ŞİRKET HABERLERİŞirket Haberleri

Krizi fırsata çevirdiler…

Makine imalatçıları krizi ihracatla aşıyor

Makine imalatçıları, ihracatla global pazarlarda büyümeye devam ediyor. 2022’de 25 milyar doları aşan ihracat rakamına ulaşan sektör, 2023’e de rekorla başladı.

 

Sektörel rakamları değerlendiren HİLALSAN Makine Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Cop,lan “Makine imalatçılarının en büyük ihracat pazarı Avrupa’da. Bir zamanlar yoğun rekabet yaşadığımız Avrupa’da şimdi ihracatla büyüme hedeflerimize ulaşıyoruz. Diğer pazarları da eklediğimizde makine imalatçıları krizleri ihracatla aşıyor diyebiliriz” dedi.

 

İhracat yüzde 20,1 arttı

Türkiye’nin makine ihracatı, Ocak 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre değer olarak yüzde 20,1 arttı ve makine ihracatı rakamı 2,1 milyar dolar oldu. İhracat ila global pazarlarda rekabet imkanı bulan makine imalatçıları, enflasyon, döviz kuru ve tedarik gibi krizleri de ihracatla aşıyor. Mustafa Coplan, Avrupa başta olmak üzere global pazarlarda ihracatla büyüdüklerini söyledi.

 

“MAKİNE ÜRETEN MAKİNELER YAYGINLAŞACAK” 

HİLALSAN’ın ikinci kuşak yöneticisi Mustafa Coplan, markanın hedefleri ve sektördeki gelişmeler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:   “Türkiye için çalışıyor ve katma değer üretiyoruz. Bu bilinçle yaklaşık 40 ülkedeki aktif bayilik ağımızla üretimimizin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. Firmamız Konya’nın ilk ihracatçılarından biridir. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere Afrika’dan Rusya’ya, Güney Kore’den Vietnam’a kadar birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Vizyoner üretim yaklaşımı ile dünya markası olma yoluna ilerliyoruz” dedi.

 

“EN BÜYÜK SORUN KALİFİYE PERSONEL YETERSİZLİĞİ” 

Coplan, “Üretimini yaptığımız makineler insan gücü temelli değil teknoloji, temelli CNC makineleridir. En büyük sorunumuz kalifiye personel yetersizliği bu sebeple üretim hacmini istediğimiz seviyede artıramıyoruz. Enflasyon ve çip krizinden dolayı da tedarik sorunları yaşıyoruz. Anlık döviz dalgalanmaları da üretimimizi etkileyebiliyor. Zira üretimimiz süreç gerektiren bir iş. Süreç içinde yükselen fiyatlar bizi zora sokuyor. Bu sebeple bazı ürünlerden zarar bile ettiğimiz oluyor” diye konuştu.