EkonomiEKONOMİ

UND, “TEST ÖNCE SÜRÜCÜLERE YAPILSIN”..


UND STRATEJİ VE İŞ GELİŞTİRME BAŞKANI FATİH ŞENER, “COVİD-19 TESTLERİ ÖNCELİKLE YURT DIŞINDAN GELEN VE TİCARETİ TAŞIYAN SÜRÜCÜLERE UYGULANMALIDIR..” DEDİ..

Yurtdışından ülkemize gelen sürücülerimizin, Korona Virüs sebebiyle evlerinde 14 gün süreyle karantina uygulamasına tabi tutulmaları karayoluyla batıya yapılan yıllık 42 Milyar $’lık ihracatımızı yapılamaz hale getiriyor..

14 Gün evinde karantina süresini doldurmadığı için yurtdışına çıkamayan 1.000’i aşkın araç batı kapılarında birikmişken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Ticaret Bakanlığı bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Ticaret Bakanlığının destekleri ile Kapıkule’de sınırın “0” noktasında araçların dezenfekte edilerek sürücü değişikliği yapılması yoluyla geçici bir çözüm üretilmeye ve ihracatın önü açılmaya çalışılıyor..

Taşıma problemini kısmi çözecek bu uygulamayı sürdürmeye çalışan taşımacılar Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 Test Kitlerinin öncelikle yurtdışına çıkmak için bekleyen 1.000’i aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor.