EKONOMİEkonomi

İTO Başkanı Avdagiç, “İstanbullu girişimciler, büyük azmini de ortaya koyuyor”

HABER: MÜGE BİBER / ŞEREF KILIÇLI / BARIŞ CABACI

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2021 Yılı İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri toplantısında, 450 bini aşkın üyesinin, sicil ve belgelendirme işlemlerine ilişkin verilerini açıkladı. Avdagiç, “Yılın ilk 11 ayında İstanbul Ticaret Odası olarak ticaretin işlemesi için elzem olan belgeleri, üyelerimizin talebiyle vermeye büyük bir yoğunlukla devam ettik. Ocak-Kasım 2020 döneminde üyelerimize 3 milyon 804 bin 910 belge verdik. Veriler, pandemiye rağmen İstanbullu girişimcilerin büyük azmini de ortaya koyuyor” dedi.

Yeni yıl bütçesi ve iş programının oybirliğiyle kabul edildiği toplantıda konuşan Avdagiç, 2021’in sağlık endişesinin yaşanmadığı, huzur ve güven dolu bir yıl olması dileklerini iletti.

İTO’nun yenilenen kurumsal web portalı ito.org.tr’nin ocak ayında faaliyete geçtiğini hatırlatan Avdagiç, “Yeni portalımızın hizmete başlaması tam da pandemiden önce, her türlü faaliyet ve işlemin online’a geçtiği süreçte İTO olarak verdiğimiz hizmetin kalitesini çok artırdı” dedi.

8.7 MİLYON ZİYARETÇİ

Avdagiç, yeni portalda İngilizce’nin yanı sıra diğer diller için de çoklu dil desteği altyapısı kurduklarını kaydetti. Avdagiç, “Tüm bu yeniliklerimiz ve elbette pandemi sebebiyle web portalımız ito.org.tr’nin ziyaretçi sayısı yüzde 30.47 artışla 8.7 milyonu geçti. Mobil cihazlarda ise rekor kırıldı ve mobil cihazlardan gelen ziyaretçi sayısı tam yüzde 73.34 yükseldi. Yeni portalda bilgiye kolay erişebilme sayesinde ortalama kalış süresi yüzde 41.06 azaldı” diye konuştu.

Başkan Avdagiç, yeni İTO Online İşlemler sayfasını da 1 Aralık’ta devreye koyduklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Yeni sayfamızla mobil uyumlu güncel ve modern tasarımlar oluşturduk. Süreç adımlarını sadeleştirdik, ekranları kullanıcı dostu haline getirdik. Yeni menü yapısı ile tüm Online İşlemlere tek bir sayfadan erişim imkanı sağladık.” 

GÜNLÜK 2.500 İŞLEM

“Online işlemlerin yenilenmesi ile birlikte artık Odamız 7 gün 24 saat e-imzalı Faaliyet Belgesi verebilir hale geldi” diyen Avdagiç, şöyle devam etti: “Belgelerin, personel müdahalesine gerek kalmadan, ödeme sonrası talep sahibine e-mail ile gönderilmesi sağlandı. Yeni konulan ödeme dekont sorgulama ekranı ile daha önce yapılan işlemlere ait ödeme dekontlarına erişilmesi mümkün oldu. Yedekleme esnasında hizmet veremez duruma düşen bilgi bankamız da artık 7/24 kesintisiz hizmet veriyor. Sonuç olarak, yenilenen Online İşlemler sayfamızda günlük en az 2 bin 500 işlem yapılıyor.” 

MOBİL UYGULAMA DA TAMAM

Avdagiç, İTO Mobil Uygulaması’nın tasarım ve yazılım geliştirme adımları-nın da tamamlandığını vurgulayarak, “Test süreçleri devam eden uygulama, gelecek ay devreye alınacak. İTO Mobil Uygulaması iOS ve Android uyumlu, App Store ve Google Play Store üzerinden indirilebilecek. Kurumsal portalımız ile entegre ve eşzamanlı çalışıyor. Üyelerimiz tüm Online İşlemleri’ni buradan yapabilecekler. Anlık bildirim altyapısıyla önemli duyurular kullanıcıya anında iletilebilecek” diye konuştu.

ÜYELERİN GÜÇLÜ SESİ OLARAK2020’DE NELER YAPTIK?

