EDİTÖRDENEditörden

Evyap port Limanı’nda kaza

16 Mart 2024 tarihinde Kocaeli’nin Körfez İlçesi Kirazlıyalı Mahallesi’nde bulunan Evyapport Limanı’nda öğle saatlerinde gerçekleşen kazayla ilgili resmi açımlama yapıldı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “24.01.2024 tarihinde Çin’in Ningbo Limanı’ndan hareket eden Hong Kong Bayraklı YM Witness adlı konteyner gemisi, sırasıyla Çin’in Shanghai ve Shekou Limanları, Singapur, Suudi Arabistan’da Jeddah, Mısır’da Suiz/El Suweis ve Damietta Limanları’nın ardından İstanbul Ambarlı Limanı’na uğramıştır. 16 Mart 2024 günü YM Witness gemisi, Evyapport Limanı’na yanaşma manevrası sırasında meydana gelen kazada üç rıhtım vincini devirmiş; gemi ve devrilen vinçler rıhtıma ve bazı konteynerlere zarar vermiştir. Olay neticesinde can kaybı ve yaralanma yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir.

İskelemizde tank ve konteyner terminal operasyonlarımız kesintisiz olarak devam etmektedir.

Kazanın gelişimi ve nedenleri hakkındaki tespit çalışmalarımız, resmi kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde devam etmektedir. Kazanın nedenleri ve etkilerine dair elde ettiğimiz her türlü bilgi yetkililerle anında paylaşılmaktadır”