SAĞLIKSağlık

Temiz Enerji, Temiz kentler…

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) bu yıl 11’ncisi düzenlene “Temiz Enerji, Temiz Kentler”, “Küresel Isınma Kurultayı” İzmir Alsancak’taki eski Havagazı fabrikasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı.
Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, “Emanet Aldığımız bu dünyayı gelecek nesillere Daha iyi bir Dünya Bırakmak zorundayız. Küresel ısınmaya dur demek zorundayız” dedi.
Bilyön Koleji Öğrencisi İklim Aktivisti Ece de yaptığı konuşmada, İklim Değişikliğinin doğaya verdiği zararlara değinerek, yetişkinlerin bu konurda önlem almaya davet etti. Ece, “Temiz bir kent ve temiz bir gelecek için gençler olarak yapılan uygulamaların takipçisi olacaklarını “söyledi.
Büyük şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında doğanın tüm bileşenleriyle bir hayatın sürdürüldüğü bir kent iklimi hedeflediklerini kaydederek, ”yaşamın olduğu her yerde tüm varlıkların parçalanmaz bir bütün oluğunu “ifade etti.

Soyer, iklim krizi etkilerine karşı tedbir aldıklarını da hatırlatarak, iklim krizinin etkilerin karşı uyum sağlayacak, politikalar geliştirmek için de iklim değişiklikleri daire başkanlığı kurduklarını belirtti.
Soyer, 2020’ye kadar sera gazı emisyon miktarını 2020 ye kadar yüzde 20 oranında taahhütlerini 2030 a kadar da yüzde 40 oranında azaltacak şekilde yenilediklerini vurguladı.
Soyer, bu amaçla halen var olan toplum taşımadaki elektrikli araç 100 adet daha elektrikli otobüs ilave ettiklerini böylece Toplu taşıma araçlarının havayı kirletmesini önlemede bir katkı sağladıklarını, Raylı taşımaya önem verdiklerini ve bu ağları yaygınlaştırmayı amaçladıklarını anlattı.

Toyota CEO’su, şirketinin hibrit araçları geliştirdiklerini ve araçların hava kirletmesini önlediklerini, mazotlu araç üretimini durduklarını anlattı.
Coca cola İçecek Kurumsal İlişkiler müdürü Servet Yıldırım, çevre kirliliğini önlemek için depozitolu şişe uygulamasının yeni yılda uygulamaya başlanacağını hatırlattı. Yıldırım, cam şişe üretimi ile plastik şişe üretimde havayı kirletme oranın aynı olduğuna dikkat çekerek de, şişenin geri dönüşümünün yüksek olduğunu, plastik şişenin atık oranının geri dönüşümünün daha az olduğunu, depozitolu uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte çevre kirliliğinin büyük oranda azalacağına dikkat çekti.

Küresel ısınmaya dikkat çekilen kurultayda, Araçların, sanayinin baca gazları ve atık maddelerin çevreye verdiği zararlara dikkat çekilirken, merkezi hükümetin acilen alması gereken tedbirleri almadığı kaydedildi.
Hava kirliliğinde büyük rol oynayan mazotlu araçların AB ülkelerinde üretiminin durdurulduğuna dikkat çekilen kurultayda, İzmir Büyükşehir Belediye başkanı, Karşıyaka Belediye başkanı ve Urla Belediye başkanı, Belediyelerinde aldıkları önlemleri anlattılar.