HukukcuSÖZ HUKUKÇUNUN

Kelepçeli Özgürlük, Tesbihsiz Hapishaneler , Özgür Yaşa ve İnfaz Bürosu

VİZYON, YETENEK, LİDERLİK VE DUYGULARI AYNI BEDENDE BİRLEŞTİREN ADALET ADAMI:
CUMHURİYET SAVCISI   MUSTAFA HAKAN  UYAR

26 Ağustos 1968 yılında bir yetenek açtı gözlerini dünyaya. Ailesi O’na Mustafa Hakan ( Uyar ) adını verdi. Kırıkkale’de başlayan hayat yolculuğu, eğitim aşamasının ardından, 1993 yılında Bolu Dörtdivan’ hakim olarak göreve başlamasıyla farklı boyut kazandı.

Ardından, Cumhuriyet Savcı olarak  devam ettiği meslek hayatına, Malatya Darende Cumhuriyet Savcısı, Zonguldak Devrek Cumhuriyet Savcısı, Afyon Karahisar – Sandıklı Cumhuriyet Baş Savcısı, Adana Ceza İnfaz Kurumları  ve Bölge Ceza İnfaz Kurumları Koordinatör Cumhuriyet Savcısı, Adana Denetim Serbestlik Kurul Başkanı, Adana Bilişim Suçları Genel Soruşturma Cumhuriyet Savcısı, İstanbul Küçükçekmece Kaçakçılık, Mali Suçlar, Bankacılık Bürosu, Terör / Organize / Kaçakçılık ve Mali Suçlar Bürosu, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği- İlamat İnfaz Bürosu sorumluluğu, Avrupa Yakası Metris 1- Metris 2  R Tipi Cezaevleri , Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi , 15 Temmuz döneminde Silivri Cezaevleri  Kampüsü Başsavcı vekilliği ,   İstanbul  Gaziosmanpaşa İnfaz Yakalama UYAP Sorumlu Cumhuriyet Savcısı,  ve İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Soruşturma Cumhuriyet Savcısı görevlerini başarı ile sürdüren Cumhuriyet Savcısı Uyar, halen Küçükçekmece Memur Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı olarak adalet dağıtmayı sürdürmektedir.

Adalet temsil etmenin  yanında çok az kişinin üstesinden gelebileceği büyük başarılar ve örnek insan olmayı da sürdürmektedir.

Mesleki başarılarının yanı sıra, Gölge adlı bir şiir kitabı, Kürsüden Mutfağa adlı yemek kitabı, mahkumların aile yapısını inceleyen bir araştırma kitabı,

Kelepçeli Özgürlük, Tesbihsiz Hapishaneler ve Özgür Yaşa ve İnfaz Bürosu gibi eserler Cumhuriyet Savcısı Mustafa Hakan Uyar’ın kaleminden çıkmıştır.

Adalet Dergisi’de düzenli olarak makale yazan başarılı adalet adamı, Adalet Bakanlığından 4 ayrı teşekkür belgesi aldı. 5 farklı seminere katılarak yeterlilik belgesine de sahip olmanın yanında, 2003 yılında Strazbourg’da  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’yi temsil etmiştir.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Hakan Uyar, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990 yılında mezun olduktan sonra, adliye koridorlarında hakkın ve adaletin yeşerip büyümesini sağlarken, bir taraftan da, eğitim hayatına devam etti. Bu bağlamda, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Pazarlama ve Dış Ticaret bölümü, Halkla İlişkiler Ve Tanıtım programını tamamlayarak 2. diplomaya, Anadolu Üniv. Açık Öğretim Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği programını tamamlayarak 3.diplomaya, Anadolu Üniv. Açık Öğretim Fakültesi Konaklama İşletmeciliği programını tamamlayarak 4 üniversite mezunudur.  Bütün bunlara ilave olarak Anadolu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği  sertifikasına sahip olan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Hakan Uyar, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Aşçılık bölümünde 5.üniversite eğitimine devam etmektedir.

Görev yaptığı cezaevlerini adeta fabrikaya dönüştüren Cumhuriyet Savcısı Uyar, mahkumları meslek sahibi yapmanın yanında,  devlete de milyonlarca para kazandırmıştır.

Devletin kapısını millete açan Cumhuriyet savcısı olarak da bilinen M. Hakan Uyar,  sivil toplum kuruluşları ile de iç içe yaşamaktadır. Bu bağlamda uzun zamandır Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İstişare Kurulu Üyesi, GÖZDER, Görme Engeliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı da olan Cumhuriyet Savcısı Uyar, kapak toplamayı  alışkanlık haline getirerek, engellilerin özgürce hareket etmelerine destek vermektedir. Çalıştığı Adalet Sarayı, ikamet ettiği konut ve sosyal iletişim içinde bulunduğu tüm insanlara örnek olmayı sürdürmektedir.

Memleketi Kırıkkale’deki edebiyat  gönüllüleri ile yakın iletişim içinde olan Cumhuriyet Savcısı Uyar, düzenli spor yapmaya, mesleki yeni kitaplar için uluslararası boyutta araştırmalar yapmaya  bu yönüyle de hem şiire hem kültüre sayısız katkılar sağlamaya devam etmektedir. Bir deniz aşığı da olan Cumhuriyet Savcısı Uyar, dünya ve Türkiye’deki gündeme hakim olmak için yazılı ve görsel basını yakından takip ederken, yüzmeyi ve balık tutmayı asla ihmal etmez.

Bakırköy 9. Aile Hakimesi olarak görev yapan Emine Atıcı Uyar ile birlikte hayata her yönüyle pozitif bakmayı yaşam tarzı haline getirmiş olan Cumhuriyet Savcısı M. Hakan Uyar, Hakime olan eşi Emine Atıcı Uyar, ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan oğulları  Yağız Berk Uyar, Kırıkkale’nin İstanbul’daki gururu olmayı kendilerine düstur edinmişlerdir.