 • Kısa Çalışma Ödeneği’nden vergilerin ertelenmesine, finansman desteği sağlanmasına kadar bir dizi tedbirin çıkmasına önemli katkı verildi.
 • Mart ayına kadar 165 toplantı yapıldı. Salgından sonraki süreçte ise 124 online toplantı organize edildi. Ayrıca Oda dışında düzenlenen 74 toplantıya katılım sağlandı. 
 • 81 Meslek Komitesi, 1002 komite toplantısı yaptı. Ayrıca 3 sektör toplantısı ve 1 müşterek toplantı düzenlendi.
 • Yaklaşık 140 meslek komitesi kararı titizlikle incelenip ‘Koronavirüs Salgını Bağlamında İş Dünyasının Beklentileri Raporu’ haline getirildi ve ilgili kurumlara iletildi.
 • Sanal ortamda, 16 fuar organizasyonu gerçekleştirildi. Yaklaşık 320 firmanın ilk defa ‘sanal fuar’a iştiraki sağlandı.
 • İTO’nun iki dönem başkanlığını yürüttüğü Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ASCAME’deki aktif rolü devam etti. Tuna Ticaret Odaları Federasyonu’nun kasım ayındaki Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıldı.
 • ‘KOBİ’lerin Dijitalleştirilmesi İçin Eşleşme Projesi ile dijitalleşmede Paris tecrübesi KOBİ’lere aktarıldı.
 • 7 ayrı B2B görüşmesi yapıldı. Bunlar, ‘Daikin Tedarikçi Günü, Tofaş Tedarikçi Günü, Amazonen Werke Tedarikçi Günü, E.C.A. Tedarikçi Günü, Bosch Rexroth Tedarikçi Günü, Emerson Tedarikçi Günü ve Rusya – Saratov Bölgesi İhracatçılar Merkezi B2B Etkinliği’ idi. 
 • 51 meslek lisesinin hamiliği yürütüldü. 
 • Üye iletişim bilgilerinin güncellenmesi çalışması başladı. Şu ana kadar 60 bin üyenin iletişim bilgileri güncellendi. 
 • BTM girişimleri, 107.7 milyon lira değerleme yatırım aldı. Aynı şekilde BTM girişimleri, 30 milyon lira satış rakamına ulaştı. 
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi, bilim yolculuğunu 6 fakülte, 5 enstitü ve 15 araştırma ve uygulama merkeziyle sürdürüyor.

PANDEMİDE 3.8 MİLYON TİCARİ BELGE TALEP EDİLDİ

İstanbul şirketleri, pandemiye rağmen yılın ilk 11 ayında İstanbul Ticaret Odası’ndan kuruluş, dış ticaret, faaliyet, kapasite raporu gibi ticaret, imalat ve ihracat için toplam 3 milyon 804 bin 910 belge talebinde bulundu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’da kasım sonu itibariyle 52 bin 991’i firma kuruluşu, 151 bin 909’u değişiklik olmak üzere toplam 204 bin 900 tescil işlemi yapıldığını kaydetti. Avdagiç, “91 bin 647 adet sicil belgesi düzenlendi. Bunların dışında sicil personelimiz tam 208 bin 381 evrakla muhatap oldu” bilgisini verdi. 

Avdagiç, imza beyannameleri ve şirket kuruluş sözleşmeleri ile tutulması zorunlu defterlerinin tasdikinin sicil personeli tarafından yapıldığını belirterek, “Rakamla ifade edersem çok daha iyi anlaşılacaktır. Tam 15 milyon 426 bin 699 sayfa tasdik edildi. İlaveten, sicil belgeleri MERSİS’ten online düzenlenerek firmalarımıza kolaylıklar sağlandı” dedi.

Ocak-Kasım 2020 döneminde İTO üyelerine 461 bin 660 faaliyet belgesi verdiklerini kaydeden Avdagiç, “Bu belgenin 308 bin 236’sını online ortamda verdik. 103 bin 472 ticaret sicil gazetesi sureti verirken, 158 bin 680 Oda kayıt tasdiki yaptık. Ayrıca tam
14 bin 794 iş makinasını tescil ettik. Bu, pandemiye rağmen yüzde 12’lik bir artış demektir” dedi.

Şekib Avdagiç, İTO’nun  A.TR’den Menşe Şahadetnamesi’ne kadar birçok alanda verdiği dış ticaret belgesinin sayısının da 2020 yılının aralık ayına kadar 2 milyon 111 bin 608 olduğunu belirterek, “Bizce çok önemli bir rakamı kapasite raporu talebinde elde ettik. Aralık ayı itibariyle üyelerimizden 5 bin 117 kapasite raporu talebi
aldık” dedi.

