TEKNOLOJİTeknoloji

Stellantis Fransa’da, Devasa batarya fabrikası açtı

Stellantis, yeni nesil BEV modellerinin gelişim hızını artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis; TotalEnergies ve Mercedes-Benz ile birlikte, Automotive Cells Company’nin Avrupa’da planlanan üç fabrikadan ilki olarak, Fransa’nın Billy-Berclau Douvrin kentindeki devasa batarya fabrikasının açılışını kutladı.

Fransa’daki açılışı yapılan ilk ACC batarya gigafabrikası, yüksek performanslı bataryaların üretimini hızlandırıyor. Stellantis, 2030’a kadar 75 farklı batarya elektrikli araca ulaşacak. Temiz, güvenli ve ulaşılabilir fiyatlı mobiliteyi sağlamak için mevcut tüm batarya teknolojilerinden yararlanıyor.

Photo : Stephane Sby Balmy

Batarya fabrikasının açılışıyla ilgili açıklamalar yapan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “2020’de bu ortaklığa başlarken, mobilitede elektrikliye geçiş planımıza güç katacak elektrikli araç bataryaları geliştirmek için iddialı bir zaman çizelgesi hazırladık. Dare Forward 2030 stratejisini uygulamaya devam ediyor ve 2038 yılına kadar net 0 karbon hedefimize doğru ilerliyoruz. Stellantis, ileri teknoloji elektrikli araç çözümleriyle Avrupa’da elektrikliye geçiş hamlesine aktif olarak katkıda bulunuyor” dedi.