EKONOMİEkonomi

KOSGEB’in Girişimcilik kursuna gitti, başarılı grafiği ile kadınlara örnek oluyor.

Ayşe Aksoy Güzellik Salonu” sahibi Ayşe Aksoy,, Çankaya Belediyesi ve KOSGEB’in iş birliğiyle açılan girişimcilik kursuna katılarak  açtığı  güzellik merkezi ile başarıdan başarıya koşuyor. KOSGEB’in 4 yıl önceki 50 bin liralık hibe  İş yeri desteği ile, açtığı ufacık güzellik salonu ,  bugün Ankara Kızılay’daki bir  plazada bir kata terfi etti.

Kadınların da Erkekler kadar hayatta başarılı olabileceğini  kaydeden  Ayşe Aksoy,  “4 yılda eşimin de desteği ile  çok büyük bir mesafe kaydettik. Hedefimiz,  tüm Türkiye’de şubeler açarak sağlıklı hijyen hizmeti  müşterilerimizin ayağına götürmek. Halen başta İstanbul olmak üzere , Konya, Uşak, Samsun, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat  olmak üzere birçok ilden bizi tercih ederek gelen müşterilerimiz var”.

NEREDEN ÇIKTI BU FİKİR !

Ayşe Aksoy, kendi işinin Patronu olmayı neden karar verdiğini ise şöyle anlatıyor, “ Aileme  daha fazla vakit ayırabilmek için kendi işinin patronu olmaya karar verdim. Eşim Murat bey, Çankaya Belediyesi ile KOSGEB’in  işbirliği  ile  girişimcilik kursunu açtığını ve o kursa giderek hayalimi gerçekleştirebileceğimi söyledi. Ben de, O an bu kursa katılmayı ve kendi işimi kurmaya karar verdim. Kendimi örnek olarak  nasıl bir işyeri açmalıydım ?.  Bayanların en önem verdiği konu  süsü ve giyimdir. Bunun için  hazır giyime  girmek yerine, 12 yıldır yaptığım  estesityenlik  işine devam etmek beni daha başarılı kılacaktı. Çünkü, bayanların güzelliklerine önem verdiğini 12 yıllık iş hayatımda bunu öğrenmiştim.  Bunun yaparken, estetisyenden , makyözüne, birkaç kişiye de  iş imkanı yaratarak,  istihdama da yardımcı olacaktım. Bu gün 15 kişiye de istihdam sağlıyorum. Bunun  için  hem hazırlamaya başladım. Kursta, bu iş planım verilen eğitimle daha da olgunlaştı. Peki beni bu işe iten asıl sebep neydi?. 3 yıl çalıştığı iş yerinden hamileyken ayrılmak zorunda kalmamdı”.

Ayşe Aksoy, Kadınların çalışma hayatında büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, “ Bakın 12 yıl çalıştığım özel sektörde, şartların zorluğundan ve doğum  izini almada yaşadığım sıkıntılardan dolayı beni kendi işimin  patronu olmaya zorladı. Eşimin de tavsiyesi üzerine Çankaya Belediyesi’nin 9 gün süren girişimcilik eğitimine katılmam bugüne gelmemde en büyük etken oldu. Bütün kadınlarımıza seslenmek istiyorum, Korkmayın aklınızda bir iş fikri varsa, KOSGEB’in bu kurslarına katılınız.  Son olarak Tüm kadınlar korkmadan istediği işi kurabilir. Ben nasıl hayallerimin peşinden gittiysem onlar da hayallerinin peşinden gitsinler”.

KOSGEB’in bu hibe kredisi ile Başarının zirvesine çıktınız, estetisyenlik nereden aklınıza geldi ? Küçüklükten beri hayalimde  Doktor, hemşire, gibi beyaz önlüklü bir çalışma istemişimdir, kısmetimde estetisyenlik varmış, bu da hayalimin gerçekleştirmemde büyük etken oldu.

Pandemi döneminde, hijyene büyük önem verdiklerini dile getiren Ayşe Aksoy, güzellik salonunu  sık sık dezenfekte ettiklerini belirterek, “ tesisimizde  hijyene büyük önem veriyoruz  Girişte müşterilerimize ateş kontrolü yapıyoruz. Müşterimizin salonumuzdan ayrılmasından sonra o alan derhal  dezenfekte edilir”.