*        *        *

MECLİS’TEN YANSIMALAR

2021, umudun yılı

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, 20. Dönem Meclisi’nin 3. bütçe yılı görüşmelerinde yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınıyla başlayıp biten 2020’nin ekonomik açıdan kayıp bir yıl olduğunu söyledi. Türkiye’nin, bu sıkıntılı konjonktürde büyümeyi başaran nadir ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Oran, “2020’yi, yüzde 0.5 düzeyinde bir ekonomik büyümeyle kapatmaya hazırlanıyoruz. 2021 yılı için ise hedef yüzde 5 büyüme. IMF’ye göre dünya ekonomisi 2021’de de en iyi ihtimalle ancak yüzde 5 büyüyebilecek. 2021 yılı umudun yılı. Türkiye olarak, lojistik avantajımızla esnek ve tecrübeli üretim yapımızla, e-ticarette hazır bulunan yüksek potansiyelimizle yeni yıla önde giriyoruz” dedi.  

2020’de küresel ve bölgesel düzeyde gerçekleşen siyasi değişimlerin de en az ekonomik dinamikler kadar etkili olduğunun altını çizen Oran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

VAZGEÇİLMEZ İŞ ORTAĞI

“Türkiye’nin bu dönüşüm tablosu içindeki varlığı sadece ekonomik değil, siyasi ve askeri adımlarla da küresel düzeyde etkinleşiyor. Coğrafyamızdaki tüm stratejik denklemlerin içinde güçlü bir aktör olarak oyun kuruyor, varlığımızı hissettiriyoruz. Bu çerçevede asıl mesele; Türkiye’nin hak ve menfaatlerini gözeterek çalışırken, aynı zamanda tüm ülkelerle barış içinde olmak ve ticaret ekseninde buluşmaktır. Çünkü ticaretin dili barıştır. Barışın en güçlü teminatı da ticarettir. Biz buna inanıyoruz. Önümüzdeki yıl barış ve ticaret merkezli bu temel ilke ışığında çok yönlü bir ticaret atağı olacak ve yeni fırsat kapıları açılacaktır. Covid yorgunu küresel ekonomide yeniden büyümenin formülü işbirliği ve ticaretin azami şekilde desteklenmesidir. O nedenle Türkiye’ye karşı önyargılardan uzak tutumların giderek daha fazla öne çıkacağına inanıyorum. Dünya barışı ve bölgesel sükûnet için Türkiye, vazgeçilmez bir iş ortağı olmayı sürdürecektir.”

En fazla destek eğitime verilmeli

Rasim Bilgehan-Örme Kumaş, Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi: Hem salgın hem dünya şartlarına baktığımda iş programının buna uygun olarak düzenlendiğini görüyorum. Dijital araçların kullanımı burada yer alıyor. Önümüzdeki yıl hayata geçince biz de bunun destekçisi ve takipçisi olacağız. Sektörel konulara hızlı ve etkin çözümler bulmak hepimizin gayesi. Eğitim meselesi üzerinde durmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda daha ne yapabiliriz diye sormak gerekir. İTO’nun çeşitli okulları hamilik projesi ile desteklemesi ve öğrenci bursları devam ediyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi için ayrı bir parantez açmak lazım. Gerekli mali destek verilmesi elzemdir. Yeni bir yerleşkede, fiziki koşulları daha da iyileştirilmiş, uygulamalı eğitimleri öne çıkaracak bir yaklaşımla yeni bir vizyonu hayata geçebiliriz. İş dünyası ve üniversite ortaklığının Türkiye’ye örnek olması için bir stratejik belge hazırlayalım.

BTM’deki projeler komite üyeleri ile paylaşılmalı

Serkan Bilir-Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi: İhracata İlk Adım Programı gibi başarılı ve yararlı faaliyetlerin sayısının artması ve üyelerimizin daha çok haberdar edilmesi iyi olur. Faizsiz sistem üzerinden işlem yapan üyelerimiz var. İTO olarak bunlar için ayrı bir sistem üzerinden program yapılmasını istiyoruz. BTM’de yapılan projeler komite üyeleri ile paylaşılabilir. Bu, projelerin yatırım alması açısından faydalı olur. İstanbul tarihi bir kent. Tarihi eser ve binaların korunması amacıyla bir kamu spotu oluşturulabilir.

