EDİTÖRDENEditörden

Ege’ye Özel Ürün: “Misket 26B”

Erkunt Traktör’den Ege’ye Özel Ürün: “Misket 26B”

Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Erkunt Traktör, bu yıl Fuar İzmir’de 19’uncusu gerçekleştirilen Agroexpo’da yakıt tasarrufu, tasarımı ve performansıyla dikkat çeken yeni ürünlerini çiftçilerin beğenisine sundu.

Erkunt Traktör CEO’su Tolga Saylan, fuarda küçük bahçeler, hobi bahçeciliği, nakliye işleri ve otelcilik hizmetlerinde kullanılmak üzere Egeli çiftçilere özel tasarlanan, 26 HP güce sahip yeni ürünleri Misket 26B’yi de tanıttı.

Traktör sektörünün 2023 yılında başarılı işlere imza attığını söyleyen Saylan, şu bilgileri verdi: “2023 sektör adına rekorların kırıldığı bir yıldı. Türkiye genelinde toplamda 77 binden fazla traktör satıldı. Bu son 20 yıla baktığımızda en yüksek satış rakamı olarak kayıtlara geçti. Talep olarak bir sıkıntımız yoktu. Ancak, pandemi sürecinde başlayan ve etkisini hala sürdüren yedek parça sıkıntısı nedeniyle traktör arzında bir azalma oldu. Buna rağmen Erkunt olarak, yurt içi ve yurt dışına geçtiğimiz yıl 6 bin civarında traktör satışı gerçekleştirdik. 2023’ün ikinci yarısından sonra uygulanan sıkı ekonomi politikalarıyla yeni bir döneme girdik. Yüksek enflasyon nedeniyle personel, malzeme ve enerji gibi kalemlerinde fiyat artışları yaşandı. Bunların yanı sıra; çiftçilerin krediye ulaşma konusunda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 2024 yılında traktör sektöründe genel bir küçülme yaşanacağını düşünüyorum. Yurt dışı markamız ArmaTrac ile bu yıl ihracata daha çok odaklanmayı hedefliyoruz. Traktör satışlarımızın da geçtiğimiz yılla aynı seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz”

ÇİFTÇİLERİMİZİN SESİNE KULAK VERİYORUZ

Ege Bölgesi’nin potansiyel açısından tarımın en önemli üretim alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Tolga Saylan, “Erkunt olarak bu bölgeyi ve çiftçilerin değişen ve gelişen taleplerini yakından takip ediyoruz. Onların sesine kulak veriyoruz. Bayi ve servis teşkilatlarımız bölgede çok aktif çalışıyor. Çiftçilerimize kapsamlı hizmet sunabilmek için aynı zamanda tarım ekipmanları markamız olan Hisarlar Tarım Makineleri standımız da hazır. Bu fuarda sergilenecek makinelerimiz, Egeli çiftçilerimiz tarafından yıllardır denenmiş ve beğenilmiş seçili ürünlerden oluşturuldu. Hem yeni ürünlerimizi hem de bağ – bahçe ve seracılıkta en çok tercih edilen ürünlerimizi yakından incelemek ve görüşleriyle AR-GE çalışmalarımıza destek olmak isteyen çiftçilerimizi C holündeki standımıza davet ediyoruz” diye konuştu.

YENİ MODELLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yeni modeller hakkında da açıklamalarda bulunan Saylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Egeli çiftçilerin gözdesi olan Kısmet 58 E, yüksek performansıyla öne çıkarken yakıt cimriliğiyle de çiftçilerden tam not alıyor. Ege’de hemen hemen çoğu meyve bahçesinin vazgeçilmezi arasında gösterilen Erkunt Meyveci Seri traktörler ise, 65 ila 95 HP arasında olan 5 ayrı modele sahip. 2024 yılının ilk fuarına yine Ege’nin uğuruna inanarak katıldık. Ayrıca, Egeli çiftçilerin istediği gibi küçük beygir segmentinde yeni bir ürünümüzü de bu fuarda çiftçilerimizin beğenisine sunduk. Geçtiğimiz yıl, yerli üretim motor markası olan e Capra motorlu Stage 3B emisyona sahip yeni ürünlerimizi ve sürüngen vitese sahip Meyveci Serisi’ni Egeli çiftçilerle buluşturmuştuk. AR-GE çalışmaları sonucunda bu yıl da Stage 4 emisyona sahip eCapra motorlu modeller görücüye çıktı. 80 – 110 HP güç aralığında, Stage 4 emisyona sahip yeni modellerimiz; Lüks, E ve Büyük Lüks Seri’lerini kapsıyor. Bunların yanı sıra; küçük bahçeler, hobi bahçeciliği, nakliye işleri ve otelcilik hizmetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan, 26 HP güce sahip yeni ürünümüz Misket 26B’yi de ilk kez İzmir Fuarı’nda beğeniye sunduk”