EditördenEDİTÖRDEN

Çanakkale savaşında Hayatını Yitiren Hindli Askerler Törenle Anıldı

Hindistan Çanakkale boğaz savaşında  Hayatını Yitiren Askerlerini Törenle Andı

(Ahmet Coşkunaydın)-

Tarihimizin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkala’de sadece Mehmetçikler değil, yabancı ellerden gelenlerde yaşamlarından odu.
Bunlar arasında Hidistan’dan geeli,savaşta canlarını veren Hintli Askerer de anavatanları ve halkları tarafından unutulmadı.
Bu nedenle bu askerler, 15 Ocak 2024 tarihinde İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen bir anma töreniyle anıldılar.
Her yıl düzenlenen ve kutlanan Hindistan Ordu günününün bu yıl 76.cısı gerçekleşti.

Bu yıl yapılan anma törenleri ve 76. Hindistan Ordu Günü vesilesiyle Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale harekatında hayatlarını feda eden Hindistanlı askerlere şükran göstergesi olarak çiçek sunuldu. Resmi tören, İngiliz Milletler Topluluğu Şehitliği Komisyonunca muhafaza edilen İstanbul Haydarpaşa Şehitliği Anıtında, Başkonsolos Mijito Vinito ve Askeri Ateşe Albay Manuj Garg önderliğinde gerçekleşti. Türkiye’deki Hindistan Diyasporası temsilcileri de törene katılarak savaş seferberliğinde canını feda eden Hindistanlılara saygılarını sundular. Törende İngiliz Milletler Topluluğu Şehitliği Komisyonunu İbrahim Çetinkaya temsil etti.

1. Dünya Savaşı’nda 1.3 milyonun üzerinde Hindistanlı asker 74.000 şehit pahasına dış ülkelerde hizmette bulundu. Gösterdikleri kahramanlık için, 11’i İngilizlerin en yüksek askeri ödülü olan kahramanlık nişanı olmak üzere 9.200 üzerinde madalya kazandı. Sadece Çanakkale’de (İngiliz Kuvvetlerin bir parçası olarak) yaklaşık 15.000 Hindistanlı asker katıldı ve bunların 1723’ü azami cesaret ve kahramanlıkla savaşırken canını feda etti.

İngiliz Milletler Topluluğu Şehitliği Komisyonu Haydarpaşa Şehitliği savaşta hayatını kaybetmiş, denizde kaybolmus yada derinliklerine gömülmüş, yada ebedi istirahatgahı bilinmeyen bir sürü Hindistanlı askerin abides olarak Hintlilerin gönlünde yer alıyor.