EKONOMİ

İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, “Yarım asırlık Rüya Gerçek oluyor”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO’nun Aralık ayı olağan meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından prototipinin tanıtımı yapılacak olan elektrikli yerli araç konusunda, “Yarım asırlık bir rüyanın gerçekleşecek olmasının heyecanı içindeyiz. Biz milletçe yerli bir otomobilimizin olmasını çok istedik. Sokaktaki insanlara sorun, Bu mesele içlerinde bir uktedir. En nihayetinde sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir hayal daha gerçek oluyor. Türkiye yerli otomobili ile tanışıyor. İnanıyorum ki sokaklarda , caddelerde yerli otomobili göreceğiz. Tabii sadece iç piyasa açısından düşünmemek de eksik olur, Yerli arabamız dünyanın pek çok ülkesine de ihraç edilebilecek. Teknolojik imkan ve kabiliyetimizi de ileriye taşıyacaktır. Heyecanla hasretle ve sabırsızlıkla bekliyoruz. Cenabi Hak, çıktığı bu yolda ülkemizi muzaffer kılsın”

Bu arada İTO Yönetim kurulu Başkanı Şekip Avdagiç de İTO olarak projeyi desteklediklerini belirterek, İTO’nun kurulacak şirkete yatırım yapabileceklerini,Rahmetli İbrahim Çağlar başkanın söz verdiği gibi İTO’nun bu üretilecek araçları satın alarak kullanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük katkı ve destekleriyle başlayan yerli otomobil projesinde büyük gün geldi çattı! İlk yerli otomobil bugün tanıtılacak. Vatandaşlar büyük bir heyecanla yerli otomobil nerede üretilecek? sorusunun cevabını araştırıyor. 5 ayrı modelin olacağı yılda 175 bin otomobil üretileceği de gelen bilgiler arasında. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre elektrikli otomobilin üretiminin Bursa’da yapılacağı açıklandı, yine aynı karara göre üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin çalışacağı ve öngörülen toplam sabit yatırım tutarının 22 milyar TL olacağı ifade edildi.

Erdoğan’ın çağrısıyla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) liderliğinde başlayan yatırımcı arayışı kısa sürede tamamlandı. 2 Kasım 2017’de Türkiye’nin Otomobili Projesi, Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, KÖK Grubu, Turkcell Grubu, Zorlu Holding ve TOBB’la imzalandı. Türkiye’nin Otomobil Projesi’ndeki 5 büyük grubun yüzde 19’luk hisselerinin olduğu girişim grubuna, TOBB yüzde 5 hisseyle dahil oldu. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ve ortaklık sözleşmelerine imzalar 31 Mayıs 2018’de atıldı. .Son olarak dün paylaşılan görselde otomobilin iç dizaynı ve tasarımı da gözler önüne serilmişti. 26 Aralık 2019 tarihli kararname Cumhurbaşkanı Kararı’nda yerli otomobilin üretileceği yer ve yatırımı hakkında bilgiler paylaşıldı.
Öte yandan, elektrikli otomobil üretiminde 5 ayrı model olacağı ve yıllık kapasitenin 175 bin adet olacağı bilgisi de Karar’da yer aldı. Ayrıca, üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin çalışacağı ve 300 nitelikli personelin yer alacağı belirtildi.