EDİTÖRDENEditörden

Ney Sesi, Türkiye’yi Bangladeş’e Bağladı

Ahmet Coşkunaydın

Müziğin ve notaların sınır tanımadığına ve halkları bütünleştirdiğine Bengaldeş’in İstanbul Başkonsolosluğunda bir kez daha tanık olduk.

Mevlana ve sufilik denince hemen akla gelen neyin, o büyüleyici notaları, binlerce kilometre uzağa giderek, kalplerimizi, Bangladeş’e, onların kalplerini de bizlere taşıdı.

Türk-Bangladeş ortak yapımı olan, Hakan’ın barışa Yolculuğu adlı filmde, hakan Mengüç, Mevlana Celaleddin Rumi’den yola çıkarak, neyi ile barış çağrılarını dillendirdi.

O’nun kim olurdan ol yeter ki, çağrısından yola çıkan Mengüç, içinde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’in de yer aldığı, filminde, Mevlana ile Sah Calal’ın aynı noktalarda, yani dostluk, kardeşlik ve barışta birleştiklerini gözler önüne serdi.

Bangladeş Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu, Dr. Muhammed Munir ul İslam’da, bu yapımın iki halkı daha da yakınlaştıracağını ve birbirleri için çarpan kalpleri buluşturacağına olan inancını dile getirdi.

Galasının Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosluğunda yapıldığı filmin rejisörlüğünü, Bangladeşli sanat.ı, yazar ve gazeteci Shriyar Kabir, Yardımcı direktörlüğünü, Shakil Reja Efti,Ferhat Atik,müziğini ise hakan Mengüç yaptılar.