EDİTÖRDENEditörden

Otoban’da hız sınırı ne oldu?

Ehliyeti olan herkes mutlaka buna uysun! Yapmayanlar net 1.823 TL ödeyecek: Tam 11 gün önce yeni dönem resmen başladı!

Ehliyeti olan herkese son dakika duyurusu yapıldı. Tüm araç sahiplerini ilgilendiren uygulamanın başladığı belirtildi. 1 Temmuz’da uygulama başladı ve Bakanlık tarafından otoyollarda hız sınırı 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu noktada hız sınırı yükseltildi. Otoyollarda hız sınırı yükseltilirken hız sınırları Edirne’den Şanlıurfaya kadar uzanan otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarıldığı paylaşıldı.

HIZ SINIRI YÜKSELTİLDİ

Konu ile ilgili olarak 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle birlikte hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapıldığı ifade edildi. Ayrıca Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s’ye çıktığı duyuruldu.

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıktığı vurgulandı.

ÇALIŞMALARA DA DEVAM EDİLİYOR

Tüm bunlarla beraber yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltileceği belirtilerek 1 Temmuz’da başlayan uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam edildiği vurgulandı.

SÜRÜCÜLERE 1.823 TL CEZA KESİLİR

Radar cezası hız sınırını aşan sürücülere uygulanır. Radar (hız sınırı) trafik güvenliğini sağlayan önemli kurallardan biri olduğu duyurulurken maksimum hız sınırını aşanlara trafik kuralları gereğince ceza kesildiği paylaşıldı.

Bununla beraber 2022 yılında radar cezası 1823 TL’ye kadar çıkıyor. Yani sınıra uymayan sürücüler 1.823 TL’ye kadar para cezası ödeyecek. Bundan dolayı mutlaka sürücülerin hız sınırına uyması gerekiyor.