borçluyuz” diyen Avdagiç, ticaret için gerekli güvenli ortamı sağlayan Bakan Soylu nezdinde tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

– “Döviz cephesinde istikrarlı bir seyre gelindi”

Şekib Avdagiç, ekonomiye ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye ekonomisinin bir toparlanma içinde olduğunu vurguladı. Şekib Avdagiç, “Yönümüz kesinlikle yukarı doğrudur. Altını çizerek bir daha vurgulamak isterim: Türkiye için en kötü senaryo geride kalmıştır. Yeni Ekonomi Programı tahminlerine göre, ekonomik büyümenin 2018 yılındaki yüzde 2.8 seviyesinden 2019 yılında yüzde 0.5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. 2020’de ise 2018’in performansını da aşacak bir büyümeyi göreceğiz.”

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Cari dengede 57 milyar dolar açıktan 5 milyar dolar fazlaya geçtik. Şirketlerin döviz risklerinde sağlıklı bir gerileme sağlandı. Banka dışı şirketler kesiminin döviz açık pozisyonu 40 milyar dolara yakın azalarak, 184 milyar dolara geriledi. Bunlar yapılırken 10 milyar dolar uzun döviz pozisyonu korundu. Faizler 10 puan aşağıya çekildi. Enflasyon, yükseldiği yüzde 25 tepe noktasından 8,5’lara geriledi. Döviz cephesinde istikrarlı bir seyre gelindi” diye konuştu.

Meclis toplantısına katıl İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuşmasında bakanlıgın icraatları anlattı. PKK’nın uyuşturucu ticaretinden 1.5 mmilyar dolar gelirsagladıgını. bakanlık olarak yurt içinde ve yurt dışında büyük mücadeleler verdiklerini düzenlenen operasyonlarla bu ticaretin önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Soylu, trafikte kesilen cezaların yüzde 40’ının maliyeye, yüzde 60’ının ise fakir fukara fonun gittiğini belireterek trafikte ceza kesin diye emir vermediklerini, suçlu olanlara ceza kesildiğini anlattı.
Ssalsan/ın üretimi sayesinde mühimmat konusunda sıkıntı olmadığını kaydeden Soylu.”eskiden mühimmat konusunda ABD’ye baglı idik, ancak şimdi ASALSAN ihtiyacımız olan akıllı mermileri üretiyor, böylece ülkemiz önemli bir eşiği de aşmış oldu” dedi.
Soylu , suriyelilerin de evlerine dönmeye başladığını hatırlatarak, ” asker ve polisin sagladığı imkanlarla huzur ve güvenin müitecileri evlerine döndürmekte önemli bir unsur oldu”dedi.