EditördenEDİTÖRDEN

Kardeş Bangladeş Halkı Yeni Yıl’ını kutladı

(Ahmet Coşkunaydın)
Kardeş Bangladeş halkı her yıl 14 Nisan’da kutlanan geleneksel Yeni Yıl bayramını, Bangladeş dahil, Dünya’nın her yerindeki diplomatik misyonlarında gerçekleştirdi.
Bu yıl ülkemizde ki kutlamalar, Dost ve kardeş Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosunun önderliğinde, zoom üzerinden yapılan etkinliklerle kutlandı.
Başta Türkiye Gezginler Derneği yeni başkanı Selman Arınç ile çok sayıda gezgin üyesi ile Lions İnternational’den katılımcıların katıldığı 14 Nisan etkinliklerinde, Bangladeş müziğinden örnekler ile, ülkenin turistik yerlerinin görüntüleri kranlara getirildi.
Katıımcılar, daha sonra ekrandan, Kardeş Bangladeş ve onun kültürüne yönelik bir yarışmaya katılarak, çeşitli hediyeler kazandılar. Başkonsolos Dr. Muhammed Munir ul İslam, ülkesinin Türkiye ile ilişkilere çok büyük önem
verdiğine dikkat çekerek, bu ilişkilerin en kısa zamanda en üst düzeye çıkarılmasının çabasını sürdürdüklerini söyledi.
170 milyon nüfuslu ve yüzde 89’uMüslüman olan kardeş Bangladeş’te 14 Nisan Yeni Yıl Bayramı, etnik ya da dinsel farklılık olmaksızın, ülkede her kesim tarafından, büyük bir coşku ile kutlanıyor. Herkesin, çiçeklerle sokakları
doldurduğu caddeler adeta bir çiçek bahçesini andırıyor.
Shuvo Noboborsho Bangladeş !