EditördenEDİTÖRDEN

FYZoo’da Bu Hafta Sonu İpli El Davulu Atölyesi!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (FYZoo), bu hafta sonunu unutulmaz bir etkinlikle kutluyor! FYZoo, 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan ” Zürafa Desenli İpli El Davulu Atölyesi ” ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunacak.

Faaliyete geçtiği 1993 yılından bu yana Türkiye’de doğal hayatı tanımanın en önemli merkezlerinden biri olan FYZoo, koruma altında olan 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile zengin botanik atmosferiyle tatilde olan çocuklara özel etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

29-30 Haziran 2024 tarihlerinde 3-5 yaş ve 6-12 yaş gruplarına özel olarak tasarlanan Zürafa Desenli İpli El Davulu Atölyesinde minik ziyaretçiler, kendi el davullarını yaparak el becerilerini geliştirecek, hayal güçlerini kullanarak zürafa şablonları ile İpli El Davullarını süsleyecekler. Atölye sırasında, çocuklar zürafa türleri hakkında ilginç bilgiler öğrenerek, uzun boyunlu güzelliklerin dünyasına daha yakından bakma fırsatı bulacaklar.

Renkli etkinlikler ve öğretici sunumlarla dolu bu iki gün hem küçük kaşifler hem de doğa severler için eşsiz bir macera olacak.

Doğa ve canlı severlerin kaçırmaması gereken etkinlikler için FYZoo haftanın her günü saat 10.00-19.00 arası açık. Etkinlikler, hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 1993 yılında Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olarak Darıca’da kuruldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) üyesi ve aynı zamanda Marmara Bölgesi “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi” olarak çalışmalara devam etmektedir. Yaban hayatı koruma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda, EAZA koordinatörlüğünde koruma ve üreme programları uygulanmaktadır.

Ex-situ koruma programlarında tür devamlılığı tehlike altında olan canlıların doğal yaşam ortamlarının dışında koruma altına alınıp üremelerinin sağlanmaktadır. Bu amaçla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda 26’si kritik seviyede ve 6’sı Anadolu türü olmak üzere toplamda 42 nesli tükenme tehlikesi altında bulunan canlı türü koruma altına alınmıştır.

In-situ koruma programları ise tehlike altındaki türleri, doğada karşılaştıkları çeşitli tehlikelerden korumak amacıyla doğal yaşam alanlarında gerçekleştirilen koruma çalışmalarıdır. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, bu kapsamda, tehdit altında bulunan Baringo Zürafası, Hint gergedanı, Afrika pengueni, Kızıl panda, Boynuzlu kuşlar ve Boz ayılar için toplam 7 koruma projesine destek vererek doğadaki tür çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlamaktadır.