EKONOMİEkonomi

Pandemi nedeniyle Odalar üyelerinden aidat almasın…

İTO 81’nci komitesinden  meclis üyesi Hüseyin Akarçeşme,  Odalara kayıtlı esnafın yükselen sesini Bütün oda ve borsaları kapsayacak bir şekilde değerlendirilmesini  gerektiğini açıkladı.

Akarçeşme, yaptığı yazılı açıklamada, ” Covid19 olarak adlandırılan tehlikeli virüsün dünyada ve ülkemizde yaptığı tahribat gözler önündedir. Bu olumsuzluk oluşturan pandemi zamanında ticaret ile uğraşan insanlarımız çalışamamışlardır. Tam anlamıyla söylersek MÜCBİR SEBEP oluşmuştur. Ticaret erbabı sıkıntıya düşmüştür. Bağlı olduğu odaya veya borsaya aidat borçlarını ödeyememişlerdir.
Bu minvalde Türkiye’deki bütün oda ve borsalarda aidat borcundan dolayı askıya alınan firma sayısı büyük artış göstermiştir. Aşikar olan bu mücbir sebepten dolayı pandemi dönemini kapsayan yıllarda aidat borcunu ödeyemeyen firmaların askıdan indirilmesi talebimiz vardır.
İto 81.Doğal ve işlenmiş katı yakıt meslek komitesi olarak komitemizde aldığımız kararı İTO yönetimine ilettik. Bu işler silsile yoluyla gidiyor. Sayın Kıymetli ito başkanımız Şekib Avdagiç de talebimizi diğer bazı komitelerin aynı istikamette aldığı kararlarla birleştirerek TOBB yönetimine (ve devamında Tic Bakanlığı) gönderdi..
Ülkemizde bütün tic ve sanayi odaları ile tic borsaları 5174 sayılı özel kanuna tabidir. Bu kanunda değişikli mi olur?Geçici bir kararname il mi olur ? buna çatı kuruluşlarımız karar verecek”.

Hüseyin Akarcesme