TURİZM

Zeytin’de MARKA Kent Olarak Dünyaya Açılıyoruz

GEMLİK ULUSLARARASI
‘’ZEYTİN FESTİVALİ’’
CUMA GÜNÜ BAŞLADI

 Ülkemizin en değerli, gözde ürünü ve BARIŞ SEMBOLÜ
ZEYTİN’in GEMLİK MARKASI olarak Dünyaya Tanıtım
kampanyası yapılıyor.
MARKA KENT GEMLİK Projesi ZEYTİN FESTİVALİ ile Cuma günü
başladı.
Gemlik Kent Konseyi, Belediye ve STK basın toplantısı düzenleyerek nasıl Marka Kent olacaklarını ve projelerini açıkladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve ‘’Uluslararası ZEYTİN FESTİVALİ’’ni birlikte kutlayacakladıklarını söyleyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, yaptığı basın toplantısında,
‘’200 yıllık bir tarihe sahip Zeytin Hazinesi GEMLİK’i, ülkemizin çağdaş, ekonomisi güçlü ve her şeyden önce güvenli yaşanır bir kent haline getireceğiz. Zeytin Festivali bu hedefimizin yolunu aydınlatmaktadır.’’ dedi.
Ekonomiden eğlenceye geniş bir program çerçevesinde yapılacak Uluslararası Zeytin Festivali, dış ülkelerden ve yurt içinden büyük ilgi görüyor.
Gemlik ZEYTİN FESTİVALİ ile ilgili olarak Kent Konseyi ve Organizasyon Komitesi Başkanı Gürhan Çetinkaya da yaptığı açıklamada;
‘’Türkiye’de ‘’Zeytin’in Başkenti’’ Gemlik, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’nı ve sahip olduğu ZEYTİN HAZİNESİ’ni Uluslararası Gemlik Zeytin Festivali ile kutluyor. 30 – 31 Ağustos – 1Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘’Kadın ve Zeytin’’ temalı Uluslararası Gemlik Zeytin Festivali’nde 3 metre yüksekliğinde zeytinden Atatürk portresi ile Kurtuluş Savaşı’nın
önemli gününde büyük kurtarıcı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK anılmaktadır.’’
MARKA KENT haline getirilecek olan Uluslararası Zeytin Festivali’nin en renkli etkinlikleri;
 3 metre yüksekliğinde ZEYTİN’den ATATÜRK PORTRESİ’nin yapılması,
 ZEYTİN MÜZESİ’nin açılması
 Dünyanın en büyük ZEYTİN KAHVALTI TABAĞI’nın hazırlanması,
 En iyi ZEYTİN, ZEYTİNYAĞI ve ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER yarışması,
 Çocuk ve KADINLAR ile festival boyu renkli iventler,
3 gün 3 gece sürecek olan festivalde, ziyaretçileri, yurt dışından ve ülkemizden müzik toplulukları festivale katılanları eğlendiriyor.

  200 yıllık geçmişi olan Gemlik’te festival 30 Ağustos Zafer Bayramı Kortej Yürüyüşüyle başlayıp; zeytin müzesinin açılışı, klasik otomobillerin ve deniz araçlarının gösterisi, Romen Halk Dansları Topluluğu gösterisi ve Türk sanatçıların müzik ziyafetiyle ilk gün sona erdi.

Zeytin Festivali’nin 5’incisini kutlayan Gemlik, tarihi günlerinden birini büyük bir coşkuyla kutladı.  Festivalin ilk günü 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla taçlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı Kortej Yürüyüşü’yle başlayan Festival, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve geçit töreniyle şenlendi. Belediye Bandosu’nun konseriyle başlayan Kortej Yürüyüşü, birbirinden güzel klasik arabaların ve yurtdışından gelen misafirlerin katılımıyla devam etti.

İskele Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde 3 metre yüksekliğindeki siyah ve yeşil zeytinden yapılan Atatürk Portresi30 Ağustos Fotoğraf Sergisi, Zeytincilik Tarihi Sergisi ve stand ziyaretleriyle neşeli anlar yaşayan vatandaşlar halk oyunları gösterisiyle coştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve ‘’Uluslararası ZEYTİN FESTİVALİ’’ni birlikte kutlayan Gemlik’in Belediye Başkanı Sayın Mehmet Uğur Sertaslan, kortejde en önde yer alarak vatandaşlarla birlikte etkinliklere katıldı. Sertaslan halka hitaben yaptığı konuşmada Uluslararası Zeytin Festivali’nin ilçeyi MARKA KENT haline getirileceğini söyledi. Belediye Başkanı Sertaslan‘’200 yıllık bir tarihe sahip Zeytin Hazinesi GEMLİK’i, ülkemizin çağdaş, ekonomisi güçlü ve her şeyden önce güvenli yaşanır bir kent haline getireceğiz. Zeytin Festivali bu hedefimizin yolunu aydınlatmaktadır’’ dedi.

Ekonomiden eğlenceye geniş bir program çerçevesinde gerçekleşen Uluslararası Zeytin Festivali, dış ülkeden ve yurtiçinden gelenler tarafından büyük ilgi gördü.

Festivalin ilk günün gecesinde sahne alan Karadenizli sanatçı Resul Dindar’ın verdiği konser halk tarafından büyük beğeni topladı. İki gün daha sürecek olan festival 1 Eylül Pazar günü sona erecek.

Festivalin ikinci gününde (31 Ağustos) Gemlik Çocuk Kahvaltısı ve Çocuk Zumbası, Kardeş Ülke Romanya Novadal Halk Oyunları, Tarihi Ünal Yağhanesi Müze Açılışı, Festival Çocuk Etkinlikleri, En iyi Zeytin Bahçesi Ödüllendirilmesi, Romanya Dostluk Gecesi ve ikinci günün gecesinde de şarkıcı Ece Seçkin konser verecek.

Festival’in üçüncü gününde de (1 Eylül) dünyanın en büyük kahvaltılık zeytin tabağı – rekor denemesi, zeytin ve zeytinyağlı yemekler, en iyi zeytinin ödüllendirilmesi ve gecesinde de sanatçı Ziynet Sali konseri ile festival sonlandırılacak.

3 gün 3 gece süren festivalde ziyaretçilere, yurt dışından ve ülkemizden müzik toplulukları müzik ziyafeti çekmektedir.