İTO, talepleri resmi makamlara doğrudan göndermeli

Haşmet Akın Ketenci-Akaryakıt Meslek Komitesi: Bu dönem Sektör Takip diye bir birim kuruldu. Bize üç-dört konuda sektör takip biriminden konular ulaştı ama onların da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) sorulan konulara görüş verilmesi şeklinde olduğunu görüyorum. Odalarımızın görevlerini kanunumuz belirtmiş. Kanunun 12’nci maddesinde ilgili kanunlar çerçevesinde Odalar resmi rakamlarca istenecek bilgileri de verirler, meslek faaliyetlerine ait konularda resmi makamlara teklif ve başvurularda da bulunurlar. Meslek komitelerimizin görevlerinde ise meslekleriyle ilgili incelemeler yapmak, yararlı ve gerekli gördüklerini görüşülmek üzere yönetim kuruluna teklifte bulunmak var. Merkezi bir şekilde koordinasyonu sağlamak için TOBB üzerinden resmi makam ve kurumlara yazışmalar yapılıyor. Ancak bu, hedeflenen sonuca varılmasını zorlaştıran bir yol. Örneğin Türkiye’de satılan akaryakıtın yüzde 20’si İstanbul’da satılıyor. İstasyonların yaklaşık yüzde 25’i de bu bölgede bulunuyor. Dolayısıyla bu rakamlar, sorunları en kalbi hisseden bölge İstanbul anlamına geliyor. Diyelim ki biz, her konuda görüş beyan ediyoruz, fakat bu beyanın ilgili makama ulaşıp ulaşmadığını bile öğrenemiyoruz. Önerim şu şekilde: İTO, her bir konuda komitelerin görüşlerini ve taleplerini ilgili resmi makamlara ve kurumlara doğrudan göndermeli. Sonrasında ise ilgili makamın o konuda aldığı kararı yaptığı uygulamaları da takip etmeli. Sonuçlarını da ilgili komitelere bilgi olarak sunmalı. Hatta birden fazla komiteyi ilgilendiriyorsa ortak bir veri tabanında sunması gerekir.

Stoklu çalışanlarda enflasyon vergisinin önüne geçilmeli

Ahmet Sevilmiş-Makina ve Ekipmanları Meslek Komitesi: Devamlı stoklu çalışan ve stok devir hızı yavaş olan ticaret ve sanayi sektörleri, kazanmadıkları enflasyon vergisini ödüyorlar. Kazanılmayan paranın vergisinin ödenmemesi için daha önce vergi usul kanunu ile enflasyon düzenlemesi uygulaması başlatılmıştı. Ancak kanundaki son üç dönem enflasyon toplamı yüzde 100 ve cari kalemde yüzde 10 yurtiçi üretici fiyat endeksi birlikte şartına bağlı oluşu, bu imkanı kullanılmaz hale getirdi. Önerimiz, stoklarda enflasyon düzeltme oranının cari üretici fiyat endeksi oranının yüzde 5’i geçtiği her yıl uygulanması ve haksız alınan enflasyon vergisinin önüne geçilmesidir. e-ticarette 600 milyar liralık bir hacim bekleniyor. Ancak ülkemizde e-ticaret, e-pazaryerlerinin aldığı yüksek komisyon ile yapılıyor. Komisyonlar, yüzde 5 gibi görünse de yüzde 12-15 arasında ödeniyor. Bazı ürünlerde yüzde 40’lara varıyor. Bu dönemde popüler siteler fiyatlarını fahiş bir şekilde artırdı. 600 milyar liralık e-ticaret pazarında 30-40 milyar lira komisyonlara ödeniyor. Üstelik e-pazaryerlerinin çoğu yurt dışı kaynaklı. Odamız alt yapısıyla bir şirket kurulmalı ve bu şirket piyasada düzenleyici olmalı.

Genel kurullar için çözüm bekliyoruz

Hacı Demir-Mali Müşavirlik Meslek Komitesi: Kooperatiflerin genel kurullarının ertelenmesi ile ilgili girişimlerimizden verim aldık. Ticaret Bakanlığı, genel kurullar ile ilgili bir düzenleme yaptı. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı henüz bir düzenleme yapmadı. Genel kurul yapmak da oldukça emek ve maddi harcama gerektiriyor. Bu konuda çözüm bekliyoruz. Daha önce kendi şirketinde sigortalı olan, sonradan yapılan bir düzenlemeyle Bağ-Kur’a geçirilenlerin hak kayıplarıyla ilgili sorun var. Önceki dönemde kazanılmış haklar devam etmeli. Yeni bir düzenlemeyle bu sorun çözülmeli. Yeni binalarımız bütün üyelerimize hayırlı olsun. Liman Han’ın üst katında sosyal bir donatı düşünülebilir.

Meclis üyelerinin tecrübelerinden yararlanılmalı

Fatih Güner-Restoran ve Yiyecek Hizmetleri Meslek Komitesi: İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nde görev alan 261 Meclis Üyesinin tecrübelerinden yararlanmalı. Tarihi binalarımızda yapılan çalışmalarda veya deprem ile ilgili yapılacaklar konusunda meclis ve komite üyelerinin bilgilerinden istifade edilmeli.

e-ihracat için Avrupa’da depolar kurulmalı

Hikmet Tanrıverdi-Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi: Ülkemizin ihracatı halen 200 milyar doların altında. Oysa ki 2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlenmişti. Kendi sektörüm açısından hedef 60 milyar dolardı. İhracatı artırmak istiyorsak birtakım çalışmaları yapmamız gerekiyor. Hammaddeye gümrük vergileri son dönemde çok arttı. Yüzde 40’ın altında maliyeti olan kalmadı. Tüm ürünlerde ciddi bir vergi artışı var. Önemli olan katma değer ve marka oluşturmaktır. Ara madde ve yardımcı madde konusunda bir politika geliştirilmeli. Bu kalemlerde ithalat artmadan ihracatın da artması mümkün değil. Avrupa’ya çok önemli bir satış potansiyelimiz var. Avrupa’da 22 noktada e-ihracatta da kullanılmak üzere depolar açılabilir. THY ile de bu konuda bir anlaşma yapılır. Firmalar ilk önce o depolara ürünlerini gönderirler. Bu şekilde depolarla e-ihracatımızın artacağını düşünüyorum. KOBİ’lerin halka arzı seferberliği başlatılmalı. Bu konuda SPK da süreçlerde hızlı davranmalı. Süreç çok uzun olabiliyor. Sıkı prosedürler yüzünden halka arz istenilen seviyede değil. İstanbul Ticaret Odası olarak halka arz kampanyası başlatabiliriz.

Riskli yapıların dönüşümü için farkındalığı artırdık

Kadem Ekşi-Mimarlık ve Mühendislik Meslek Komitesi: Gerek meslek komitemiz gerek ihtisas komitemiz İstanbul’un kentsel gelişimine yönelik konularda ciddi çalışmalar yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili genel müdürlük ve Ticaret Odamızın da katılımıyla çalışmalar yapıldı. Hatta en son toplantıya TBMM’den Komisyon Başkanı Mustafa Demir de geldi. Çok önemli bir toplantıyı hep birlikte yaptık. O ilke kararlığından sonra TBMM’de yasa ve mevzuatta ciddi değişikler yapıldı. İstanbul’da 50 bin riskli yapının dönüştürülmesi ve farkındalığın artırılması için iş dünyasının aktörlerinin toplanması önemliydi. Neticede hem ilgili meslek komiteleri olarak hem İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi olarak gerekli çalışmaları yaptık. Benim, aynı zamanda Kızılay İstanbul Başkanlığı görevim var. Hem iş sağlığı ve güvenliği noktasında temel eğitimler hem de temel afet eğitimi ve güvenli yaşam eğitimleri konusunda profesyonel kadroyla işletmelere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.

Üniversiteye daha fazla destek sağlanmalı

Murat Özpehlivan-Tekstil Yan Sanayi Ürünleri Meslek Komitesi: Ülkemiz ve dünya şimdiye dek yaşamadığımız bir dönemden geçiyor. Ayakta kalmak büyük başarı. Temennimiz, bu süreci en az hasarla atlatmak. İTO, dünyada benzerine çok az rastlanan bir modelle üniversitesi olan bir Oda. Ülkemiz üniversiteleri dünya sıralamasında gerilerde. Bu da daha çalışkan yapıya bürünmemiz gerektiğini gösteriyor. Üniversite ve Oda arasında daha iyi olma yönünde bir misyon edinilmeli. Odamızın üniversite için bir kazanım olduğu aşikardır. Bu iki kurumun arasındaki enerjiyi sinerjiye dönüştürmeliyiz. Bu bir sorumluluktur.

Azerbaycan’a destek olmaya devam etmeliyiz

Mahmut Özcan-Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Meslek Komitesi: Azerbaycan, davasını kazandı ve işgal altındaki topraklarını geri aldı. İş dünyası olarak bizler de aramızdaki bağların daha fazla güçlendirilmesi için destek olmalıyız.